Nie mogę zainstalować innego systemu operacyjnego

Nie mogę zainstalować innego systemu operacyjnego niż tego, który dostałem razem z komputerem. Komputer został kupiony w sklepie Vobis, w ofercie miał system: windows XP Media Center 2005, gdy wkładam płytę z innym systemem to w miejscu w którym wybiera się partycję do zainstalowania jest komunikat “nie odnaleziono dysku” czy coś takiego,

Dla ciekawostki powiem, że przy instalacji windowsa “z kompletu” nie muszę wpisywać numeru licencji!! dziwne prawda. Proszę niech mi ktoś pomorze, bo mam dość tego xp media center błagam!!

czemu chcesz zmieniać system?? media center to multimedialny kombajn!! w biosie najlepiej instaluj nowy sytem ale PRZEDTEM ZGRAJ NA DYSK KOMPAKTOWY WAŻNIEJSZE DANE

masz poprostu wersję OEM firmowaną przez vobis, ja z lapem, też mam instalkę windowsa w którym nie muszę wpisywać numeru.

Co do problemu, to sprawdź czy masz w BIOSie włączoną opcję ochrony MBR (pierwsego sektora dysku) przed wirusami, jak tak, wyłącz to.

Złączono Posty : 29.01.2007 (Pon) 19:58

możesz mi przybliżyć co masz na myśl? jak można w BIOSie instalować nowy system?

A jaki masz dysk ATA czy może SATA ??

Jeśli SATA to podczas instalacji w odpowiednim momencie musisz wcisnąć F6 aby zainstalować sterowniki do dysku.

chcę zmienić system ponieważ, często mam kłopoty z instalacją różnych programów, np nie działa mi aplikacja dostępowa neostrady, do tego czasem zainstalowany modem po urochomieniu komputera wykrywa jako nowy sprzęt, do tego często wyskakuje mi komunikat przy różnych okazjach send error raport i to nawet po formacie kompa. A ta opcja ochrony mbr (już tego próbowałem)

Złączono Posty : 29.01.2007 (Pon) 20:11

dysk jest sata, ale sterowniki też instalowałem

  1. Co do wersji Windows dołączonej do komputera to możliwe że masz wersje sprzedawaną, podobną do wersji sprzedawanych razem z laptopami. Tam też często nie ma potrzeby wpisywania numeru licencji(no bo po co, skoro warunkiem legalności jest posiadanie naklejki z numerem na komputerze i albo oryginalny nośnik bądź kopia faktury zakupu).

  2. Co do instalacji Windows XP Professional i twojego komunikatu o braku podłączonych dysków to: Jeśli dysk jest dyskiem sata to:

a. jeśli instalujesz Windows XP Professional z SP1 to będziesz musiał wgrać sterowniki do kontrolera SATA. Sterowniki te masz na pewno na płycie dołączonej do płyty głównej.

b. Tak samo postąpisz jeśli instalujesz Windows XP Professional z SP2 i jeśli objaw będzie ten sam co wyżej. Choć w tej wersji obsługa sata jest bardzo bogata tzn. sam Windows ma sporo sterowników do kontrolerów sata. Także jeśli masz w miarę markową płytę główną to problem nie powinien występować.