Nie mogę ustawić aspektu 4:3 i odświeżania na 75HZ

Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem od niedawna monitora iiyama prolite xb2780hsu. Monitor do grafiki (bo tym zajmuję się na codzień) filmów i gier jest świetny, tylko mam pare zastrzeżeń, mógłby ktoś z Was mi pomóc? Bede bardzo wdzięczny. Pierwszym problemem, który pojawił się od razu po podłączeniu przez HDMI był brak właczenia aspektu z 16:9 na 4:3 . W roznych manualach, specyfikacjach jest wypisane, ze monitor obsluguje dana skale a pomimo tego nie moge. Wyczytalem gdzies, ze aby wlaczyc aspekt 4:3 trzeba odlaczyc HDMI i podlaczyc kabel VGA i tak tez zrobilem tylko, ze bez skutku, obraz nieco sie pogorszyl bo wiadomo tryb analogowy to nie to co cyfrowy ;-). Wiec pierwsze pytanie - jak moge wlaczyc tryb i aspekt 4:3 ? Bardzo mi na tym zalezy bo czasami lubie sobie postrzelac chociazby w CS, gdzie ten aspekt jest wymagany, przynajmniej jestem do niego przyzwyczajony od 9 lat grania :wink: . Drugim problemem jest odswiezanie monitora. W specyfikacji szczegolowej produktu marki IIYAMY jest jasno opisane, ze monitor spokojnie osiaga 75 HZ, tak samo jak na HDMI czy VGA nie moglem tego osiagnac. Tylko teraz moi drodzy rodzi sie pytanie…czy to rzeczywiscie wina monitora? Mysle, ze nie. Poniewaz jakis czas temu pisywalem swoj problem na starym monitorze, ktory na Windows 7 nie mogl osiagnac 75HZ odswiezania. Czy to moze byc wina karty graficznej? Prosze nie piszcze, ze nie widac zadnej roznicy miedzy 60HZ a 75HZ bo w CS’ie to diametralna roznica, gra chodzi szybciej, plynniej. Moglisbyscie mi pomoc? Z gory przepraszam za polskie znaki, ale klawiatura od iMac’a robi swoje :wink: .

Ponizej podam cala specyfikacje swojego komputera :

Plyta Glowna - GIGABYTE

Procesor - Intel Core i3 @ 2x 3,49 GHz

Karta graficzna - nVidia GeForce GTX 550 Ti 1GB

RAM - 4GB

HDD - 750 GB

Karta dźwiękowa - ASUS Xonar Essence ST

Monitor - iiyama prolite xb2780hsu

Moglibyscie mi koledzy pomoc? Borykam sie z tym problemem od dawna, dzieki bardzo z gory. Pozdrawiam! :wink:

PS : Dodam tylko, ze WYMUSZACZE odswiezania nic nie wnosza do dyskusji bo nie widac zadnej roznicy, a wprowadzenie w Panelu Sterowania nVidii nowej rozdzielczosci z przypisanym odswiezaniem odpada, bo gdy tylko wpisuje 75HZ obraz jest czarny a po chwili wyskakuje komunikat, ze nie jest obslugiwany. Pozdrawiam

Z tego co pamiętam w sterownikach każdych kart graficznych da się ustawić taką opcję: zachowaj proporcje ekranu. Może to załatwi sprawę. Natopmiast specyfikacja IIyamy ze strony producenta nic nie mówi iż owy monitor osiąga 75Hz, tylko 60-70, czyli w skrócie 60Hz jak każdy zwykły LCD

Hmmm, mówisz kolego o tym, ze jak wybiore zachowaj proporcje ekranu to bede mial zachowana odpowiednia rozdzielczosc z ktorej korzystam w grze? Tzn, w CS mam 640:480 (tak, wiem - przyzwyczajenie :wink: ) to zeskaluje sie do tej pozycji i aspekt powroci do 4:3 ? . I co tam mam dalej wybrac, Procesor graficzny czy Monitor. Z gory dziekuje :slight_smile:

Panel sterowania NVIDIA - Wyświetlanie - Dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu - Zastosuj następujące ustawienia - Proporcje + Wykonaj skalowanie na: procesor graficzny - Zastosuj

Rozdzielczość 640x480 może być nie obsługiwana przez monitor lub system.

@Werniks

Gdy tylko pojawie sie w domu wykonam czynnosci opisane przez Ciebie powyzej, aktualnie jestem w pracy i w wolnych chwilach czytam na forach co moze byc powodem takich “ustawien” . Ale dziekuje, sprawdze :wink:

Też jestem w pracy :slight_smile: A z podobnych ustawień korzystam na laptopie do uzyskania proporcji obrazu 4:3 (w grach też działają). Oczywiście z lewej i prawej strony ekranu będziesz miał czarne marginesy.

Wypróbowałbym to tutaj, ale na iMacu to nie zadziala : D . Do marginesow jestem przyzwyczajony bo mialem przyjemnosc je poznac 4 lata temu kiedy kupilem swoj pierwszy panoramiczny monitor SyncMaster’a 2233 :wink: .