Nie mogę utworzyć partycji podstawowej

Witam.

Chciałem utworzyć czwartą partycję podstawową w Windows7 tym systemowym narzędziem. Jednak cały czas mi tworzy partycję logiczną. Więc użyłem gparted który utworzył mi partycję podstawową ntfs. Jednak Windows7 jej nie widział i znowu musiałem utworzyć w systemie tym narzędziem. Mam taki podział partycji sda1 200MB boot, sda2 podstawowa i tu tworzę trzecią sda3 podstawową i jest ok. Jednak przy tworzeniu czwartej powstaje logiczna. Myślałem że w Windowsie 7 może być cztery podstawowe. Dlaczego cały czas tworzy mi logiczną?

W Uruchom wpisz: diskmgmt - i policz ile widzisz partycji - wydaje mi się, że masz trzy podstawowe i jedną rozszerzoną na której dokładane są kolejne partycje logiczne.

Ilość partycji podstawowych na dysku nie zależy od systemu a od tablicy partycji - MBR ma ograniczenie do 4, a GPT ma ograniczenie do 128 - http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa .

Nie tworzy ci logicznej tylko rozszerzoną na której możesz zakladać partycje logiczne.

A wracając do 4 partycji podstawowej, narzędzie windows będzie robiło 4 jako rozszerzoną i nie zmienisz tego.

Zdaje mi się że MS specjalnie to zrobił żeby ludziki nie zostali z ręką w nocnikach nie mogąc utworzyć kolejnych partycji bez skasowania jednej (z danymi po których płakać będą), wiesz takie idioto odporne podejście.

W win Xp nie było tego problemu.

Zgadza się ten system już tak ma. Lecz przeczytałem wątek pod i tam ktoś wspomniał o programie EaseUS Partition Master. Dosłownie kilka sekund i przerobił ją na primary. Świetny program mogę polecić.