Nie można się zalogować Mint

Z dostępnego 131 miejsca zajęte jest 127. Próbowałam usuwać teriminalem programy ale niewiele to pomogło i nadal nie mogę się zalogować. Czy coś można bezpiecznie usunąć? Jakieś logi albo co? I jak to zrobić?

Timeshift?

usunać?

Też miałem kłopot z brakiem miejsca na dysku, odinstalowałem i odzyskałem prawie 10GB miejsca.

TimeShift to narzędzie do tworzenia migawek, więc pewnie razem z nim usunięte zostały pliki snaphotów.

Proponuję (z terminala jako root):
apt autoremove && apt autoclean
Powinno usunąć trochę śmieci.

nie pomogło

Systemowe rzeczy pewnie za dużo nie zajmują tylko twoje prywatne. Zainstaluj ncdu to wygodnie przejrzysz co tyle miejsca zjada.

no teraz raczej nic nie zainstaluje chyba

Pokaż wynik polecenia z terminala:

df -BM

Wykonaj takie polecenia:

sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove

EDIT:
Kolega @anon41799040 już podał, takie samo tylko że inne :stuck_out_tongue_winking_eye:

robiłam clean i autoremove

Jak pokażesz df -BM to się przekonamy czy wydzielona partycja /home jest zapełniona prywatnymi rzeczami :wink:

Możesz też wyszukać najcięższe pliki/katalogi:
cd $HOME && du -ahx -- * | sort -rh | head -20

Jaka jednostka? MB, GB, TB, PB?

jednostak gb

To masz jeszcze 4GB. Systemy linuksowe domyślnie rezerwują 10% miejsca na dysku. Możesz albo poszukać co zapchało Ci dysk (programy to raczej mało prawdopodbne, on zajmują po kilka MB), albo zmniejszyć tę rezerwację do np. 5%.

Jeśli masz /home z / na jednej partycji, to albo zapchałeś dysk zdjęciami, filmami, muzyką lub innymi plikami, albo masz tam MySQLa, który zapchał Ci dysk bnlogami.

Mi swego czasu dużo miejsca zjadły coredump’y - wyłączyłem je, bo i tak ich nie analizuję :wink:
Alokacje miejsca można śmiało ustawić na 5%, a na nie systemowych partycjach śmiało nawet 1%.

Lista coredump:
coredumpctl list
Czyszczenie:
sudo journalctl --vacuum-time=1s

1 polubienie

cannot acces ‘*’: No such file or directory
3,2M .
1/9M ./.cache
1,5M ./.cache/mesa_shader_cache
1,3M ./.synaptic/log
1,3M ./.synaptic
i tak dalej
@marcin82
/dev/sda8 133477M 129290M 100%

Nie podałaś wyniku polecenia
df -BM
więc nie wiemy, czy ta zapchana partycja to /home - ale na 99,999% tak.

Masz już podane rozwiązania:

  • zmniejszenie zarezerwowanej przestrzeni ext4 (o ile to partycja ext)
  • instalacja ncdu (sudo apt install ncdu), odpalenia go dla /home (ncdu /home) i usunięcie kilku plików
  • usunięcie plików z /home z linii komend jeśli potrafisz. Możesz użyć do tego mc albo klepać litanie z palca jeśli lubisz.

Możesz to przeczyścić z jakiegoś live-usb albo z tego live-usb powiększyć tę partycję (np. gparted).

Możliwości jest dużo, a efektem końcowym musi być przynajmniej kilka megabajtów dostępnej pamięci na partycji z zamontowanym katalogiem /home inaczej środowisko graficzne będzie się buntowało nie mając gdzie zapisać plików tymczasowych.

Na przyszłość polecam też instalację jakiegoś plug-inu lub programu monitorującego ilość dostępnego miejsca na dysku.

podałam
/dev/sda8 133477M 129290M 100%
nie mam osobnej home

No to teraz usuwaj…

… w katalogu Pobrane na pewno coś się znajdzie do wywalenia.