Nie mogę usunąć partycji C z windowsem

Witam,mam taki problem że chce zainstalować od nowa windows xp, ale nie mogę usunąć tej partycji na której on się znajduje (chcę usunąć i zmienić rozmiar). I wogóle problem mam jeszcze taki że nie chce się zacząć instalacja bezpośrednio z płyty, tylko musi mi się najpierw windows uruchomić i dopiero później jak wsadzę płytę to mogę instalować, w bisosie zmieniałem co ma być pierwsze czytane, ale to nic nie zmienia.

laptop czy PC ? spróbuj F12 lub esc przytrzymać przy włączaniu kompa -> system musisz usunąć tak -> odpalic kompa z płyty XP wejść w konsole odzyskiwania ( na niebieskim ekranie naciśnij R z resztą tam będzie wszystko pisało, potem wpisz komende ,format C:"

Tak, mam PC. Jak wciskam F12 to właśnie wtedy w biosa wchodzę i tam z listy boot wybieram co ma być pierwsze i jak dam żeby był to napęd to i tak nie ma rozruchu tylko najpierw się system włącza.

spróbuj przytrzymać wciśnięte po kolei esc a jak to nic nie da to próbuj po kolei wciskać wszystkie F… w różnych kompach jest różnie

Dodane niedziela, 4 października 2009, 16:49

z jednego z forum SKOPIOWAŁEM bo jest przejrzyście napisane

Jeżeli twój komputer nie uruchamia się z płyty instalacyjnej, jeżeli umieścisz ją w napędzie i uruchomisz go ponownie, wykonaj następujące instrukcje:

1.Uruchom ponownie komputer z cały czas umieszczoną płytą w napędzie

2.Gdy komputer będzie uruchamiał się ponownie, uważnie obserwuj początkowo pojawiające się komunikaty (najczęściej w języku angielskim). Szukaj opcji takich, jak Boot Order lub Press DEL to enter setup i naciśnij wymieniony klawisz (np. Delete). W różnych komputerach może być to inny klawisz, więc jeżeli nie jesteś pewien, sprawdź w instrukcji dołączonej do komputera.

3.Szukaj opcji Boot Order, Boot Sequence lub podobnej. Upewnij się, że twój napęd CD jest na pierwszym miejscu w kolejności uruchamiania.

Dzięki za opis, ale wszystko mam tak zrobione: napęd CD na pierwszym miejscu a i tak nic to nie daje. Ale mi najbardziej chodzi o to jak usunąć (sformatować) partycję gdzie był windows bo tylko tej nie moge usunąć.

partycje tak jak napisałem trzeba odpalić kompa z płytki (windows linux itp) a potem dopiero sformatować, na włączonym systemie nigdy nie sformatujesz C, chyba ze masz dwa zainstalowane i wtedy usuwasz wyłączony system.

jeżeli Twoja płyta z systemem nie jest bootowalna to nie ruszy instalator ,ani nie sformatujesz dysku C ,a skoro nie rusza twoja płyta to mam wrażenie że taką masz i dlatego takie problemy- pozdrawiam :slight_smile:

Partycję c bez problemu sformatujesz z jakiejkolwiek dystrubcji Live uruchamianej z płyty CD. Równie dobrze możesz poszukać na internecie dyskietki startowej do win98 nagrać na dyskietkę i z niej bootować, po uruchomieniu wpisać komendę formatowania w DOSie.

To że system nie bootuje z płyty świadczy o tym że masz uszkodzoną płytę instalacyjną, bądź pirata z kiepskiego źródła :stuck_out_tongue:

spróbuj może Ci pomoże

Jest to rozwiązanie opcjonalne, jako zapasowa możliwość ratowania się.

  1. Instalowanie konsoli

  2. Wkładasz swoją płytkę instalacyjną Windows do CD-ROMu.

  3. Uruchamiasz komendę instalacyjną:

Start >>> Run (Uruchom) >>> X:\i386\winnt32.exe /cmdcons

… gdzie X to litera napędu CD-ROM

  1. Zostanie wyświetlone okno dialogowe Instalatora Windows proszące o potwierdzenie instalacji. Kliknij przycisk Yes (Tak). Następnie pojawi się prośba o Update z internetu. Na wszystko się zgodzić.

  2. Startowanie do konsoli

Teraz każdorazowo startując komputer, otrzymasz listę startową do wyboru, gdzie jako nowa opcja będzie figurować “Konsola Odzyskiwania Microsoft Windows”.

Reszta wygląda nieomal identycznie jak w przypadku startowania bezpośrednio z bootdisków lub CD Windowsa, czyli pytanie o numer Windowsa i hasło Administratora.

Czas pokazywania się listy startowej możesz uregulować tu:

Control panel (Panel sterowania) >>> System >>> Advanced (zaawansowane) >>> Startup and Recovery (Uruchamianie i odzyskiwanie)

Klikasz Settings (Ustawienia) i w okienkach możesz zmienić domyślny czas wyświetlenia przez 30 sekund na krótszy. Jeśli w ogóle odhaczykujesz opcję pokazywania listy, będzie automatycznie startował Windows

w konsole spróbuj wpisać ,format C:"

Osobiście polecam do usuwania partcycji i formatowania jakiejkolwiek dystrybucji linuxa (ja uzywam red hata) - instalator sam zapyta nas jak urządzić partycje i czy je sformatować, kiedy już to zrobi przerywam instalacje.