Nie mogę zwiększyć partycji głównej / w Gparted

Zmniejszyłem partycję SWAP i jest wolne miejsce ale opcja zwiększenia partycji jest niedostępna!

Czy w tym programie nie można zaplanować zmiany rozmiaru przy ponownym uruchomieniu tak jak to ma miejsce w Windows?

Jak mogę zmienić rozmiar partycji systemowej Linux nie uruchamiając z płyty Live?

Pytanie nr 2

dołożyłem drugi dysk i chciałbym utworzyć tam partycję home i przenieść pliki z obecnej lokalizacji

  • jak to zrobić?

Pewno zmniejszyłeś swap ale nie od strony partycji, którą chcesz zwiększyć. Dlatego jej nie da się rozszerzyć.

  1. Nie znam sposobu na “zabawy” z zamontowanymi partycjami. Raczej bez live się nei obejdzie.

  2. Tworzysz partycję, przenosisz na nią dane z /home, ustawiasz odpowiednie uprawnienia i użytkowników dla danych na nowym dysku, zmieniasz wpisy w /etc/fstab, montujesz nową partycję.

Nie można, zmienić rozmiaru partycji systemowej, gdy system jest uruchomiony. Bez Life się nie obejdzie.

POdobno da się zwiększać niektóre systemy plików (zrzut):

 

Robin-Otzi  przedstaw czytelny zrzut z okna programu GParted

zrzut ekranu2.png

OK z płyty Live usunąłem SWAP z pierwszego dysku i utworzyłem na drugim,

partycję systemową powiększyłem o wielkość po SWAP

teraz nie wiem jak przenieść dane z katalogu HOME na partycję Home na nowym dysku tak aby system od teraz traktował partycję jako docelową?

Coś trzeba pogrzebać w FSTAB?

Kto mi HELP? :wink:

Przeczytaj spokojnie poradnik: http://www.dobreprogramy.pl/Draqun/W-Unixach-to-prosciej-czyli-jak-przeniesc-home-na-inna-partycje.,24603.html

Krótko mówiąc:

  1. Trzeba przenieść dane ze starego na nowy /home (nie wolno tego robić byle jak, bo prawa własności muszą być takie same)

  2. Trzeba poinformować system aby po ponownym uruchomieniu korzystał z nowej partycji /home - poprzez edycję pliku /etc/fstab

Do przenoszenia plików proponuję Ci program “mc” - midnightcommander.

Zachowuje on wszystkie właściwości plików.

Lepiej kopiować, a nie przenosić bo w razie awarii podczas kopiowania …

 

A według mnie najlepszy jest: rsync , bo nie tylko kopiuje ale jeszcze sprawdza czy pliki są faktycznie skopiowane.

A: cp  nie zawsze daje radę: https://forum.dobreprogramy.pl/program-rsync-objasnienie-opcji-x-498229t.html

 

Mówiąc o przenoszeniu myślałem o kopiowaniu.

A co do rsync to masz rację. Ja do robienia backupów używam bardzo prostej i świetnej nakładki na rsync “luckyBackup”.

tu o programie

no dobra,

skopiowałem (a trwało to chyba 24h)

dodałem wpis w fstab

zrobiłem restart, no i oczywiście pluje się, że są złe ustawienia dostępu do folderu $HOME

proszę o podanie komend jak mam to zmienić?

W terminalu wpisz komendę:

blkid

wyświetli Ci wszystkie dyski i partycje.

Porównaj z tym co masz wpisane w /etc/fstab

szczególnie chodzi o UUID partycji/dysku

Rozumiem, że system startuje do okna logowania, a zalogować się nie możesz, bo nie masz dostępu do Home. Jeżeli w pliku /etc/fstab jest wszystko dobrze (daj na forum zawartość tego pliku) to znaczy, że faktycznie nie masz uprawnień do katalogu domowego. Zaloguj się więc jako root i w terminalu wykonaj polecenie 

chown -R twoja_nazwa_użytkownika /home/twoja_nazwa_użytkownika

To polecenie sprawi, że staniesz się właścicielem katalogu znajdującego się w /home i wszystkich znajdujących się w nim podkatalogów i plików.

Poprawiłem fstab bo brakowało UUID oraz poprawiłem uprawnienia, trochę pomielił i ruszył, ale nie zdążyłem się upewnić, że wszystko działa poprawnie. Będę pisał w przyszłym tygodniu bo to komputer w pracy :slight_smile:

Dzięki!

Nie wiem po co te porady, zamiast najpierw sprawdzić jaki chłopak ma układ partycji i może wystarczyło ją rozszerzyć to wróżycie z fusów i radzicie drogę naokoło. Bezsens.

Chyba wszystko dosyć dokładnie opisałem!

Dodałem do komputera drugi dysk, przeniosłem na niego SAWP a z pozostałego miejsca utworzyłem partycję HOME.

Skopiowałem swój katalog na nowy dysk, dodałem wpis w fstab, po tym jeden raz udało mi się zalogować,

ale następnego dnia wyświetlił problem z zamontowaniem którejś partycji, ale nie wiem której…

Rano wrzucę zawartość fstab.

Odpalę z płyty Live, czekajcie na wiadomości :wink:

OK z płyty Live usunąłem SWAP z pierwszego dysku i utworzyłem na drugim,

partycję systemową powiększyłem o wielkość po SWAP

teraz nie wiem jak przenieść dane z katalogu HOME na partycję Home na nowym dysku tak aby system od teraz traktował partycję jako docelową?

Coś trzeba pogrzebać w FSTAB?

Kto mi HELP? :wink:

 

wynik blkid:

/dev/sda1: UUID="56511a6a-60fa-49a3-8f4d-7f0386d3f8df" SEC_TYPE="ext2" TYPE="ext3" 

/dev/sda3: UUID="e0560730-f5db-44c1-93b7-62809e73e59b" TYPE="ext4" 

/dev/sdb1: UUID="84b209de-3665-4c56-8c39-b42d30942146" TYPE="swap" 

/dev/sdb2: LABEL="home" UUID="2362c3f5-652e-4b32-9e6a-0850e97351b0" TYPE="ext4"

Oooo zauważyłem, że zmienił się UUID partycji swap, poprawiłem i robię restart. Jeśli zadziała to się odezwę.

 

https://www.google.com/search?q=cp+z+zachowaniem+uprawnień&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

 

 

Może przeczytaj posty w tym wątku jeszcze raz, od początku, bo już o tym była mowa.

Robiłem już wszystko co było napisane powyżej ale chyba coś pomyliłem, więc ponownie wydałem polecenie

chown

strasznie długo mieli dysk.

 

Niestety mój katalog z HOME skopiowałem w okienkach zanim poradziliście inne metody :frowning:

System się uruchamia, lecz najpierw wywala błąd montowania lub uprawnień!

Jak sprawdzić, czy aktualnie system pobiera dane z katalogu HOME, czy z partycji HOME?

sudo gedit /etc/fstab