Nie można otworzyć pliku *.CSV w programie GS-Base

Nie można otworzyć pliku *.CSV w GS-Base

 

---------------------------
GS-Base 14.5.3
---------------------------
Text: ■ᅠᄑ■ᄇテ■ᅠᄑ■ᄇテ■ᅠᄑ■ᄇテ■ᅠᄑ■ᄇテ■ᅠᄑ■ᄇテ■ᅠᄑ■ᄇテ■ᅠᄑ■ᄇテ■ᅠᄑ■ᄇテ■

Invalid UTF-8 character sequence found in text.
If you're opening a text file, choose a proper character encoding option.
---------------------------
OK
---------------------------

Moje ustawienie:

 

Text Encoding: UTF-8

Zastanawiam się… bo chyba oprogramowanie nie posiada opcji “Skip Invalid Characters”, dzięki czemu by omijało złe znaki i otworzyło plik…

Są edytory, które to posiadają, no chyba, że ktoś wie gdzie jest ta opcja w GS-Base. Piszcie!

pokaż kawałek tego pliku CSV … bo raczej ma on śmieci na początku

  1. Co rozumiesz pod słowem “śmieci”

 

To są po prostu “specjalne znaki”(nie mylić z Unicode), które nie będą poprawnie wyświetlane na moim polskim OS… ale to normalne :slight_smile:

GS-Base - nawet źle je wyświetla…co widac na ekranie

No czekaj, przecież informuje Cię, że Twoje ustawienie kodowania jest niepoprawne - użyj takiego samego jakiego użyto do zapisania pliku.

drunkula - Ta informacja jest błędna. Wyjaśnił bym Ci o co w tym chodzi, ale obawiam się, że nie zrozumiesz :slight_smile:

 

Podpowiem, że to ma coś współnego z Fontem :wink:

 

Brak mi odpowiedniego “Fontu/Czcionki” w systemie i odpowiednie kodowanie NIE POMOŻE

Moje zdolności pojmowania nie są tu przedmiotem dyskusji, więc daruj sobie wycieczki osobiste.

 

Format csv nie ma nic wspólnego z czcionkami, a komunikat błedu jasno określa gdzie leży problem.

W ciemno strzelam, że csv było zapisane przy użyciu któregoś z wariantów ANSI - Podejrzyj sobie tą csv np w n++, popatrz które kodowanie będzie pasowało i z takim ustawieniem otwieraj plik w gs-base.

 

Wyświetlanie tego to inna sprawa - jeżeli brakuje odpowiedniej czcionki to albo probram znowu wyświetli błąd (z tym że prawdopodobnie inny), albo będą krzaki w GUI.

No i co z tego, że w pliku są Nieprawidłowe Znaki? To nie znaczy, że nie można go otworzyć…

 

Bez problemu otwieram w Edytorze tekstu… który POTRAFI(!) rozpoznać i pominąć nieprawidłowe znaki… i otwiera BEZ ŻADNEGO PROBLEMU.

Od wersji 9:

Kursor teraz skacze do nieprawidłowej pozycji znaku, jeśli podczas otwierania okna po wykryciu ostrzegawczym zerowy lub nieprawidłowy znak.

Pięknie o tym ktoś pomyślał… Widocznie w GS-Base autor nie nadrobił tej zaległości…

 

 

 

 

Pytałem się o tą opcję w programie…GS-Base i nie dostałem, żadnej odpowiedzi …

 

Nie ma tej opcji lub nie ma detekcji rozpoznawania błędnych znaków.

Program nadaje się do kosza !

Po co mi program, który nie działa dla mnie skoro są inne, które otwierają bez problemu… Nie ma sensu nad tym się kłopotać…

 

Pozbyłem się programu, użyłem innego, który działa i NIE MA ŻADNEGO BŁĘDU.