Nie mogę zabootować z pendriwa

NIe moge zabootować z pendriva.więcej informacji podanych niżej (czytać całość)

Chyba go za mocno zbutowałeś…

Mógłbyś uprzejmie rozwinąć swoją wypowiedź?

Prawie na pewno masz coś źle podpięte.
Podaj dokładnie pełną listę podzespołów, jakie masz w tym komputerze + spis kabli i napisz, gdzie są powpinane poszczególne kable. Prawdopodobnie w trakcie odrabiania zadanej lekcji znajdziesz rozwiązanie.

procek: Pentium 4 2,4 ghz
dysk: hitachi 82 gb
zasilacz: ATX 350 vatów
złącza zasilacza: 2x molex 1 20 pinowe 4 pinowe 1 fdd
ram: sdram 2x 512 mgb
mobo; nie wiem

1/ - co to za zasilacz? Może warto go zezłomować, a wstawić coś normalnego…w tamtej epoce rzadko który komputer miał przyzwoity zasilacz. Ilość złącz sugeruje, że ten zasilacz 350 W to ma tylko napisane na etykiecie, a w rzeczywistości pewnie przy 150 strach, czy nie wybuchnie. Tylko, czy ekonomia udźwignie taką wymianę?
2/ - Dysk na ATA? Nie podałeś modelu, więc tu też muszę zgadywać. Jak masz ustawione zworki? Dobrze, że napisałeś, że masz SDRAM…to sugeruje bardzo starą płytę…ale z drugiej strony moduły 512 MB (też się musiałem domyślać - mgb, to miligramobity - nie ma takiej jednostki) były mało popularne, więc przeczytaj uważnie, czy czasem nie jest tam napisane SDRAM DDR. Albo policz piny - SDRAM ma 168, a DDR 184.
3/ Zworki sprawdź też na napędach, o których nic nie napisałeś…
4/ - jak nie wiesz, jaką płytę masz przed oczami, to ja też bez szklanej kuli nie zgadnę…więc wróć do niej i poszukaj oznaczenia, a przy okazji sprawdź, czy nie ma spuchniętych kondensatorów.
5/ - i miałeś napisać, jak są kable podpięte - np. czy do płyty masz wpięte i 20 i 4 pin?

Odrób lekcję jeszcze raz, ale staranniej. Może masz pecha i coś Ci się faktycznie zepsuło, ale na 80-90 % masz coś niepodpięte/źle podpięte/źle poustawiane i nie widząc tego komputera naprawdę trudno wpaść na to, co robisz źle.

Drugie zadanie - każdy kabel wypnij i wepnij jeszcze raz. Być może coś jest niedociśnięte i trudno to stwierdzić wizualnie. Dużo czasu nie zajmie, więc nawet jeśli nie to, warto sprawdzić…

1 polubienie

Ekran naprawiłem.Wyjołem ram i przedmuchałem powietrzem i jest ekran,ale jest inny problem.Chciałem sobie zainstalować FreeDOSSA z pendriva. Podczas bootuwania wyświetla się bład
BOOTMGR is missing
Press Ctrl-Alt-Del to restart
Dysk jest wykrywany w biosie.
O i jeszcze jedno na płycie głownej mam 2 porty na podpięcie kabla ide różowy i biały do którego mam podpiąć taśme jeśli chce mieć tylko dysk na taśmie podłączony

Ekran naprawiłem.Wyjołem ram i przedmuchałem powietrzem i jest ekran,ale jest inny problem.Chciałem sobie zainstalować FreeDOSSA z pendriva. Podczas bootuwania wyświetla się bład
BOOTMGR is missing
Press Ctrl-Alt-Del to restart
Dysk jest wykrywany w biosie.
O i jeszcze jedno na płycie głownej mam 2 porty na podpięcie kabla ide różowy i biały do którego mam podpiąć taśme jeśli chce mieć tylko dysk na taśmie podłączony

Komputer w tym wieku może mieć problem z bootowaniem z USB. Problem może też być po stronie systemu/sterowników… Obsługa USB dość długo dojrzewała, by osiągnąć ten poziom, że wtykamy urządzenie i ma działać. Oczywiście cały czas zgaduję, bo nadal wielu rzeczy nie wiemy, ale wejdź do BIOSu i poprzeglądaj ustawienia.
A dysk…lepiej podpiąć do pierwszego kanału kablem 80-żyłowym jako MASTER. - zwracaj uwagę na zworki. Prawdopodobnie masz dwie białe - ustaw je w skrajnych położeniach…tak zgaduję po nazwie producenta dysku…

Na płycie głównej mam dwie wtyka na taśmę ide białą i różową do której mam wpiąć taśme
co do zworek mam tak zrobione jak piszesz.Bios wykrywa dysk

A skąd mam wiedzieć, którym kolorem jest oznaczony który kanał? Skoro BIOS widzi Ci dysk, to przeczytaj, czy jest na pierwszym, czy na drugim i ewentualnie przepnij go.

Często pierwszy kanał był oznaczany niebieskim kolorem. Był modny, kiedy się popularyzowała ATA-66 i w ten sposób była odróżniana od 33, ale potem się porobiło tak, że ludzie coraz więcej komputerów składali sami, producenci zaczęli produkować coraz bardziej kolorowe płyty…i oto masz różowe gniazdo ATA…

Podpiołem dysk pod slave,Dysk chodzi normalnie, ale nadal pojawia się błąd podczas bootowania z pendriva i płyty
BOOTMGR is missing
Press Ctrl+Alt+DEl

Zworki mam ustawione jak najdalej od siebie na dysku

Dysk będzie chodził normalnie i na SLAVE. To tylko kwestia priorytetów w komunikacji, a przecież nie chodzi nam o to, by dysk systemowy czekał na inne urządzenia…dlatego zalecany jest MASTER na pierwszym kanale.

Jak masz ustawione bootowanie w BIOSie? Ja cały czas nie wiem, jaką masz płytę główną, a Ty ciągle chcesz, żebym się bawił we wróżkę…

płyta główna:KOB P4M266a NDSMx
Podoban do mojej http://www.mercury-pc.com/product-detail.php?productid=333

Podróbka ECSa na Vii 266…zresztą ECS, to też żadna firma…przynajmniej wiem, że jednak masz DDRy.

A skoro Via…za Twój problem z bootowaniem z USB najprawdopodobniej odpowiadają sterowniki.

W tamtych czasach było takie powiedzenie “nie pchaj kija tam gdzie Via”. Były to chipsety z jednej strony bardzo uniwersalne, a z drugiej mocno konfliktowe. Chyba jednak będziesz musiał wystartować system z dyskietki albo z płyty…nie podejmuję się szukania sterowników, bo boję się, że zajmie to dużo czasu. Strony producentów mogą nie istnieć a co najmniej przeżyły spore zmiany.

Weź pobierz win32diskimager :slight_smile:

Tylko przy wybieraniu zmień z img na wszystkie pliki, wybierz obraz, pendrive i utwórz. Powinno pomóc.

mam pobrać sterowniki do biosu?
Poleć mi jakiś system darmowy na ten komputer zabootuje z płyty cd
Wyślij odpowieć
będe o 18:00

Będe za 1 godzine o około 18:00

@krzsio trochę przesadzasz.
Forum to nie czat - możesz być za godzinę, dwa dni lub tydzień.
Nie musisz nas o tym informować.