Nie mogę zalogować się do Ubuntu

Witam, ostatnio postanowiłem zmienić system z Windowsa na Linuksa (Ubuntu). Niestety gdy chcę się zalogować wpisuję hasło i po chwili wraca znowu do ekranu logowania. Dodam, że nic nie “grzebałem” w systemie po nie mogę się zalogować już po instalacji. Jest to Ubuntu 15.04, ale na 14.04 też tak było. Dodam, że kiedyś miałem 14 i wszystko działało. Dodam gifa, abyście zobaczyli jak to wygląda.

Proszę o dość jasne porady, bo dopiero zaczynam ogarniać Linuxa :wink:

GIF

https://help.ubuntu.com/community/LostPassword

Ja pamiętam hasło i po wpisaniu prawidłowego hasła tak się dzieje.

Naciśnij Alt+Ctrl+F1 i sprawdź czy możesz zalogować się w konsoli, gif nie działa, wyświetla informację o braku uprawnień do wyświetlenia :stuck_out_tongue:

Ps. Ja nigdy nie przepadałem za Ubuntu, polecam Kubuntu/Linux Mint.

EDIT: Wygląda mi to na problem z lightdm (ekran logowania) albo Unity (powłoka), jeżeli możesz zalogować się w terminalu, pokaż wynik polecenia “ls /var/log/”

Konsola działa, gif poprawiłem. Po wpisaniu polecenia wyświetla mi się takie coś.

Teraz “cp /var/log/lightdm ~/lightdm” W katalogu domowym pojawi ci się plik lightdm, odpal płytę z ubuntu, i wstaw tu ten plik (Screen nie przejdzie, za dużo danych :/)

Ps. Pamiętaj, że podczas pracy na systemie z płyty będziesz miał inny katalog użytkownika, więc musisz wygrzebać ten plik z dysku.

Jaką masz kartę graficzną?

Czy po wpisaniu tej komendy powinno się pojawić, jakieś potwierdzenie?

Nie będzie potwierdzenia (mogłaby tylko wyskoczyć informacja jakby nie było tego pliku).

 

Jeśli natomiast bezwzględnie chcesz jakiegoś śladu w konsoli dodaj opcję: -v do polecenia: cp:

cp -v /var/log/lightdm ~/lightdm

man cp:

-v, --verbose
              wypisuje bieżące działania

Obstawiam, że po aktualizacji składników serwera (X server czy co tam Ubuntu posiada) jest problem ze sterownikiem grafiki. Wyżej już zadano pytanie jaką masz kartę graficzną.

 

U mnie na NVidii było podobnie ale w GNOME. Tylko KDE jest niewrażliwe na zmiany w sterownikach grafiki…

A jak na ekranie logowania wciśnieś report problem to powinieneś mieć tam szczegóły - zrób zdjęcie i pokaż.

 

Jak zalogujesz się w trybie tekstowym - wpisz startx i klepnij enter. Jakie będą błędy?

 

Czy i w jaki sposób były instalowane sterowniki karty graficznej?

Ten ekran z “Report” tak szybko znika, że chyba nie da się nacisnąć.

Sterowników nie instalowałem, bo nie mogę zalogować się do systemu.

Zaloguj się w konsoli i klepnij:

startx

Potem można jeszcze spróbować:

mv ~/.Xauthority ~/.Xauthority.backup

Przeloguj się i spróbuj ponownie zalogować się do systemu.

 

Na sam koniec można jeszcze spróbować czegoś takiego - w trybie tekstowym:

sudo su -

chown -R użytkownik:grupa /home/użytkownik

Podstaw odpowiednie nazwy lub cyfry - przypuszczam, że 1000:1000. Sprawdzisz to komendą id wykonaną z konta użytkownika:

id

Miałeś załączyć log menedżera logowania (plik: lightdm).

Dobra, zainstalowałem sobie Linuxa Mint i wszystko chodzi. Dzięki za pomoc.