Nie moge rozpakować tar.gz

Witam,

Posidam Linuxa Mint i mam problem z zainstalowaniem pliku tar.gz Polecenie tar -xvzf plik.tar.gz nie działa ani żadne inne, co robie nie tak? Pobrałem plik wget-1.10.1.tar.gz i mam go na pupicie wchodze w konsole wpisuje tar -x wget-1.10.1.tar.gz i konsola nie wywala ze zle polecenie ale nic sie nie dzieje po napisaniu /.configure make make install tez nic nie widze zeby gdzies sie te archiwum wypakowało! Jak wypakuje ręcznie to wpisuje w konsoli sudo aptitude install wget-1.10.1, ale sie nie instaluje

screen http://imageshack.us/photo/my-images/68 … nuois.png/

Po co chcesz instalować wget ze źródeł, skoro jest w repozytoriach?

Ale nie moge zadnej aplikacji zainstalowac z tego polecenia, nie wiem czemu?

A przeszedłeś do katalogu gdzie masz to archiwum? Za pomocą cd ?

Nie. Mam to w katolog domowy -> Pobrane -> wget-1.10.1.tar.gz to jak bedzie brzmiała komenda

Aby wypakować: http://www.cs.duke.edu/~ola/courses/pro … g/tar.html

cd ~/Pobrane

~/ oznacza twój katalog domowy. Po przejściu do katalogu możesz za pomocą dir sprawdzić jakie pliki są w nim.

wget powinien być zainstalowany razem z systemem, ale jeśli jakimś cudem nie to:

Zamiast:

sudo aptitude install wget-1.10.1

powinno być:

sudo aptitude install wget

i nie musisz nic sam ściągać. Jeżeli jednak bardzo chcesz ze źródeł (powiedz, po co?), to:

cd ~/Pobrane

tar xvvf wget-1.10.1.tar.gz

cd wget-1.10.1 #czy jaki to się katalog wypakuje, moze byc cd wget zamiast tego potrzebne

./configure

make

sudo make install

Ale naprawdę, zawsze lepiej oprogramowanie instalować z repozytorium (sudo aptitude nazwa)

udało mi sie do tej pozycji:

cd ~/Pobrane

tar xvvf wget-1.10.1.tar.gz

na tym poleceniu stanołem, bo wypakował sie mi folder o nazwie wget-1.10.1 ale polecenie /.configure nie działą, a bez tego make. make instal nie pojdzie. Cos musze robic zle.

  1. Nie musisz kompilować, masz w repozytoriach

  2. Jeśli jednak chcesz: przeszedłeś do katalogu, który powstał po wypakowaniu archiwum? “cd SCIEZKA”, kazuldur wszystko opisał powyżej.

Nitro1 polecenia te nie zadziałają, bo nie jesteś w katalogu z źródłami a polecenie ./configure uruchamia skrypt (plik) o nazwie configure, tak że nie ma prawa zadziałać jeżeli w danym katalogu nie ma tego pliku, a jest on w katalogu z źródłami czyli wget-1.10.1, chyba nie muszę ci podawać dokładnego polecenia do przejścia do tego katalogu. A druga sprawa jak już kilka osób wskazało to nie ma sensu kompilować wget, który jest na pewno w repo, a do tego na 99,9% jest już zainstalowany, no chyba że robisz to do czystej nauki, ale wtedy nie dawaj make install (po co robić sobie bałagan w systemie).

Robie to dla czystej nauki na przyszłosć bede musiał cos zainstalowac z poza repo i bedzie klapa

mateusz@mateuszpc ~/Pobrane $ cd ~/Pobrane/smplayer-0.6.9

mateusz@mateuszpc ~/Pobrane/smplayer-0.6.9 $ /.configure

bash: /.configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu

mateusz@mateuszpc ~/Pobrane/smplayer-0.6.9 $

Jakos nie moge wykonac tej komnedy /.configure, moze robie cos zle.

testuje rowniez na innych aplikacjach

Źle wpisałeś ukośnik i kropkę. Próbujesz uruchomić coś o nazwie .configure w głównym katalogu /, a powinieneś uruchomić skrypt configure w bieżącym katalogu (symbol kropki . )

Czyli napisałbyś jak to ma być? Nie chce was juz męczyć.

Ech. Zamiast

/.configure

Ma być

./configure

Kropka na początku oznacza bieżący katalogu. A druga sprawa że trochę źle się uczysz, bo nie każdy program instaluje się przez tą sekwencję, są programy który instaluje się inaczej, lepiej jest się uczuć na zasadzie czytam zawartość README albo INSTALL i na podstawie tego instaluje program.

Ukośnik raczej nie jest zle postawiony bo jest How-To

Jak już archiwum zostało rozpakowane należy wejść w miejsce gdzie znajdują się pliki. I wpisać kolejno:


./configure

Własnie ./configure nie dzie działa

W tym co miałeś wyżej podałeś źle, a druga sprawa zajrzałeś chociaż do README? Może tam jest plik autoconf zamiast configure. Naprawdę musisz zacząć trochę sam próbować rozwiązać problemy, czasami trzeba trochę pokombinować, mówiłem ci już o poleceniu dir którym możesz sprawdzić jakie pliki są w folderze gdzie się aktualnie znajdujesz, sprawdzałeś czy jest plik configure?

http://www.google.pl/search?q=linux+kom … =firefox-a

A swoją drogą - daj sobie na razie spokój z kompilacją. Podstaw jeszcze nie znasz a już za coś takiego się bierzesz.