Nie mogę usunąć maila

Witam wszystkich,

mam taki problem a mianowicie gdy dostanę maila i go usunę to przechodzi on do kosza. Potem usuwam go z kosza i jest ok. Przynajmniej w teorii. U mnie po ponownym sprawdzeniu poczty spowrotem pobiera te usunięte maile i za każdym razem muszę je usuwać ręcznie. Trochę to irytujące. Korzystam z programu Thunderbird w najnowszej wersji a konto mam na gmailu.

Nie używam TB, jednak jest coś takiego w ustawieniach jak:

  • usuń wiadomość z serwera gdy usuniesz ją z TB

Właśnie szukałem tej opcji w ustawieniach konta, ale jej tam nie ma.

Bo masz włączony w gmailu IMAP. Wejdź na gmaila przez przeglądarkę internetową i w sekcji dotyczącej IMAP zmień opcje w przypadku usuwania maila. Np. żeby usuwane maile były archiwizowane a nie przenoszone do Kosza, bo tylko wtedy “znikną” ze wszystkich widoków (folderów w Thunderbirdzie) i nie będą sprawiały wrażenia, że się w kółko ściągają.

A gdzie to zmienić? Bo w ustawieniach jest tylko opcja włączenia bądź wyłączenia IMAP a nie ma opcji archiwizowania. Taka opcja istnieje ale tylko dla POP.

70ef7338bade5659m.png

To dziwne bo ja mam tylko coś takiego:

mailo.jpg

A! Już wiem skąd ta różnica. Włączyłem to tak dawno temu, że zdążyłem o tym zapomnieć :-). W ustawieniach gmaila kliknij Laboratorium i tam Włącz ‘Zaawansowane opcje IMAP’.

Teraz działa ale po usunięciu wiadomości z odebranych przenosi ją do katalogu “Wszystkie”. Da się jakoś ustawić żeby przenosił do kosza? Jeszcze dodam że mimo to jak wejdę przez przeglądarkę to te usunięte wiadomości nadal są w odebranych. Da się to jakoś naprawić ?

Wyłącz POP w Gmailu.

Wyłączyłem POP, ale te wiadomości nadal są w odebranych jak się wejdzie przez przeglądarkę. Nie da się tego jakoś naprawić żeby po pobraniu wiadomości kasował je z serwera? Wcześniej korzystałem z Outlook Express i wszystko działało.

Witam.

Oczywiście, że da się to naprawić. Po pierwsze spróbuj z moimi ustawieniami na stronie mail.google.com:

pclosscreen02.th.png

Po drugie w Prefencjach TB - Konfiguracja kont - Konfiguracja serwera zaznacz:

[v] Pozostaw kopię wiadomości na serwerze - [v] Dopóki wiadomość nie zostanie usunięta

[v] Przy wyjściu z programu opróżnij Kosz.

I jeszcze na temat screen’u Gdy pobierane są przez POP - Zachowaj kopię w folderze Odebrane.

Te wiadomości, których kopie chcesz mieć na stronie mail.google.com pozostaną, a te, które usuniesz w TB znikną z widoku na stronie.

I jeszcze jedna wskazówka: kombinacja Shift + Del wysyła wiadomośći w kosmos z pominięciem kosza.


W ten sposób działa, nic się nie dubluje, włączony jest tylko POP, IMAP wyłączony.

Hmm, chyba jednak używam innej wersji Thunderbirda albo znowu coś robię źle. Oto screen:

thunderbirdo.th.jpg

Nie mam opcji pozostawienia wiadomości na serwerze. W ogóle ustawienia dobrał sam Thunderbird w oparciu o swoją bazę danych itd.

Korzystam z wersji 3.1.1 - może warto zaktualizować? Nie namawiam, w każdym bądź razie działa to dokładnie tak, jak chciałeś. Poza tym opcja: Wiadomość lokalnie usunięta -> Zostanie niezwłocznie usunięta da raczej taki sam efekt (tylko bez możliwości usunięcia po pewnym czasie).

Właśnie też mam wersję 3.1.1 i nie wiem co jest nie tak, jednak przy tworzeniu konta jak wpisałem swój adres e-mail to program zaczął przeszukiwać w Internecie bazę danych w poszukiwaniu ustawień dla Gmaila (nazwę serwera, port, itp.) i pojawiło się okienko że zalecany sposób pobierania wiadomości jest przez IMAP. Rzekomo jest bezpieczniej. Czy to wszystko prawda? Bo jeśli przez POP wszystko będzie tak jak chcę to mimo wszystko wolę pobierać przez POP. Z tego co pamiętam w Outlooku pobierał przez POP i było ok.

Korzystam z POP3 i nie miałem żadnych niespodzianek. Dla mnie Gmail jest oficjalnym kontem, nie udostępniam go nigdzie w internecie - tylko do zaufanych znajomych. Ustaw mocne hasło i nic się nie będzie działo. Decyzja należy do Ciebie. Jeśli POP3 działa tak jak chcesz to w czym problem?

Przestawiłem pocztę na POP3 i wszystko działa jak chciałem. Wiadomości usunięte w Thunderbirdzie przy wchodzeniu przez stronę są co prawda w koszu, ale chyba wcześniej też tak było. Nie wiem tylko czy da się ustawić tam automatyczne usuwanie wiadomości z kosza po upływie określonego czasu.

Same się usuną. Na potwierdzenie - na samej górze folderu/etykiety Kosz (w gmailu) jest krótka notka: “(wiadomości, które znajdowały się w Koszu dłużej niż 30 dni, zostaną usunięte automatycznie)”. Podobna jest dla spamu.

W takim razie dziękuję wszystkim za pomoc. Problem został rozwiązany. :smiley: