Nie mogę zainstalować Ubuntu obok XP

Chciałbym zainstalować ubuntu obok windowsa ( na innym komputerze bez problemu zainstalowałem obok windowsa 7 ). Przy instalacji mam do wyboru dwie opcje: zamiana windowsa na ubuntu albo opcja jakaś zaawansowana ( sam mam zrobić partycje itp ), a na tym sie nie znam ( tworzenie tych partycji, te cale ext i swap ).

Co mogę zrobić, żeby zainstalowac bez problemu ubuntu obok xp?

Proszę o szybkie odp :slight_smile:

Dwie partycje inne niż ta z XP, swap jeśli usypiasz komputer to przynajmniej tyle co ramu, na system ext4 przynajmniej 3GB, GRUB wszystko sam wykryje.

Mam takie opcje:

http://oi42.tinypic.com/2q9cjuo.jpg

poniżej jest jeszcze sda4, 18mb, nieznane

___

i po rozwinięciu ‘device for boot loader installation’ ( ręcznie, bo screenshota mi nie strzela na tym ):

dev/sda ata wdc … (250gb)

dev/sda5

dev/sda2 windows recovery ( loader )

dev/sda3 windows xp prof

dev/sdb

____

co ustawię, na co, na ile itp. nie znam się na tym kompletnie :frowning:

dev/sda ata wdc to ile majom razem wszystkie partycje (250GB).

Masz 2 dyski dla windowsa(ntfs[sda3 i sda5]) razem majom około 230GB zakładam że to C i D.

1 Dysk(fat32[sda2]) który uruchamia windowsa zawiera on około 10GB.

i jeden(unknown) nieznany który ma około 18MG.

Mam nadzieję że opisaniem partycji pomogłem :wink:

To to akurat wiem jak patrze na mój post napisany wyżej :slight_smile:

Nie wiem co mam ustawić, gdzie, na co, na ile…przydałby się króciutki opis krok po kroku :slight_smile:

Po kolei.

Wydzielasz miejsce na dysku, na wolnym miejscu robisz partycję rozszerzoną, dzielisz ją na 3 w takich mniej więcej proporcjach:

/ - 10 GB powinno wystarczyć;

swap - tyle ile masz pamięci RAM jeżeli chcesz korzystać z hibernacji, jeżeli nie, może być nawet połowa ilości RAMu, a jeżeli masz pamięci operacyjnej 4 GB lub więcej, ze SWAPa możesz zrezygnować całkowicie;

/home - reszta wolnego miejsca.

Swoją drogą - było to na forum omawiane już co najmniej kilka razy - forumowa szukajka Twoim przyjacielem.

a gdzie te operacje mam zacząć robić? jestem teraz na ubuntu uruchomionym z pendrive’a. jak wspomniałem, nie znam się na tym wszystkim i nie wiem jak i czym zrobię partycje, swapa, wiec proszę o wyrozumiałość. szukałem w googlach mojego problemu, ale nic konkretnego nie znalazłem :frowning:

Jeżeli pracujesz na Ubuntu, to masz GParted -skorzystaj z niego. Przed wydzieleniem wolnego miejsca zrób najpierw defragmentację dysku i kopię danych. Nigdy nic nie wiadomo.

Z tego co widzę jakie masz opcje przy operacji na partycjach to musiał byś chyba ale nie jestem pewien usunąć D i dodać nowy dysk D tylko mniejszy i wtedy dodać partycje które wymaga ubuntu.

Tutaj masz linka do filmu gdzie wyjaśnione jest jakich ubuntu partycji potrzebuje i jak obsługiwać GParted(program którym operujesz w ubuntu na początku) miałem podobny problem.

Link -

Popieram.

sda3, to moja partycja C i tam chciałbym mieć 10gb dla ubuntu. zaznaczam w gparted dev/sda3 i nie mogę kliknąć ‘new’. mogę to zrobić na unallocated ( mam tego aż 3 ), ale zajmują kilka mb -> http://oi39.tinypic.com/35ksz0x.jpg

czarna magia :frowning:

Powiedz mi, jak chcesz zrobić nową partycję na już istniejącej?

to co mam zrobić? nie wyczyszczę dysku, bo mam na nim dane i xp potrzebnego, a jak zainstaluje windowsa po linuxie, to gruba mi odinstaluje, a miałem już problemy z ponownym zainstalowaniem.

Napisałem Ci wcześniej - najpierw musisz wydzielić wolne miejsce z jakiejś partycji.

czyli - zaznaczam sda3 ( moja partycja C z windowsem, NTFS ), klikam prawym myszki i ‘resize’? (żadna inna dostępna opcja nic mi nie podpowiada… )

Jeżeli zrobiłeś już defragmentację tego dysku, to tak.

szukam, szukam i nie mogę znaleźć albo nie widzę - w jaki sposób zdefragmentować dysk przez ubuntu?

Zrób to pod Windowsem.

Mała pomyłka.

Swap jest potrzebny do hibernacji czyli zapisu stanu systemu na dysku do pliku/partycji swap (nie jest konieczne zasilanie maszyny aby wrócić do poprzedniego stanu).

Stan uśpienia, to zapis stanu systemu do pamięci RAM, po odcięciu zasilania stan pamięci RAM się “czyści”, zapisany stan przpada i czeka nas czysty rozruch systemu.

Jeżeli masz mało ramu partycja/plik swap jest wskazany,a nawet konieczny.

Z takim podejściem daj sobie w ogóle spokój z instalacją - uwalisz “ważne dane” i będzie krzyk, że linuks je usunął …

Obejrzyj to:

http://www.dobreprogramy.pl/Demonstracj … ,4922.html

a nie wymagaj, żeby wszyscy tłumaczyli krok-po-kroku, bo staje się to żałosno-tragikomiczne …

PS

Chyba link do demonstracji nie działa … proszę o poprawienie.

Dzięki roobal , posty poprawione.

marcin’82 , dane mam na partycji D, a chcę zainstalować ubuntu na C. Zdefragmentowałem partycje pomimo tego, że Windows powiadomił mnie, że nie ma takiej potrzeby.

I teraz tak:

zaznaczam w Gparted partycję C i ‘resize’ i od której strony zaznaczam wielkość tego miejsca, które chcę przeznaczyć dla ubuntu? ( chcę 10gb na ubuntu ) -> http://oi43.tinypic.com/kf4b49.jpg