Nie mogę zainstalować Linuksa Mint

Na swoim Odnowionym Pececie z Win 10 od dwóch dni próbuję, zainstalować miętówkę z ISO na płytce dvd i doopa. Próbowałem na osobnym dysku i obok W 10. Ani tak ani inaczej. Drzewiej na kompie miałem i miętówkę oraz Ubuntu i nie miałem żadnych problemów. Stąd mój stres. Było to przed modernizacją PC.O%20PC

(rafal.borawski) #2

Ale w jakim sensie nie mozesz? Nie odpala Ci z plyty?Instalujesz z sukcesem, a potem nie laduje Ci bootloadera?

Nie instaluje się. przy uruchomieniu instalacji nie pojawia się okno wyboru dysku do instalacji. Przyjmuję przy instalacji automatyzację procesu.

(rafal.borawski) #4

Dziwne, tego w ogole sie nie spodziwalem. Rozumiem ze masz wolna przestrzen na dysku?Ja wybieram zawsze reczne partycjonowanie, ale zakladam ze brak wolnego miejsca powinien byc jakos sygnalizowany.

Mam dwa ssd, jeden czysty drugi z systemem. Próbowałem z odłączonym systemowym i z dwoma podłączonymi i nic. Nie pojawia się pytanie o rodzaj instalacji

Którą pozycję powinienem wybrać z Mi%C4%99t%C3%B3wka Wybierałem poz.1.

(rafal.borawski) #7

No i okej. Tym sposobem pojawić się powinien Mint w wersji Live, gdzie na pulpicie będzie ikona z instalatorem.

(rafal.borawski) #8

Jaką wersję wybrałeś, w sensie jakie środowisko graficzne? Pobiorę sobie tą samą wersję i odpalę na wirtualce, to przypomnę sobie jakie są poszczególne kroki w instalatorze.

Mint 18.3 64 (bit) PL ze strony ICM - University of Warsaw

(gom1) #10

Sumę kontrolną pliku sprawdziłeś?

Nie wiem co to

(gom1) #12

zainstalowałem i Sumy%20kontrolneJPG

(marcin82) #14

Secure Boot w UEFI włączone?

Uruchom livecd normalnie - Pulpit. Potem uruchom terminal. Podaj wynik drugiej i trzeciej komendy:
sudo su -
fdisk -l
parted -l

co znaczy livecd

(marcin82) #16

No ten system co masz na płycie to uruchom. Nie zaczynaj instalacji tylko uruchom terminal i podaj wyniki tych poleceń.

(rafal.borawski) #17

Czy dobrze rozumie: po wybraniu opcji Start Linux Mint w efekcie nic się nie dzieje, a przynajmniej po dłuższej chwili nie pojawia się pulpit Minta? To jest właśnie tryb LiveCD - system operacyjny odpalony z nośnika zewnętrznego i ładowany do RAM. Być może powodem jest niepowodzenie w poraniu ISO, bo z tego co podają na stronie Minta dla Cinnamona i architektury 64-bity powinien się pojawić ten widoczny niżej.

ecebdf9ac4697b6c2d7feffd1bc5430641bca67c7df122fa2914824dc8844b3a

wynik 20180302_221715%5B1%5D

[quote=“rafal.borawski, post:17, topic:560535”]
ecebdf9ac4697b6c2d7feffd1bc5430641bca67c7df122fa2914824dc8844b3a
[/quote] co to?

(rafal.borawski) #20

To oznacza, że prawdopodobnie jeszcze raz musisz porać ISO ze strony Linux Minta :wink: Od razu proponowałby też pobrać odpowiedni maual. Po polskiemu jest chyba tylko dla MATE z tego co patrzyłem, ale to nie ma wiekszego znaczenia, bo proces instalacji wygląda identycznie.

https://linuxmint.com/documentation.php