Nie mogę zainstalować XP na dysku a Vista na nim działa

Witam!

Mam dziwny problem. Otóż nie mogę zainstalować Windowsa XP na dyskach SAMSUNG HD322HJ i WDC WD1600JS-55MHB1

Myślałem że coś jest z dyskiem albo ze sprzętem ale dla próby postawiłem tam Vistę i śmiga.

Na dysku WD kiedyś mój znajomy (bo po nim odziedziczyłem dysk) miał XP i mu działało. Teraz właśnie na nim chodzi Vista.

Pomyślałem że dysk potrzebuje sterownika do mojego Chipsetu ale to nic nie daje.

Wciąż ten sam komunikat po restarcie Instalatora Błąd ładowania systemu

Mam trzeci dysk (ST3160815AS) na którym cały czas działa mi XP ale ten dysk ma Bad Sectory i muszę go oddać na serwis.

Co więc zrobić żeby postawić XPka?

Nowe dyski ATA czy SATA ??

Jeżeli jest ot dysk SATA to w przypadku instalacji systemu Windows XP potrzebne są sterowniki do kontrolera SATA ponieważ Win XP nie ma i wbudowanych w instalator tak jak Vista czy najnowszy system Windows 7.

@fiesta

http://www.apollo.pl/store/show_detail/44471

http://shift.sklep.pl/index.php?t=w&id= … ad=skapiec

czyli obydwa SATA.

@Pablo79

Jeżeli instalator XP nie rozpoznaje dysku SATA to objawy są takie, że w pierwszym okno po " Witamy w programie instalacyjnym systemu Windows XP" pokazuje się komunikat: “Instalator nie wykrył dysków twardych na tym komputerze”

@Oniryczny

Na początek sprawdź sprawność płyty instalacyjnej XP (np spróbuj utworzyć jej obraz na działającej viście).

Po drugie na czas instalacji odłącz wszystkie dyski z wyjątkiem tego na którym ma być xp.

CzajAn

oczywiście że tak robię… odłączam wszystkie pozostałe dyski na czas instalacji

a ich poprawność jest sprawdzona iso utworzone ma takie same MD5 i SHA1 jak iso z których te płytki nagrywałem

ze sterownikiem próbowałem i jest to samo

a dysk każdy jest wykrywany (na WD był kiedyś XP)

A płytka jest czysta? Dyski twarde dobrze chodzą? Na moje oko to coś jest nie tak z tym twoim dyskiem, najlepiej weź od jakiegoś kolegi dysk i przetestuj czy działa na nim XP.

Pozdrawiam

na dwu dyskach nie wchodzi XP na jednym z nich kiedyś był XP a teraz weszła Vista i działa

nie będę używał Visty bo na niej programy nie chodzą poza tym zapłaciłem za XP :frowning:

Sprawdzałeś instalować z innej płytki XP ?? Wyłącz też dla sprawdzenia w BIOSIE sterowniki SATA AHCI i spróbuj ponownie, odłącz też jeśli masz kabel LAN.

płytka sprawna zawsze działało…

AHCI w BIOSie? a gdzie to niby jest?

nie wyłączę SATA przecież to są dyski SATA nie używam IDE/ATA

No też właśnie dla sprawdzenia masz wyłączyć SATA w biosie i przełączyć na IDE jeżeli to będzie działać to nie masz sterowników potrzebnych do instalacji na trybie SATA musisz wtedy podać je z dyskietki lub zintegrować z płytką instalacyjną.

płyta główna była uszkodzona padł kontroler SATA coś w przekazywaniu na start z MBR

zmieniłem mobo i wszystko działa :slight_smile: