Nie można podlaczyc sie do routera

Otóż żadne urządzenia nie mogą połączyćsiez moją siecią, żaden komp, laptop, komórka… tylko ja mogę, przez kabel.

W tej sytuacji, i przy takim opisie, możemy powiedzieć tylko że nam również bardzo przykro z tego powodu.

 

Opisz problem dokładniej, zaczynając od opisu sieci (stosowane urządzenia, ustawienia sieci itd.)

 

Philips ADSL Wireless Base Station 11g SNA6500 - wireless router

Nie pomaga resetowanie go, nagle padło wszystko gdy przeglądałem sobie facebooka za pomocą mojego telefonu, po tym żadne urządzenia nie mogą się podłączyć do sieci.

Urządzenia widzą sieć Wi-FI jednak nie mogą się z nią połączyć.

Co dokładnie ci mam podać, gdzie się to znajduje - jestem kompletnie zielony.

Wybierz losowo jedno z urządzeń z którym masz problem, usuń zapisaną sieć WiFi (SSID sieci z routera), a potem ponów wyszukiwanie. Jeśli urządzenie odnajdzie sieć, to znaczy że problem leży albo w ustawieniach routera, albo w warstwie sprzętowej.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy przypadkiem ktoś nie zalogował się do routera i nie zmienił hasła WiFi.

Jak sprawdzić to, czy ktoś go nie zmienił?

Napisałem już: usunąć sieć z wybranego urządzenia, i wyszukać ją ponownie. Jeśli urządzenie ją znajdzie - wykryje je jako nową sieć i powinno zapytać o hasło. A jeśli sieć nie ma zabezpieczeń - to przy próbie połączenia pojawi się jakiś konkretny komunikat błędu.

Otóż tak.

Z laptopa kolegi, usuneliśmy sieć, ponownie chcieliśmy się do niej podłączyć, wpisując hasło. Wpisujemy je, “łączenie…” przez około 30 sekund i potem nic, jest napisane, że nie da rady.

Ciekawe - nie znam komunikatu w którego treści byłoby zdanie “nie da rady”. Precyzja to podstawa: co dokładnie stoi w tym komunikacie ?

“System Windows nie może nawiązać połączenia…”

Stąd należy wnioskować, że hasło zostało zmienione. Teraz kwestia, czy możesz zalogować się do routera po kablu i zmienić ustawienia WiFi (czyli hasło). Jeśli nie, to znaczy że trzeba będzie zresetować router do ustawień domyślnych (takim malutkim przyciskiem obok przycisku On/Of). Jednak wtedy - trzeba będzie WSZYSTKO poustawiać od nowa - łącznie z konfiguracją łącza ADSL.

Jak zalogować się do routera?

Przy ustawieniach domyślnych, hasło logowania jest puste. Jeśli zostało zmienione, to raczej go nie złamiesz - bo to wymaga wiedzy na temat konkretnego sprzętu i protokołów sieciowych (a także paru innych rzeczy).

Jeśli zresetujesz router do ustawień fabrycznych - będziesz musiał znać konfigurację zakładki ADSL /Internet Settings (najważniejsze to Protocol, VPI/VCI, username, password, i MTU)

To chyba nie ma sensu, żebym się do tego zabierał, co nie ogarniam wszystkiego o czym wspomniałeś i nic mi to nie mówi.

Ten zabytek jest twój, czy dostałeś go od providera ? (albo - jeszcze inaczej: w jakiej firmie masz wykupiony internet?)

Hapay

o reszte pytaj, ale na większość pytań podejrzewam, że nie odpowiem, bo musiałbym zapytać o wszystko taty a teraz go nie ma, bo wyjechał na weekend

jednak pytaj

są 4 scenariusze:

 

  1. jeśli przy łączeniu pyta o hasło a po wpisaniu nadal nie działa to:

a) hasło zostało zmienione

b) ktoś ustawił filtrację po MAC

 

  1. jeśli nie pyta o hasło a nie chce połączyć to masz włączoną filtrację MAC

Nie chce się za nić zabierać, jedno co mnie zastanawia to to, w jaki sposób ktoś mi te hasło zmienił.

 

Chyba, że ktoś by mi pomógł doprowadzić to do ładu.

To stary sprzęt, a ostatnie co robiłeś zanim nastąpiło rozłączenie z WiFi - to przeglądanie FB - stąd podejrzewam ze trafiłeś na szkodliwy skrypt, który przejął kontrolę nad routerem. To daleki strzał, ale żeby powiedzieć cokolwiek więcej - trzeba się dostać do menu konfiguracji routera. Zakładam cały czas, że kiedy podpinasz się do routera kablem, internet na komputerze działa normalnie ?

Dokładnie tak, kiedy podpinam się do routera kablem, działa jak trzeba.

Ale będzie miał pewnie umowę z providerem, a tam znajdzie się potrzebne informacje do ponownej konfiguracji.