Nie mogę zmienić rozmiaru patycji

Witam, posiadam laptopa Sony Waio. Laptop ma jeden dysk który chce podzielić na partycje, bo jest tylko jedna która ma 280GB. Wchodzę w zarządzanie komputerem i zarządzanie dyskami, klikam na partycję którą chce zmniejszyć i mam dostępne miejsce do zmniejszenia 627 (MB)

http://zapodaj.net/bf7f441f34adf.jpg.html

Proszę o pomoc i dzięki za odpowiedzi.

Jeżeli masz tylko jedną partycję, to znaczy, że jest ona używana. Nie możesz zmniejszyć partycji używanej. Musisz uruchomić komputer wykorzystując jakiś system na innym nośniku np. na CD albo pendrive. Obrazek, który pokazujesz wskazuje, że tych partycji masz więcej niż jedną, ale akurat ta, którą chcesz zmniejszyć jest partycją C, czyli używaną przez Windows. Zainteresuj się np. tym:

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Program,Windows,13209.html

Mam jedną którą widać w systemie http://zapodaj.net/d64fe8321789e.png.html

Czyli nagrać ten program na pendriva (bootowalnie) i rozruch tak jak windows, tak? albo prościej poprzez instalator windowsa zmniejszyć partycje, tak?

Czy z pozycji windowsa można tym programem?

Sugeruje wykorzystać ten program - http://www.dobreprogramy.pl/AOMEI-Partition-Assistant,Program,Windows,33871.html

Instalowany do C:\Program files. Działa na aktywnej partycji.

 

Ja od lat używam z powodzeniem :

MiniTool Partition Wizard Free     - http://www.dobreprogramy.pl/szukaj.html?q=MiniTool Partition Wizard Free

działa pod Windowsem

rozwaliło mi partycje, przez co nie mogłem uruchomić już systemu Windows. Zmuszony byłem przełożyć dysk do komputera stacjonarnego i zgrać to co mnie interesowało i format

Nie należy wykonywać operacji na partycji używanej przez system (aktywnej). Co do gparted - należy obraz iso  “nagrać” na CD albo pendrive aby z niego odpalić maszynę. Możesz użyć płyty instalacyjnej Windows - jeśli ma jakiś porządny program do partycjonowania.

@ubuuser Nie “nie należy” tylko po prostu jest to niemożliwe.

@superbike08 proponuję do tego celu program Easeus Partition Master 

 

nie wiem kto ma racje, ale fakt jest taki że po skorzystaniu z aplikacji rozruch Windowsa był niemożliwy

@Cedar Ma rację i na własnej skórze się przekonałeś czym kończy się ingerowanie w rozmiar aktywnej partycji. Nie możliwe jest zakończenie tej operacji sukcesem. W najlepszym przypadku stracimy tylko kilka plików systemowych a w najgorszej całą partycję a nawet tabelę partycji a co za tym idzie wszystkie dane na dysku.