Nie mogę zalogować się na konto roota chodź hasło jest poprawne

Witam. Czemu jak zmieniam hasło poprzez passwd mogę dać reloga tylko za pomocą su, a jak chcę zalogować się bezpośrednio na sftp lub ssh (root) wywala błąd "Access denied "?

PS: Mojego VPS’a kupiłem na OVH. Reinstall nie pomaga. Tylko downgrade do starszej dystrybucji (w niektórych przypadach).

Z tego co mnie pamięć nie myli, logowanie jako root na SSH było zazwyczaj zablokowane.

Na OVH? Szczerze? Bezsens. Wpisywanie su root jest czasochłonne i wkurzające za każdym razem + brak dostępu do SFTP oraz dopisywanie sudo.

A przynajmniej powinno być :wink:

Duży sens dla bezpieczeństwa, bo każdy już ma złamane połowę kombinacji login:hasło :wink:
Możesz włączyć logowanie się bezpośrednio na root w /etc/sshd_config usuwając zmienną PermitRootLogin no (czy tam dodając # na początku, żeby była traktowana jako komentarz), albo zmieniając no, na yes

Szczerze nie polecam!

To skonfiguruj usługę SSH na swoim serwerze tak, żeby przyjmowała logowanie jako root i po krzyku.

Jak to zrobić? Zawsze jak kupowałem vps’y, od razu miałem dostęp do roota, a w tym ovh trzeba kombinować.

https://www.startpage.com/do/dsearch?query=ssh+as+root&cat=web&pl=ext-ff&language=polski&extVersion=1.3.0

Zatem co mam zrobić, żeby było szybko i bezpiecznie? Mam zamiar zainstalować serwer apache.

Zostawić domyślą politykę bezpieczeństwa, logować się na zwykłego użytkownika i dopiero wchodzić na su.
Albo bezpieczeństwo, albo wygoda.

Jak w takim razie zarządzać plikami? Gdy loguję się na SFTP (zwykły user) dostaję błąd Missing permissions.

Wgrać na konto (katalog domowy) zwykłego usera, a potem zalogować się via SSH i skopiować je w odpowiednie miejsce jako root.

Dodać tego użytkownika do grupy, która ma uprawnienia do danego katalogu. Przecież raczej nie próbujesz kopiować plików systemowych.
Zarządzanie plikami na roocie to nie jest dobry pomysł. Root jest do administracji systemem.

Mam.

w jakim sensie?

o CHMOD chodzi?

Nie, chodzi o usermod.

Sprawdzasz właściciela katalogu, a właściwie grupę i dodajesz do tej grupy siebie
usermod -a -G grupa NekoPijeMleko

Oczywiście jak już tam pozmieniałeś właścicieli plików na root kopiując przy użyciu takich uprawnień, to musisz to poodkręcać przy pomocy chown