Nie mogę uruchomić komputera (problem z software)

Witam,

 

Problem polega na tym, że po uruchomieniu komputera - pojawieniu się loga MSI - otrzymuje komunikat o błedzie systemu i potrzebie uruchomienia narzędzia do naprawy systemu (nie wymieniałem ostatnio żadnych części, co do aktualizacji Windowsa - nie wydaje mi się, aby jakaś nowa się pojawiła). Po uruchomieniu narzędzia przez ok. minutę ekran jest ciemny, a następnie pokazuje mi się ekran logowania (ten na którym są konta użytkowników) tylko, że na moim komputerze jest jedno konto i to bez hasła, a na tym ekranie nie ma żadnej interaktywnej ikona, czegokolwiek na co mógłbym kliknąć. Ponadto ekran ten jest w niskiej rozdzielczości. 

Spróbowałem więc restartować komputer, a po wyborze opcji “uruchom system Windows normalnie”, po krótkiej przerwie wracałem do tego samego okienka, z tymi samymi opcjami i komunikatem - “nie udało się uruchomić systemu Windows…” 

 

W ostatnich dniach pojawił mi się dwa razy BSOD (w trakcie niewymagających czynności - przeglądanie YouTube), ale go zignorowałem restartując komputer. 

 

Nie mam dostępu do swojej płyty instalacyjnej z systemem Windows i nie wiem jak w takim przypadku uruchomić tryb awaryjny. Piszę z telefonu.

  1. A czy próbowałeś go uruchomić w trybie awaryjnym?

  2. BSOD tak bez przyczyny powinien zastanowić - jeżeli nie było nic dokładane sprzętowo czy instalowane to może świadczyć o tworzącym się uszkodzeniu np: dysku czy płyty.

  3. Brak płyty Windowsa to nie jest duży problem można ISO pobrać np: stąd https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7 

  1. Po naciskaniu klawisza F8 regularnie, co sekundę, jedynym efektem było wczytanie się takiego komunikatu:
    “Reboot and select proper Boot device
    or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key”

Czy to ma związek z punktem 3.?

  1. Co do hardware wydaje mi się, że nie powinien być źródłem problemu, ponieważ (ok. 2 miesięcy temu) wymieniłem wszystkie ważniejsze komponenty, i nie miałem żadnych problemów z wydajnością. Raz jednak zdarzyło się odcięcie zasilania, ale wydawało mi się, że dzięki “bezpiecznej listwie” nie ma szans aby zagroziło to komputerowi.

  2. Dzięki serdeczne, nie miałem o tym pojęcia - czytałem, że w tego typu problemach można próbować szczęścia z re/instalacją systemu windows z płyty CD lub pendrive’a. W takim razie, co musiałbym zrobić po zgraniu tego pliku na pendrive i wpięciu go do komputera?

 

Serdeczne dzięki za dotychczasową pomoc :wink:

Poprzez F8 wywołałeś tzw. Boot menu które dawało ci szansę na uruchomienie komputera np. z płyty bądź z Pendrive czyli daje to ci szansę reinstalację systemu .

Ja w p1 pytałem czy pojawiało ci się takie menu proponujące uruchamiane awaryjne, z wierszem poleceń, z obsługą sieci lub normalne itp.

Co do BSOD to uważam że warto byłoby się zapoznać ze stanem dysku - są programy diagnozujące lub też popatrzeć czy kondensatory na płycie nie są zdeformowane.

ściągając Plik ISO można utworzyć płytę instalacyjną. Nagrać płytę korzystając z ISO. Lub też utworzyć instalacyjnego Pendrive. Tam przy ściąganiu jest też instrukcja jak to się robi, oraz program do tworzenia tego. Aby ściągnąć to ISO trzeba podać swój NR Windowsa - Klucz.

 

 

Niestety ani razu nie miałem opcji, aby uruchomić tryb awaryjny - zawsze narzędzie do naprawy.

Zaraz zabieram się do przygotowania pendrive instalacyjnego. Kondensatory były własnie powodem wymiany komputera ostatnio i z autopsji chciałbym przypuszczać, że to nie one są problemem.

A więc ostatecznie, w warunkach domowych, bez dużej wiedzy na ten temat, głównym wyjściem pozostaje reinstalacja Windowsa? Mam w takim razie ostatnie pytanie - czy ta reinstalacja wiąże się z utratą jakichkolwiek danych?

Co do reinstalacji i utraty danych sprawa jest prosta.

Jak masz zorganizowany dysk co do partycji? czy na C masz tylko system i programy Czy też masz dokumenty?

Aby dobrze przeinstalować wypadałoby sformatować C Czyli co było na C tego nie będzie. Jeżeli chciałbyś coś zachować z C to tylko wypada wyjąc dysk podłączyć go do innego komputera jako drugi, przegrać co trzeba i wtedy zabierać się do pracy.

Jeżeli nigdy nie reinstalowałeś systemu to życzę powodzenia.

Reinstalowanie bez formatowania partycji systemowej jest możliwe ale bardzo często daje więcej kłopotów niż pożytku.

Inna sprawa to serowniki do podstawowych części: płyta główna, karta sieciowa karta graficzna. Nie licz na to ze zrobisz reinstalację i od razu wszystko OK. Jeżeli Masz np płytę ze sterownikami to dobrze bo internetu na 99% nie będziesz miał od razu.  

W takim razie raczej odpuszcze sobie własnoręczną reinstalację. Dzięki za wskazówki i ostrzeżenia. Miłego dnia :slight_smile:

Osobiście nie wierzę w winę leżącą tylko po stronie systemu. Windows 7 nie mógł tak paść sobie bez powodu.

To nie jest Windows 95 którego przeinstalowywałem u siebie średnio raz na miesiąc a błędy pojawiały się znikąd.

 

Obstaje przy przyczynach o których pisałem wyżej.