Nie mogę zainstalować aktualizacji w ubuntu

Po wybraniu aktualizacji i uwierzytelnieniu hasłem, dochodzę do momentu:

 

az6w6u.jpg

 

klikam _ ok _ i nic się nie dzieje, okno się zamyka, ikona znika i nie pobiera ani nie instaluje aktualizacji.

 

Nigdzie nic nie zmieniałem, wcześniej pobierało i instalowało normalnie aktualizacje.

pozdrawiam

Pewnie dodawałeś jakieś repozytorium do systemu. Wyświetl zawartość katalogu /etc/apt.d/.

wklep w terminalu

sudo su

[tu haslo]

 

apt-get update && apt-get -y upgrade

 

poczekaj aż przeleci i system zostanie zaktualizowany poprawnie.

Nie słuchaj kolegi wyżej. To wyjątkowo ryzykowna metoda. Zatwierdzanie aktualizacji w ciemno to najłatwiejsza droga do awarii.

 

Prawidłowo powinno wyglądać to tak:

 

sudo apt-get update

 

i następnie

 

sudo apt-get upgrade

 

Jeśli nie zauważysz czegoś podejrzanego, to zatwierdź. 

Najlepiej w Synapticu wykonać “Zaznacz wszystko do aktualizacji” a potem “Zastosuj”

Nie wiem jakim cudem, ale w ustawieniach tam gdzie zaznaczone są elementy które ma pobrać, odznaczyłem operę - pobrało wszystko i chyba zainstalowało.

 

Ubuntu jest ok. mimo, że nie znam się na komendach, to i tak uważam jest lepszy sysystem niż windows, 2 lata używam - 0 wirusów, śmieci, zamulania itd.

Może watałoby choćby na poziomie podstawowym ogarnąć ten terminal, to byłoby jeszcze lepiej, ale nie mam na to czasu ani chęci. :slight_smile:

No to podaj dla pewności wynik całego polecenia:

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Updating software catalog…this may take a moment.

INFO:softwarecenter.db.pkginfo_impl.aptcache:aptcache.open()

Software catalog update was successful.

Processing triggers for libc-bin (2.19-0ubuntu6.6) …

Processing triggers for initramfs-tools (0.103ubuntu4.2) …

update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.13.0-53-generic

Processing triggers for menu (2.1.46ubuntu1) …

Znaczy, że się zawiesza? Pojawił się znak zachęty, np. twojeimię@linux:/ścieżka/do/katalogu> ?

Kurcze, Panowie, wychodzę na idiotę w tym momencie ale moje korzystanie z ubuntu ogranicza się do “pobierz i zainstaluj aktualizacje”, nie wiem czy się pojawił ten znak, w każdym bądź razie wszystko działa.