Nie mogę zdefragmentować wszystkich plików na dysku

Witam.

 

Nie mogę całkowicie zdefragmentować wszystkich plików na jednej z partycji, na której mam kilka większych plików, lecz nie przekraczających 10 GB.

Opcje nie defragmentuj plików większych niż XX mam wyłączoną. Próbowałem Defraggler (strasznie ślamazarny), MyDefrag (porozwalał mi po całej partycji pliki MFT), a teraz korzystam z Auslogics Disk Defrag Free. Niestety, ale jest jeszcze 14% do defragmentacji, a program nic z tym nie robi. Na partycji mam wystarczająco dużo miejsca, bo ponad 20 GB więc z przenoszeniem problemów mieć nie może.

Przy okazji chciałem się zapytać czy warto zostawić defragmentator włączony w tle aby defragmentował gdy PC jest w idle, czy lepiej włączyć raz na miesiąc i zdefragmentować? chodzi mi o to, aby nie zajechać sobie dysku. Z jednej strony fragmentacja nie jest dla niego dobra, a z drugiej strony częste przenoszenie plików raczej też nie…

I ostatnia kwestia, mam dysk SSD a Auslogics Disk Defrag posiada funkcję która ten dysk ponoć optymalizuje, program się chwali co tam nie robi z tym dyskiem i jak go przyśpieszył. Czy to rzeczywiście pomaga i warto mieć włączoną tę funkcję?

Obstawiam, że może być za mało miejsca w skali danej partycji, aby defragmentator mógł swobodnie dokończyć defragmentację. Jeśli miejsca jest mało, to programy tego typu defragmentują tylko tyle, ile mogą.

Jasne, że mówię o HDD, przecież SSD bym nie defragmentował.

Wolnego miejsca na partycji mam 24 GB, przy czym nie posiadam plików większych niż 8-10 GB, więc swobody raczej mu nie brakuje.

Zainstalowałem właśnie ten program który poleciłeś i jak się okazało wszystko miałem ok, poza AHCI, ale tego nie da się chyba u mnie włączyć. Ten Auslogics Disk Defrag zaś optymalizuje SSD chyba na innej zasadzie. Nie mam pojęcia czy to ściema czy rzeczywiście coś tam optymalizuje. Tak to wygląda:

http://forum.dpcdn.pl/uploads/gallery/album_834/gallery_226953_834_204749.jpg

Polecam PuranDefrag.

Pliki które się nie defragmentują to być może pliki przywracania systemu, plik wymiany …

No akurat partycja na której mam plik wymiany oraz pliki przywracania systemu została całkowicie zdefragmentowana.

Jeśli TRIM jest aktywny i wyłączysz zbędne rzeczy typu indeksowanie, prefetch itd, to generalnie żadnych innych optymalizacji nie potrzebujesz. Optymalizator nie przyśpieszy tego, ile fizycznie można wydusić. Myślę, że pod tymi komunikatami kryją się typowe rzeczy, tylko ładnie opakowane (musi to dobrze brzmieć) :wink:

 

Defragmentatory potrzebują zazwyczaj około 10-15% wolnej przestrzeni w skali partycji, aby mogły przeprowadzić kompletną defragmentację. Zazwyczaj jeśli masz coś tam miejsca, ale poniżej tej granicy - zdefragmentują tylko tyle, ile mogą. Mogę się mylić oczywiście w Twoim przypadku, ale u mnie Twój objaw był zawsze wtedy, gdy defragmentowałem partycję gdzie było zbyt ciasno (parę godzin temu sam defragmentowałem dysk i też się z tym borykałem). Zwolniłbym jeszcze miejsce i sprawdził ponownie.

 

EDIT: AHCI włączysz w BIOS. Niemniej najlepszy moment na to, jest przed instalacją systemu: http://forum.dobreprogramy.pl/ide-na-ahci-dysk-ssd-jak-prze%C5%82%C4%85czy%C4%87-t493643/

Lista programów, które testowałem i NIE POLECAM:

Wolne, problemy z pełną defragmentacją inne problemy…

Auslogics Disk Defrag
PuranDefrag - instaluje syf "Install Manager" - bez tego instalacja się nie powiedzie, Uwaga: Boot defragmentuje SSD dyski (!), BOOT nie defragmentuje innych partycji jak C
Diskeeper (wolny i nie defragmentuje MFT)
My Defrag (jakoś działania pozostawia wiele do życzenia)
UltimateDegrag (duży minus - BUG)
Defraggler (duży minus - Nie można ukończyć działania bla bla bla, nie defragmentuje MFT) Uwaga: Boot Defrag - Wykonuje defragmentację REJESTRU (na dysku SSD) i nic więcej. Znany BUG: Mem Leak na wielkich dyskach

SmartDefrag 4

 - defragmentuje MFT podczas startu Systemu Windows(trzeba zaznaczyć odpowienie opcje). Defragmentacja milionów plików = ekstremalnie wolny.

 

 

Naprawdę szybki i skuteczny jest 

O&O Defrag

 (Przetestowany)

 

Plusy:

Mało miejsca na dysku = program defragmentuje pliki ( o ile plik nie zajmuje więcej miejsca niż jest dostępne na dysku)

Szybkość działania = wykrywanie ostatnich działań dzięki “OPTIMIZE/QUICK” Sprawdza się na dyskach z wieloma milionami plików

Defragmentuje MFT i inne pliki systemowe w trakcie działania Systemu Windows!

Wymazywanie pustej przestrzeni (odświeża powierzchnię dysku)

Szybka optymalizacja HDD/SSD wszystkich dysków po wybraniu OPTIMIZE ALL

 

Minusy:

Występuje błąd przy odmontowanych dyskach (np. w trakcie wykonywania CHKDSK sprawdzania dysku) - ale to mało znaczący

Nie można wykonać działania “Otimize all” w trakcie obecnego optymalizowania dowolnego dysku. Może wystąpić błąd krytyczny zatrzymania. Nalezy zatrzymać i wtedy wykonac Optimize all