Nie mogę zainstalować Systemu Windows XP

Witajcie mam problem z poprawnym zainstalowaniem systemu wind. XP a mianowicie gdy wyskakuje mi czarne tło z widocznymi partycjami , wybieram jedna i pojawia sie komunikat , ze na tym dysku nie ma partycji zgodnej z systemem windows XP. Poczytalem troszke w necie na ten temat . Wypalilem plytke z bootowalnym programem gparted. Jednak nawet przez niego nie moge stworzyc partycji " Primary" - czyli poprawnej do zainstalowania windy , dostepna jest jedynie “Logical”, ktora w niczym mi nie pomoze.

Prosze pomozncie gdyz juz od kilku godz. borykam sie z tym problemem.

Edit : Rozpocząłem pobieranie Linuxa, moze chociaz jego uda sie zainstalowac. Ale problem z windowsem nadal nie rozwiazany.

Najpierw usuwasz wszystkie partycje, a dopiero potem na wolnej przestrzeni tworzysz nowe.

Najlepiej utworzyć co najmniej dwie (C: system, D: dane). Wszystkie powyższe operacje spokojnie zrobisz z poziomu instalatora Windows.

Win XP instalujesz na C:

Prawdopodobnie partycja była wcześniej sformatowana np. pod Linuxa w formacie innym niż NTFS lub FAT i instalator jej nie trawi.Rada jest taka -zacznij instalację normalnie,jak dojdzie do tego co piszesz to wybierz z opcji usuń partycję (może pisać dysk) tą trefną a następnie załóż ją spowrotem ale już z opcją formatuj systemem plików NTFS.Dalej już wiadomo partycja jest gotowa,instalator sam ustawi ją jako rozruchową.

No tak, ale jesli przy instalacji usunę i ponownie utworzę partycję na wolnej przestrzeni dyskowej to problem się nie zmieni.Tak wlasciwie to nie da sie przejsc do etapu formatowania partycji i wybierania ntfs, badz fat32. Nadal widoczny jest ten sam komunikat. Przez gparted nie da sie utworzyc patrycji primary, jedynie na wolnej przestrzeni ktorej jest 8 mb ale to stanowczo za mało na postawienie systemu. A przy pozostałym wolnym miejscu dyskowym mozna tworzyc tylko partycje Logical. Tak wlasciwie to problem zaczal sie od momentu w ktorym robilem “porzadki” na komputerze programem Partition Magic i chyba przez przypadek ustawilem tak ze zadna partycja nie byla systemową i od tego momentu zaczely sie problemy.Linuksa na tym komputerze nigdy nie miałem

jacob94 , miałem to samo po wyzerowaniu dysku. Programem Gparted skasuj wszystkie partycje, utwórz od nowa, sformatuj i już problemu nie będzie.