Nie moge zrobic partycji

hejka, mam wolne 18 gb i nie moge zrobic partycji. klikam na to prawym i tam jest “nowa partycja” ale jest tak jasniej ze nie mozna kliknąc… co radzicie?

Dodane 28.01.2010 (Cz) 20:27

a tak nawiasem mam 5 partycji juz podstawowych

Jeżeli możesz usuń 1 partycję,a wmiejsce tej zrób nową powiększoną o pozostałe GB.

Jakim programem chcesz wykonać tą operację?

Na jakiej podstawie tak twierdzisz ?

Daj zrzut z zarządzania dyskami.

Jesteś pewny, że wszystkie są podstawowe? Najprościej, skoro masz tyle partycji, to usuń jedną z nich i stwórz partycję logiczną.

Jeszcze jedna opcja jaka przychodzi o tej porze do głowy to GPT.

Pozdrawiam!

3 partycje podstawowe i 2 rozszerzone… sorki za błąd. a programem nie probowałem…

Taka sytuacja też jest niemożliwa, na dysku może być tylko jedna partycja rozszerzona, pewnie mylisz partycje rozszerzone z logicznymi - zapoznaj się na przykład z tym tematem w celu wyjaśnienia wątpliwości twojego układu partycji na dysku.

Najlepiej by było jakbyś jednak wrzucił jakiś zrzut ekranu z rozkładem partycji. Tak poza tym, skoro masz te 5 partycji i masz jedno nieprzedzielone miejsce, o którym piszesz to albo dołącz do którejś partycji albo przyłącz ją do partycji rozszerzonej i stwórz kolejną logiczną.

Pozdrawiam!

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/562 … 3fd43.html tutaj jest screen :smiley:

Dodane 29.01.2010 (Pt) 14:59

5623fb070063fd43.html

Dodane 29.01.2010 (Pt) 15:00

jaki program polecasz do robienia partycji?

Masz, tak jak pisałem jedną partycję rozszerzoną a w tej partycji masz 2 partycje logiczne, jedna Programy a druga Multimedia. Windows wraz z Linuksem masz na podstawowej. W takim rozkładzie tej nieprzydzielonej do partycji rozszerzonej raczej nie włączysz, możesz wg mnie przyłączyć ją jedynie do partycji J. Domyślam się, że na partycji Linux, która jest sformatowana ntfs to masz tam zainstalowany Wubi?

Ja osobiście korzystam z GParted LiveCD i tym proponuję Ci zrobić porządek z partycjami - do ściągnięcia z Vortalu.

Pozdrawiam!

Easus partition meneger jest o wiele łatwiejszym i przyjemniejszym programem do tego typu prac. Gparted nie jest zły ale trzeba wypalać obraz i bootować z płyty.

Nie trzeba, można uruchomić z dowolnego nośnika pamięci flash, np. pendrive :slight_smile:

Pozdrawiam!

jak sie przyłącza do dysku? trzeba usunąc i zrobic jeszcze raz?

Dodane 29.01.2010 (Pt) 22:59

mozna miec 32 dyski logiczne… nie moge jakos zrobic jeszcze dysku logicznego? w partycji rozszerzonej…

Partycji logicznych możesz mieć nieskończoną ilość a raczej tyle ile zdołasz upchać na dysku. Ten nieprzydzielony obszar jak chcesz włączyć do partycji rozszerzonej to musiałbyś poprzesuwać partycje, które są przed nią ale to się wiąże z ryzykiem utraty danych.

Pozdrawiam!

a jak sie przesuwa partycje?? pytam tylko z ciekawosci bo nie bd tego robil… mam prawie puste dyski wiec usune dwa zrobie jeden wiekszy i jeden na viste… bo akurat do tego mi potrzebny ten dysk… xd

Dodane 30.01.2010 (So) 11:14

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/923 … c4f50.html teraz mam taki stan… jak zrobic z tego partycje podstawową o pojemności 20 gb a z reszty dysk logiczny tak zeby nic nie zostalo wolnego miejsca…?

Tam gdzie masz nieprzydzielone możesz już zrobić partycję ale jedynie podstawową :slight_smile:

Z partycją podstawową to nie ma problemu, robisz i po sprawie. Jak chcesz tworzyć partycje logiczne z tego co już trochę więcej gimnastyki z tym będzie. Jak pisałem wcześniej, musiałbyś przesunąć partycję Linux , żebyś miał obszar nieprzydzielony przed tą partycją i za partycją rozszerzoną. Musiałbyś teraz powiększyć obszar partycji rozszerzonej, zostawiając te 20GB wolnego miejsca i w niej możesz stworzyć kolejne partycje i z tych pozostałych 20GB możesz tworzyć kolejną partycję podstawową.

Nie wiem jak to wygląda w innych programach do partycjonowania dysku ale na przykład w GParted “chwytasz” partycję i ją po prostu przesuwasz, akceptujesz zmiany, chwilę czekasz i po sprawie :slight_smile:

Pozdrawiam!

matix93 ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu korekty swoich postów proszę skorzystać z przycisku Edytuj.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

A jesli usunę dysk linux? bo jeszcze tam nic nie mam…

Możesz usunąć albo skoro tam nic nie masz to możesz ją przesunąć po prostu w ten sposób (prezentacja przygotowana na moim pendrajwie, więc nie sugeruj się systemem plików FAT i tymi małymi gigabajtami :smiley: ):

  1. Przesuwasz partycję Linux.

zrzut_002.jpeg

  1. Powiększasz partycję rozszerzoną.

zrzut_003.jpeg

  1. Tworzysz w partycji rozszerzonej kolejne partycje.

zrzut_004.jpeg

  1. W pozostałym nieprzydzielonym obszarze możesz już tworzyć partycję podstawową.

zrzut_005.jpeg

Jak zdecydujesz się usunąć partycję Linux to pozostaje Ci już robić wszystko od punktu drugiego :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki!!

Zapomniałem wspomnieć. Zanim cokolwiek zrobisz z partycjami, wykonaj defrgmentację, abyś potem nie miał uszkodzonych plików na partycjach z danymi i multimediami i tak samo zdefrgmentuj partycję z Vistą, jeśli zamierzasz z nią cokolwiek robić :slight_smile:

Pozdrawiam!