Nie moge zainstalowac systemu na lapku (zaawansowany problem

cześć, posiadam ten model: http://www.purepc.pl/urzadzenia_mobilne … oze_wiecej

kupiłem go bez systemu, instalowałem na nim xp z 8 godzin bawiąc się chyba kazda opcja w biosie, w koncu jakims cudem mi sie udało ale od wtedy, przy każdym uruchamianiu kompa muszę wybrać opcje ‘uruchom wczesniejsza wersje systemu’ - enter, po czym ‘nieznana wersja systemu na dysku c’ - enter i dopiero wtedy komp się uruchomi. Po 2 latach chciaęem zainstalować windows 7 jako drugi system, wgrałem go ale nigdy nie udalo mi sie go uruchomić, jedyna roznica jest taka ze teraz w menu w, którym wybieram wczesniejszą wersje systemu windowas pojawił się jeszcze widnows 7 (gdy próbuje go uruchomić poprostu myśli w nieskonczoność).

Wyczytałem na jakimś forum ze w biosie muszę zmienic opcje z AHCI na IDE, tyle ze w biosie mam tylko opcje AHCI enabled/disabled, caly czas miałem enabled, wiec zmieniłem na disabled po czym stary xp juz nie chciał sie właczyc (niebieski ekran i restartuje), win 7 na opcji disabled tez sie nie uruchamia. Po przełączeniu spowrotem na AHCI enabled win xp włącza sie jak dawniej.

Co proponujecie? Chciałbym mieć win 7 ze względu na nowe gry, których xp nie obsługuje.

Z tego, co napisałeś wynika, że masz kompletnie “rozjechany” bootloader. Trudno coś poradzić więcej z danych jakie przedstawiłeś, najbardziej prostą operacją byłoby zrobienie kopii Twoich danych, usunięcie partycji i wgranie “świeżej” siódemki.

Tryb AHCI - “disabled” jest właśnie dla XP, który nie rozpoznaje rozszerzonego trybu pracy kontrolera dysków (po prostu nie “widzi” dysku jeżeli AHCI jest włączony, chyba, że zintegrowałeś sterowniki AHCI).

Skoro jak piszesz:

To oznacza, że przypadkowo ustawiłeś tą opcję podczas instalacji XP-ka. Co więcej ustawiłeś (dobrze/źle) trudno powiedzieć.

Dziwi mnie to zresztą, dlaczego XP Ci działa na AHCI - “enabled” :o - może więcej szczegółów o Twoim sposobie instalacji XP ? Dodawałeś jakieś sterowniki wciskając podczas instalacji F6? Zmodyfikowana płyta XP?

Bo według mnie tu tkwi problem ze startem windowsa 7.

adamIII , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

nie instalowałem wtedy żadnych sterowników, Plyta z xp nie była modyfikowana (zwykły pirat;D). Jeżeli teraz miałem zaznaczoną opcję ahci enabled to znaczy że od czasu tamtej instalki ciągle ta opcja była włączona (podczas samej instalacji mogłem mieć disabled z tego względu że mogłem to wyczytać w necie a po instalacji opcje zmieniłem ale pewności nie mam że tak było)

Instalujesz system na system bez formatowania partycji dlatego masz bałagan w bootloaderze. Proponuję w czasie instalacji XP-ka usunąć wszystkie partycję i założyć je od nowa instalując XP-ka w trybie AHCI disabled.

mam 400gb zajętego miejsca na pozostałych partycjach i nie mam gdzie tego zrzucić więc usuwanie wszystkich partycji nie wchodzi w gre. Chciałbym zainstalować win 7 nie xpeka.

Jeśli mam 2 systemy zainstalowane to jak usunąć oba przed instalacją siódemki?

Masz jakieś partycje nie wiem ile nawet więc na tej na której nie ma folderu Windows (chyba, że na każdej masz) przenieś wszystkie dane. Resztę partycji sformatuj przy instalacji W7 nie musisz usuwać tylko się nie pomyl!

ogólnie mam 5 partycji, na c i e windowsy. Kompa już przyszykowałem jak mogłem do formatu, z braku czystych płyt win 7 ultimate wrzuciłem na pendrivea za pomoca ultraiso (korzystajac z instrukcji http://www.windows7.pl/forum/index.php/ … 415.0.html) za jakieś 10 min zaczne format z opcja AHCI disabled i dam znać jak poszło (mam nadzieje że będe pisał z tego kompa;D)

