Nie mogę ustawić natywnej rozdzielczości TV

Mam problem prawdopodobnie ze sterownikami karty graficznej GTX 1070 Ti na windows 10. Nie rozpoznaje prawidłowo mojej plazmy samsunga, która ma natywną rozdzielczość 1366x768. W ustawieniach rozdzielczości ekranu mam do wyboru tylko niższe rozdzielczości typu 1024x768, 800x600 itp. TV jest podłączone przez konwerter cyfrowo-analogowy displayport > VGA. Sterowniki Nvidia ściągnięte najnowsze z internetu. Gdy włożę do komputera Radeon HD 7850, bez problemu mogę wybrać natywną rozdzielczość po zainstalowaniu sterowników AMD, ale to starsza karta, która ma wyjście analogowe. W menadżerze urządzeń TV widnieje jako Generic PnP Monitor, a sterowniki pokazuje Microsoft, data 21.06.2006, wersja 10.0.10586.0
Da się coś z tym zrobić?

Hej,

Pewnie jest to kwestia zastosowanego konwertera, przez który nie ma odpowiedniej komunikacji pomiędzy kartą graficzną i monitorem. By uniknąć problemów, powinniśmy podłączać źródło i odbiornik takim samym standardem połączenia - czyli cyfrowy z cyfrowym i analogowy z analogowym.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

Tylko pytanie po co robią takie konwertery, skoro nie działają prawidłowo. Mógłbym podłączyć do tv kabel hdmi, ale w podłodze mam poprowadzony kabel vga, bo komputer jest przy biurku, a tv pośrodku pokoju, między nimi są drzwi, więc kabel hdmi musiałbym prowadzić naokoło pokoju i z 10m by nawet nie starczyło. A jakiś inny konwerter by zadziałał? Bo ja kupiłem taki najtańszy z allegro za kilka zł.

Jest to możliwe, ale raczej przy tych droższych rozwiązaniach. Stąd najlepsze rezultaty będą, jeśli podłączysz kartę graficzną z telewizorem przy pomocy kabla HDMI.

Przypomiałem sobie artykuł z ghack.net:
https://www.ghacks.net/2019/05/15/nvidia-pixel-clock-patcher-remove-resolution-and-refresh-rate-limits/
Jest też tam link do Custom Resolution Utility:
https://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

W tych sprawach jestem “zielony”, więc nie wiem, czy linki są w jakikolwiek sposób pomocne. Przynajmniej się czegoś nowego dowiem :slight_smile:

W sumie w obu przypadkach wymagania są spełnione więc może będzie to działać. Pytanie za 100 punktów, czy obniżona rozdzielczość nie jest dyktowana przez możliwości konwertera. Obstawiam, że tak. I wtedy zwiększenie rozdzielczości będzie skutkować albo artefaktami na ekranie TV, albo zupełnie czarnym ekranem.

Próbowałem już wymusić inną rozdzielczość w panelu nvidii, ale nic to nie dało. Pobawię się jeszcze tym RCU później i dam znać, jakie rezultaty. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Może coś takiego


Osobiście nie testowałem, więc rezultatów nie gwarantuję, ale wydaje się to sensowniejszym rozwiązaniem niż ciągnięcie metrów kabla HDMI. Zresztą przy takiej długości może już się pojawić stratność pakietów.

Maksymalna odległość transmisji to 15 metrów, przy zastosowaniu przewodów wykonanych zgodnie z zaleceniami HDMI Working Group. W większości wykonań kabli dostępnych na rynku, odległość nie przekracza 3-5 metrów. W przypadku większych długości konieczne jest stosowanie repeaterów (regenerator sygnału).

Pomysł fajny - pytanie czy kolega ma kartę WiFi w komputerze, bo to chyba stacjonarka…

Ewentualnie zmiana konwertera na taki.