Nie mogę wejść do UEFI/BIOS, ogólnie przy starcie nie pokazuje logo

Nie jestem w stanie zmieniać ustawień w UEFI, ponieważ nie wyświetla się. Jak komputer startuje widzę tylko czarny ekran (kiedyś tak nie było) i nie pokazuje się logo producenta. Po kilkunastu sekundach uruchamia się Windows, więc sprzęt jako tako jest sprawny. Próbowałem nacisnąć DEL i F12, ale wtedy pozostaje przy czarnym ekranie i jednynie co mogę zrobić to wyłączyć. Płyta główna to Gigabyte B660M DS3H DDR4. Trzeba ustalić przyczynę.

Problem z GPU lub płytą. Masz integrę? Jeśli tak, to podłącz monotor do płyty. Jrśli nie, to wyjmij baterię CMOS na 15 minut i ją włóż ponownie.

Brakuje informacji o sprzęcie. Dokładne dane procesora, GPU i informacji i o tym ile i jak masz podpięte monitory.

Menu Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie > Uruchamianie zaawansowane > Uruchom ponownie teraz.

Po uruchomieniu systemu wyświetli się menu kafelkowe. Dostęp do panelu konfiguracyjnego uzyskamy poprzez kliknięcie w kafelek o nazwie „Ustawienia oprogramowania układowego UEFI”.

Panel sterowania → Opcje zasilania → Wybierz działanie przycisków zasilania → Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne → Odznacz opcję „Włącz szybkie uruchamianie (zalecane)”.

Następnie uruchom komputer ponownie i wtedy przejdź do konfiguracji BIOS. Jest też inna metoda szybkiego wywołania konfiguracji BIOS automatycznie podczas ponownego uruchomienia komputera:

  1. Wyloguj się z Windows i przejdź do ekranu logowania.
  2. Przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, klikając przycisk zasilania na ekranie. Kontynuuj przytrzymywanie klawisza Shift podczas klikania Uruchom ponownie .
  3. Przytrzymaj klawisz Shift. Komputer wyświetli niebieski ekran z opcją kontynuacji.
  4. Kliknij Rozwiązywanie problemówOpcje zaawansowaneUstawienia oprogramowania sprzętowego UEFIUruchom ponownie . Otworzy się interfejs narzędzia konfiguracji BIOS .

Możesz też uruchomić wiersz polecenia (CMD) jako administrator i wpisać:

shutdown /r /fw

@stens1950 Wykonałem powyższe kroki i po wybraniu "Ustawienia oprogramowania układowego UEFI", wyświetla się czarny ekran.

@Narv Odznaczyłem "Włącz szybkie uruchamianie", potem wpisałem tego shutdowna z rozruchem interfejsu oprogramowania układowego i nic, jedynie czarny ekran.

@blumberplumber Wyjąłem baterię CR2032 3V i jak na razie pomogło. Mogę wchodzić do ustawień i je zmieniać. Więc jak na razie temat rozwiązany.

W takim razie teraz poustawiaj wszystko prawidłowo, sprawdź czy np. ustawienia pamięci (profil, a co za tym idzie taktowanie i opóźnienia) nie są ustawione niżej niż powinny.

Znowu wywaliło. Czarny ekran bez informacji, że był rozruch UEFI. Jest jakaś konkretna przyczyna tego całego zamieszania, że tak a nie inaczej się dzieje? Nie mam ochoty wyjmować baterii od komputera co 2 tygodnie tylko po to być móc cieszyć się zmianą konfiguracji albo odpalić jakiś system z pendrive.

Co może być przyczyną? Da się zrobić żeby stabilnie działało. Nie mam pojęcia co mogę zrobić, aby się nie powtarzało. Nie podoba mi się co chwilę ręcznie ustawiać konfigurację opcji UEFI.