Dodane 13.08.2013 (Wt) 20:10

zrobiłem tak: zmiana AHCI na disable, botowanie z pena, tam gdzie miałem wybrać partycje, na której mam instalować system pokazuje mi że na c (z xpekiem) nie moge ponieważ tam nie ma jakichś plików NTFS, została partycja e na której jest możliwość instalki, więc ją sformatowałem, na wypadek gdyby instalacja nie poszła pomyślnie dysku c nie formatowałem, win 7 zaczął instalacje, restart itp wszystko gładko, już pytał mnie o to z którą siecią chce się łączyć, wpisalem, po czym restart i jest napisane że przygotowywanie do uruchomienia kompa, no i tak se myślał z 15 minut, czyli jest tak jak było. zmieniłem spowrotem AHCi na enabled bo inaczej win xp się nie uruchamia.

Co teraz???

Zrobić format dysku c i e i instalować znowu win7? to coś da? jeżeli ktoś zna rozwiązanie proszę pisać. Bo nie chce aby ktoś w ciemno powiedział że pomoże format c a poźniej komp mi się nie uruchomi.

Dodane 13.08.2013 (Wt) 20:12

aha instalowałem wersje x64. Miałem do wyboru jedynie tą albo x86

Dodane 13.08.2013 (Wt) 20:25

przeglądajac google ktos pisał o opcji “power safe mode” z tego co pamiętam instalując system po raz pierwszy mogłem coś mieszać przy tej opcji. Ktoś ma jakieś pomnysły?

Czizes ale mieszasz. Napiszę po swojemu instalując XP-ka musisz zmienić tryb z AHCI Enabled na Disabled instalując Windows 7 nie musisz. Oczywiście możesz zintegrować sterownik ale to już inna bajka. Już nic nie wiem co jak instalujesz.

Po pierwsze kolejność instalacji systemów ma znaczenie możesz edytować bootloader przy użyciu EasyBCD ale najpierw instalujesz XP a następnie W7. Masz partycję jak napisałeś C i E gdzie masz Windowsy. Sformatuj najpierw C w czasie instalacji na NTFS szybkie

http://lajfmajster.pl/images/2009/01/in … ows_07.jpg

Ogólnie masz poradnik cały

http://gadzetomania.pl/2009/01/24/insta … k-po-kroku

Po instalacji tego systemu możesz zainstalować W7 na partycji E oczywiście z bootowlanej płyty lub z bootowalnego pena z poziomu biosa.

i co będzie działać napewno? narazie nikt nie dał mi pewności, że komp mi się później uruchomi dlatego chcę zainstalować win 7 na dysku e i nie mogę.

Nie zrozumiałeś mnie, nie chce instalowac xpeka ponownie, zalęży mi na win7, ale póki co nie usuwam xpeka bo bez niego pozostane bez systemu.

Znalazłem forum, na którym dziewczyna ma mój problem ale nikt jej nie pomógl: http://windows7forum.pl/windows-7-nie-s … i-4851-t-3 (najczesciej polecają jej uaktualnić bios, tyle że ja kupiłem kompa nowego i już wtedy nie mogłem zainstalować systemu)

100% pewności to może dać Ci wróżka. Jak masz włączony tryb AHCi to zostaw na AHCI Enabled i tak instaluj Windows 7 domyślam się, że masz partycję E fat32 dlatego nie zainstalujesz na niej W7. Możesz pod Windowsem XP ją konwertować do NTFS. Odpal Wiersz polecenia wpisz (najpierw się upewnij czy to na pewno partycja E) convert e: /fs:ntfs (enter) potwierdź tak i jak skończy sprawdź czy w tym miejscu jest NTFS

http://www.centrumxp.pl/Img/Art/Windows … _small.gif

mrFreeze dzięki za wszystkie porady, lecz udało mi się zainstalować win7 zwykła brutalnością;D zostawiłem AHCI enabled install na dysku e i nie działa, install powtórzyłem nie zmieniająć ustawień i tym razem zadziałało. W tej chiwli pisze z siódemki. Mam nadzieję że po wyłaczeniu systemu będę mógł odpalić oba systemy. Zależało mi wyłącznie na win7 ale xpeka chętnie zostawie z sentymentu

Dodane 13.08.2013 (Wt) 21:25

przepraszam, zmieniłem jedną rzecz, tam gdzie jest zapora windows dałem ostatnią opcje (nie rób nic albo coś - ta najmniej polecana)