Nie można uruchomić systemu Windows z powodu sprzętowego błędu konfiguracji dysku - komunikat w czasie instalacji systemu

(Citus87) #1

Witam, mam problem z instalacją systemu Windows. Mianowice instalator kopiuje pliki w 100%, następnie pokazuje się czarne tło z komunikatem: "Nie można uruchomić systemu Windows z powodu sprzętowego błędu konfiguracji dysku. Nie można dokonać odczytu ze wskazanego dysku startowego.Sprawdź ścieżkę oraz dysk. Sprawdź w dokumentacji systemu Windows oraz w instrukcji obsługi sprzętu dodatkowe informacje na temat konfiguracji dysku"

(Veers) #2

Biorąc pod uwagę nieprawdopodobną ilość informacji które podałeś - będę zgadywał: brak sterownika kontrolera dysku,

(Citus87) #3

Brak sterownika kontrolera dysku co to znaczy. Jeszcze dodam, że przy instalacji XP widnieją 3 partycje w tym dwie surowe,  natomiast przy próbie instalacji Windowsa 7 występuje informacja “nieprzydzielone miejsca” i nie można utworzyć nowej partycji.

(Veers) #4

Może zrobimy tak: ogarnij nieco swój temat. Zapoznaj się np. z tym: http://rtfm.killfile.pl/#precyzja i zacznij od podania takich podstawowych rzeczy (wersje systemów, dyski - ilość, partycje, jaka płyta główna / model laptopa).

Na razie fusy w mojej kawie mówią: nie zainstalujesz Win XP na dysku na którym zainstalowany jest Win 7 z partycjami serwisowymi (odzyskiwania).

(Citus87) #5

Generalnie na laptopie nie mam żadnego systemu, jeden dysk, laptop asus 54c. Co do partycji napisałem w powyższym moim poście.

(Veers) #6

Co do partycji - to może i coś tam napisałeś, ale i tak dalej człowiek porusza się jak ruski saper po polu minowym.

Te laptopy sprzedawane były z Windows 7, więc zgaduję, że skoro nie masz na nim “żadnego” systemu - to pewnie została sformatowana partycja z systemem (i/lub danymi), ale pozostały dwie partycje serwisowe, i dlatego (ale niekoniecznie tylko dlatego) Windows XP się na tym dysku nie zainstaluje. Zresztą w ogóle instalacja XP na tym sprzęcie to karkołomny wyczyn, jako że do większości urządzeń nie ma sterowników pod Win XP.

(Citus87) #7

Raczej tak, miałem wgranego Windowsa 7, ale zaczęły wyskakiwać błędy. I sformatowałem laptopa. Dalej zainstalowałem Windowsa XP, ale dalej wyskakiwały jakieś błędy. Aż doszło do takiego komunikatu co napisałem wyżej. Można to jakoś naprawić?

(Veers) #8

Informatyka jest jak mechanika - nauką ścisłą. (no dobra - trochę jest też magii ale to zupełnie inny temat). Dlatego “jakieś błędy” - to zbyt ogólnikowe. Co do pytania: zapewne można to jakoś naprawić - tylko najpierw trzeba wiedzieć co się naprawia.

Te “jakieś błędy”, mogą świadczyć o całej gamie możliwych przyczyn: od uszkodzenia pamięci, dysku czy ■■■■■■■ wie czego innego. Na początek więc przetestuj pamięci i dysk. Jeśli nie zgłoszą żadnych problemów, to problemem może być (w przypadku XP) sama konfiguracja partycji na dysku. Wówczas radziłbym przywrócić oryginalny system (zapewne Windows 7) z partycji recovery. Chyba że już partycja nie jest dostępna, wówczas można zaryzykować usunięcie WSZYSTKICH partycji z dysku i ponowne partycjonowanie i formatowanie. 

(Citus87) #9

W jaki sposób przetestować pamięć i dysk?

(jajecpl) #10

Veers Ty poeta jesteś bardziej…ma zainstalować 7 wzwyż i już…:)nałapal wirusow na poczatek i sie zniechecił :slight_smile: ewentualnie Linux minta :slight_smile:

(Veers) #11

Nie zgodzę się z tobą jajecpl - citus87 ma zacząć MYŚLEĆ :wink:

@ citus87 - na temat diagnostyki napisano już tyle w necie, że można zrobić doktorat, więc: trochę więcej wiary w siebie …

(Citus87) #12

Jestem samoukiem więc jakbyście mogli doradzcie.

(roobal) #13

@citus87 Na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym proszę poprawić swoje posty i uzupełnić polskie literki w wyrazach. W przypadku zignorowanie tej prośby, temat zostanie przeniesiony do kosza.

(Veers) #14

OK. Testowanie pamięci: Memtest

Jak go użyć

Sprawdzenie dysku: z poziomu płyty instalatora Windows uruchomić linię komend, i użyć polecenia chkdsk c:

(Citus87) #15

Poprawione na język polski.

Test pamięci:20151230_171830a.thumb.JPG.91010c7f1d759

Sprawdzenie dysku z poziomu instalacji Windowsa 7:

Wyskoczył komunikat: “Nie można otworzyć woluminu do bezpośredniego dostępu.”

(Veers) #16

Czyli pamięć RAM wygląda dobrze. Co do komunikatu który podałeś - to już nieco gorzej, bo możliwych przyczyn jest sporo. Jeśli masz płytę instalatora Windows, uruchom z niej system, ale bez instalacji - niech się uruchomi tylko wiersz polecenia, a w nim wpisz chkdsk c: \f

(Citus87) #17

Ten sam komunikat : “Nie można otworzyć woluminu do bezpośredniego dostępu.”

(Veers) #18

Sprawdź, czy w BIOSie nie masz włączonych funkcji “Secure boot” - jeśli tak wyłącz ją. Jeśli dobrze pamiętam - napisałeś że nie masz tam żadnego systemu operacyjnego na dysku. Jeśli tak, oraz jeśli nie masz na dysku żadnych danych wartych zachowania, ściągnij sobie jakiegoś linuxa Live CD - uruchom przy jego pomocy komputer, i przy pomocy gparted usuń wszystkie partycje z dysku zamontowanego w laptopie. (zakładam że masz płyty recovery zapewniające przywrócenie systemu do wartości fabrycznych?)

Z poziomu linuxa możesz też sprawdzić stan dysku twardego (odczyt SMART, oraz skanowanie powierzchni dysku).

(Citus87) #19

Mój bios to Aptio Setup Utility 2010, nie mam tam opcji “Secure boot”. Nie mam żadnego systemu, ani żadnych danych wartych zachowania. Niestety nie mam również,  płyty recovery.

(Dimatheus) #20

Hej,

Możesz to wykonać z poziomu systemu LiveCD - http://www.linux.pl/zasoby/katalog-dystrybucji/81-livecd. Można posłużyć się na przykład GParted, by podejrzeć stratus S.M.A.R.T dysku. On może potwierdzić, czy z dyskiem nie dzieje się coś złego.

Pozdrawiam,