Nie montuje, nie widzi CD-ROM

Proszę bardzo o pomoc, nie wiem dlaczego,ale komputer w ogóle nie montuje CD, nie widzi żadnej płyty, nie nagrywa

 

picolo@xxxx ~ $ cat /etc/fstab

Zależy jakie środowisko - czasem były problemy z automatycznym montowaniem.

 

Zobacz czy jest jakieś urządzenie /dev/cdrom /dev/cdrw /dev/sr0 /dev/sdc1.

Najlepiej zobacz na polecenie

ls -l /dev/

Jeśli nie włożysz płyty to CD nie zobaczy.

Polecenie montowania poniżej.

mount /dev/URZADZENIE /KATALOG/DOCELOWY/

Możesz również spróbować jako root uruchomić polecenie bez wkładania płyty (wodim służy do nagrywania i zgrywania obrazów płyt). Powinien pokazać co jest w systemie.

wodim -checkdrive

Firmware w napędzie aktualny?

To jest, niestety, mocno już nieaktualny Mint Nadia, zgodnie z Twoimi poradami, jest w systemie cd

 

picolo@xxx ~ $ ls -l /dev/sr0

 

xxx picolo # wodim -checkdrive

A czy napęd jest sprawny fizycznie?

Sugerujesz, że napęd jest już “padniety”, jednak płyty z gazet odtwarza, nie chce nagranych, np. Mint 16, na płytach czystych, do nagrania, nie montuje, albo płytę nagraną w Windowsie widzi jako pustą.

Mam CD-RW od stacjonarnego, w starocia- laptopa nie ma co inwestować, można to jakoś ze sobą połączyć, żeby działało?

Zaktualizuj system; skoro nie przez CD to przez USB, najnowszy Mint 16 bez poroblemu daje się zainstalować z USB, do wypalenia obrazu użyj mintstick (jest w menu akcesoria)

 

Według mnie na chwilę obecną najlepiej płyty nagrywa  Xfburn.

 

Jeszcze odnośnie pytania o aktualizację firmware.

Dostałem starą nagrywarkę DVD z którą notorycznie miałem problemy.

Przypuszczałem że aktualizacja firmware mogłaby coś pomóc, ale z racji tego że istnieje ryzyko że po aktualizacji firmware napęd może całkowicie paść postanowiłem że jak będę miał kasę kupię nową, bo mogę zostać bez napędu.

 

Jak już kupiłem nową nagrywarkę nie mając nic do stracenia zaktualizowałem w tej starej firmware.

Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że ta stara nagrywarka nagle zaczęła lepiej działać niż ta nowa!

Ściągnąłem mintstick, przeszedłem do tego katalogu- picolo@xxx ~ $ cd /home/picolo/Pobrane/mintstick

Zainstaluj sobie program unetbootin jest graficzny i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł przy tworzeniu nośnika bootowalnego.

System jest, niestety, “rozkrzaczony”, po wydaniu polecenia  apt-get update są błędy Błąd http://packages.medibuntu.org quantal Release.gpg                         

mintstick też jest graficzny… i jest bardziej prosty niż unetbootin :slight_smile:

@stanekol: zainstaluj mintstick przez gdebi… masz w akcesoriach…

 

Medibuntu już nie istnieje, zakończyło swój żywot. Info choćby tutaj: http://404.g-net.pl/2013/10/koniec-kariery-medibuntu/

 

System nie jest zatem rozkrzaczony, masz po prostu nieaktualne repozytoria i dlatego nie można się z nimi już połączyć.

 

 

Jak to nie jest paczka deb, to poprzez apt-get nie zainstalujesz. Apt-get służy do instalowania paczek z repo.

 

A jeśli to jest plik do uruchomienia, to trzeba nadać oczywiście prawo do uruchomienia, jednak unetbootin wygał jeszcze startu z sudo o ile dobrze pamiętam.

 

A jak już wysiądziesz, choć wystarczy w tym momencie uruchomić tylko Unetbootina jako administrator (raczej dobrze pamiętam), to wskocz na Windows jeśli masz i stwórz USB za pomocą LinuxLive USB Installer, robi co ma, choć jest sporo aplikacji do tego: http://www.linuxliveusb.com/

Zanim poproszę znajomego od Windowsa, chciałbym spróbować ruszyć przy pomocy mintsticka, proszę zatem o pomoc jak zacząć. Czy należy:

1.Przejść do katalogu z mintstickiem

2.Wydać polecenie sh mintstick

3.Umieścić USB w gnieździe

Dobrze?

Mintsticka nie mam w akcesoriach.