Nie mogę używać dysku twardego


(Dinson) #1

Witam,

Posiadam od kilku lat podłączony dysk SSD na slot SATA 0. Około rok temu znalazłem w gratach dysk twardy 120GB i wpiąłem go na SATA 1 i działa okej do tej pory. Dziś dostałem podobno działający dysk 1TB Seagate i z racji ciągłego braku miejsca na pliki podpiąłem go sobie na wolny slot i niestety tutaj zaczęły się problemy.

Po wejściu w Zarządzanie dyskami w systemie Windows 10 mogłem ujrzeć taki widok:

Po wciśnięciu “OK” otrzymuję błąd:

Przepinałem na inne gniazda to nie na każdym go widzi. Dodam, że w BIOS dysk jest widoczny i ma przypisane takie same ustawienia jak mój drugi dysk (nie systemowy i działa). Wszystkie dyski są SATA.

Proszę o pomoc. Nie mogłem znaleźć nigdzie odpowiedzi w internecie na mój problem.

Pozdrawiam!


(adamserce) #2

Zacznij od założenia tablicy partycji MBR lub GPT.
Następnie sformatuj dysk na system plików NTFS.


(daras28-82) #3

Przecież napisał że klika “ok” czyli własnie to miało by być skutkiem.

Seagate, wszystkiego można się po nim spodziewać, ale najbardziej tego że nie zadziała.
Jeżeli na dysku stał wcześniej jakiś linuks może być problem, możesz podjąć próbę formatowania tym https://www.dobreprogramy.pl/HDD-Low-Level-Format-Tool,Program,Windows,26933.html


(JNJN) #4

Lub program MHDD i go wyzeruj,sprawdź smart - funkcja F8 i powierzchnię - funkcja F4.

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html


(Astor44) #5

…lub jeszcze inna procedura jest tutaj: https://forum.dobreprogramy.pl/t/wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk/36760511
Do wykonania potrzebnych nośników potrzebny jest sprawny komputer. Procedura odbywa się spod bootowania, przy utracie wszelkich danych z tego dysku. Uważnie trzeba wybrać odpowiedni dysk! W zależności od wielkości dysku trwa kilkadziesiąt minut, a nawet ponad godzinę.