Nie mogę zainstalować windowsa xp na linuxie

Siemka, no to tak jak w temacie. Postanowiłem przetestować jakiś nowy system operacyjny i padło na linuxa. Po zmianie systemu nie za bardzo przypadł mi do gustu i postanowiłem powrócić do dobrego xp’ka, jednak nie mogłem do zainstalować.

Z góry dzięki.

Opisz konkretniej swój problem. Czemu nie mogłeś zainstalować? Jakie komunikaty pokazywał instalator? Jaki sprzęt? Jaka wersja XP?

a więc tak, wkładam płytę, resetuję kompa i instalacja zatrzymuje mi sie na wyborze partycji na której chcę zainstalować windows’a, bo gdy wybieram (albo inną) to wyskakuje błąd że partycja jest nie kompatybilna dla sysemu windows czy jakoś tak.

Rety… Usuń ją, stwórz nową i na nowej zainstaluj. Na dole ekranu powinieneś mieć napisane jaki klawisz do czego jest.

Skorzystaj z live-cd linuksa, którego instalowałeś. Uruchom GParted, odmontuj partycje linuksowe, usuń je i załóż partycje NTFS. Oczywiście trzeba mieć w miarę możliwoście backup danych.

Nie jestem za dobry w obsłudze linuxa; czy mógłbyś mi to wytłumaczyć?

Można też usunąć partycję korzystając z instalatora windowsa xp (bez problemu radzi sobie z skasowaniem partycji linuxowych)

iwan0296 , “mózgu”, Linux ma inny system plików, którego XP nie potrafi przeformatować na NTFS. Musisz skasować partycje stworzyć nowe i sformatować w NTFS i dopiero wgrasz XP. Jest jeszcze jedna opcja, nagrywasz na płytkę gparted, bootujesz i spod niego formatujesz partycje Linuxa na NTFS.

No jak koledzy mówili - albo usunięcie partycji z poziomu instalatora Windows (idzie bezproblemowo, po nieudanym wyborze usuwałem :wink: co lepsze, z Linuxem próbowałem kilka razy i zawsze szło :wink: )

Drugą opcją, IMO wymagającą więcej poświęcenia to wspomniany GPARTED. Można jeszcze użyć jakiegoś innego programu do partycjonowania, ale dla mnie to byłoby chodzenie okrężną drogą i utrudnianie sobie życia :smiley: