Nie mogę zmienić FSB w BIOSie

Witam Posiadam płytę główną Mercury Kobian P4266X oraz procesor Pentium 4 Northwood 2Ghz. Postanowiłem go podkręcić, a ponieważ pracuje on na FSB 100Mhz i ma zablokowany mnożnik, oraz płyta główna nie blokuje taktowania innych podzespołów postanowiłem podnieść od razu FSB procka na 133Mhz co jest bezpiecznym ustawieniem bo nie przetaktowuje mi wtedy agp i pci.

  1. Wyłączyłem w BIOSie Spread Spectrum

  2. Zmieniłem timingi pamięci na wyższe żeby ich od razu nie przemęczać

  3. Podniosłem napęcie procka o 0,1V

  4. Ustawiłem FSB 133/66/33Mhz i…

Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że ustawienia FSB się nie zmieniają. Po zatwierdzeniu zmian w BIOSie FSB ustawia się na Default. Wszystkie inne opcje się zmieniły.

Co to może być i jak ewentualnie się z tym problemem uporać?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

widocznie twój procesor nie chce pracować na magistrali 133Mhz.

Czy Intel stosował takie coś jak blokowanie magistrali FSB w swoich procesorach?

Może to płyta główna nie pozwala na zmianę fsb? Może trzeba przestawić jakąś zworkę aby to umożliwić? W intrukcji do płyty głównej jest coś wspomniane o zworce ale niestety nie ma rysunku z jej lokalizacją ;/

Cytat:

Pozdrawiam

tak

przecież pozwala, poszukaj jeszcze zworek na płycie głównej.

dość ogólnie że zmiany fsb dokonuje się przez zmianę ustawienia zworek lub w BIOS.

kurde to trochę lipa. Jutro pooglądam jeszcze płyt główną ale wątpię żebym coś znalazł. Trafiłem na jakąś lipną serię z zablokowanym mnożnikiem i magistralą ;/

Dzięki za pomoc

pozdrawiam

spróbuj zmienic zworkami

a nie ma podanego numerka zworki, np. JP12??

W instrukcji nie podali co to za zworka, na dodatek w spisie komponentów płyty głównej nie wymienili nawet zworki odpowiedzialnej za zmianę taktowania FSB. jest tylko JP1 - Clear CMOS jumper (domyślne ustawienia BIOSu) i JP2 - BIOS protect jumper (ochrona przed flashowaniem BIOSu). Dzisiaj nie miałem czasu przyglądnąc się płycie głównej, ale może jutro to zrobię.

Na necie nigdzie nie znalazłem informacji o blokowaniu FSB przez Intela, są tylko info o blokowaniu mnożnika. Nie wiem o co w tym chodzi.

Pozdrawiam