Nie mogę stworzyć wartości DWORD w rejestrze!

Mam Windows XP Home Edition + SP2. Do swojego komputera loguję się jako administrator. Jest również na nim konto “Gość”, które posiada ograniczenia, logują się do niego pozostali użytkownicy. “Gość” klikając na start ma w nim takie pozycje:

  1. wyłącz komputer

  2. wyloguj: Gość

  3. uruchom

  4. pomoc i obsługa techniczna

  5. wyszukaj

  6. ustawienia

  7. dokumenty

  8. programy

Chciałbym aby dla gościa nie były widoczne pozycje: 3, 4, 5, 6, 7. W pewnym źródle znalazłem żeby to zrobić trzeba wykonać coś takiego:

Jest to dla mnie zrozumiałe, tylko gdy zaloguję sie na “Gość” to w tym folderze EXPLORER nie mogę stworzyć wartości DWORD. Wyskakuje mi taki komunikat:

W tym kluczu dzieje się tak tylko w folderze EXPLORER, w innych folderach mogę tworzyć nową wartość DWORD. Teraz mam pytania:

  1. Co zrobić aby móc z poziomu “Gość” stworzyć te wartości?

  2. Czy te nazwy wartości DWORD przytoczone w cytacie (pogrubione) są poprawne?

  3. Jak będą wyglądały nazwy dla pozycji: 4, 5, 6 ? Jak ukryć uruchom wiem

  4. I ostatnie pytanie: Co zrobić aby “Gość” miał możliwość zapisywania plików z notatnika i painta (bo tylko do tego ma dostęp) tylko na pulpicie?

Z góry bardzo dziękuje za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam

Ad pyt 1)Dodaj tą wartość “od siebie”, czyli będąc zalogowanym jako administrator użyj w edytorze rejestru polecenia ‘Załaduj gałąź rejestru’, w oknie wyboru plików wybierz plik ntuser.dat znajdujący się w folderzeprofilu konta Gość.

Ad 2 i 3 -> zajrzyj na stronę msdn opisującą wpisy rejestru odpowiadające odpowiednim zasadom grupy. Dla XP Home z powodu braku gpedit.msc jak znalazł :).

ta opcja i opcja “zwolnij gałąź rejestru” są u mnie nie aktywne. o nazwach odpowiadającym poszczególnym opcjom poczytałem. czy te nazwy mogę mogę utworzyć w kluczu HKEY_USERS w odpowiadającym folderze EXPLORER?. tylko nie wiem który podklucz wybrać aby odpowiadał użytkownikowi “Gość”. są tam takie podklucze:

.DEFAULT;

S-1-5-18;

S-1-5-19;

S-1-5-19_Classes;

S-1-5-20;

S-1-5-20_Classes;

S-1-5-21-1085031214-484763869-839522115-1004;

S-1-5-21-1085031214-484763869-839522115-1004_Classes;

S-1-5-21-1085031214-484763869-839522115-501;

S-1-5-21-1085031214-484763869-839522115-501_Classes.

na komputerze są takie konta: “Kasia”(administrator), “Rafał”(administrator), “Gość”(konto z ograniczeniami) w takiej kolejności od góry do dołu. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Plik rejestru (np. wspomniany wcześniej ntuser.dat) można załadować tylko jako podgałęź HKEY_LOCAL_MACHINE lub HKEY_USERS

Możesz wpisać odpowiednią polisę do HKEY_USERS{SID} ale użytkownik którego chcesz edytować musi być w tym czasie zalogowany (innymi słowy - jego ustawienia osobiste zawarte w rejestrze muszą być załadowane). Na przykład prze użycie funkcji ‘Przełącz użytkownika’ albo runas.

Który klucz HKEY_USERS… odpowiada jakiemu użytkownikowi możesz sprawdzić programikiem psgetsid -nie zrażaj się, że to narzędzie do sprawdzania SID na komputerze zdalnym. Lokalnie też działa :). Albo (tylko dla użytkowników którzy kiedykolwiek zalogowali się interaktywnie do komputera i mają profil w Documents and Settings) w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

Dzięki bardzo, znalazłem w ProfileList, który SID odpowiada “Gościowi” i w HK_U w EXPLORER umieściłem te nazwy, które chciałem :smiley: :smiley: działa :smiley: