Nie mogę uruchamiać zainstalowanych systemów z dysków MBR msdos. Płyta główna czyta tylko gpt

Przesiadłem się niedawno na nowy komputer, chciałem skorzystać i bootować systemy operacyjne ze starych dysków twardych, problem w tym, że płyta główna ich nie widzi. W kolejności rozruchu nie mam w ogóle możliwości wybrać dysków z tablicą partycji msdos MBR.

Co trzeba zmienić w BIOSie, żeby dało się uruchomić dyski msdos MBR? Jak uruchomiłem bootowalnego pendrive’a, a na nim Linuksa to bez problemów mogę czytać zawartość tych dysków MBR.

Posiadam dwa dyski z MBR. Jest na nich zainstalowany Windows 10 i linuksy m.in. Linux Mint. Miałem jeszcze jeden gpt, na którym był zainstalowany Windows 10 i tego widzi bez problemu. Stąd przypuszczenie, że msdos może nie być domyślnie wspierane przez płytę główną.

Jest jakaś opcja w BIOS żeby włączyć obsługę MBR? Moja płyta to B660M DS3H DDR4 (rev. 1.0). Platforma LGA1700. Albo może trzeba dodać jakąś flagę przez GParted?

Boot device, wykrywa tylko pendrive.

Dysk SATA msdos jest widoczny w BIOSie, ale nie ma opcji rozruchu z niego.

Moje ustawienia zakładki Boot.

Ustawienia SATA, jest tam jakieś DevSlp ale nie wiem co to robi, trzeba czegoś szukać żeby ruszyć msdos.

I tu przegląd funkcji BIOSu Gigabyte B660M gaming motherboard bios walkthrough - YouTube

Wiele UEFI bootuje z MBR tylko w trybie CSM. Musisz też wyłączyć Secure Boot jeśli masz włączony.

Właśnie włączenie obsługi CSM pomogło. Ale stało się to dopiero po zaktualizowaniu BIOSu z wersji F4 do F6b.

(Wcześniej pojawiała się biała migająca podłoga w lewym górnym rogu na czarnym tle. I ogólnie miałem trochę problemów żeby wejść do BIOSu, na szczęście wpinanie pendrive’a z obrazami ISO i zostawienie go na chwilę jak się pokaże menu pomogło. To był jedyny sposób, żeby później klawisz Del reagował na wejście do BIOS.)

UEFI (to nie BIOS ;]) często są zabugowane. Miałem przypadek kiedy z włączonym CSM… przestała działać klawiatura laptopa.

I co wtedy trzeba było zrobić?

Podłączyć taką na USB. :hear_no_evil:

Ten temat został automatycznie zamknięty 90 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.