Nie można uzyskać dostępu do "Windows"

Cześć, miałem problem z Windowsem 10 i zainstalowałem przez pendriva system Ubuntu. Musiałem uzyskać dostęp do plików z dysku, lecz po instalacji i próbie wejścia w urządzenie “Windows” w katalogu domowym otrzymałem taki komunikat jak na załączonym zdjęciu. Kolega powiedział mi, że może to oznaczać padnięty dysk. Czy mógłby ktoś mi rozjaśnić jak mogę odzyskać pliki z tego dysku w jakiś konkretny sposób? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Może wystarczy wykonać skanowanie systemu plików w poszukiwaniu błędów. Musisz tego dokonać z konsoli ntfsfix. Musisz jednak mieć na uwadze, że nie gwarantuję, iż to niczego Ci nie popsuje bardziej - po prostu nigdy tego nie robiłem.

W treści komunikatu wszystko jest napisane. Windows został niepoprawnie wyłączony, więc najlepiej będzie uruchomić go raz jeszcze i normalnie zamknąć system. Można też zamontować partycję Windows w trybie “tylko do odczytu” (read-only).

Pod Windows masz standardowo hybrydowy start włączony. (częściowa hibernacja).
Wyłącz szybki start w Windows w ustawieniach i będzie poprawnie montować.
Alternatywa to pełne zamknięcie Windows z przytrzymanym klawiszem Shift podczas zamykania lub poleceniem w cmd.exe jako administrator: shutdown /s /f /t 0

Możesz też zamontować w trybie tylko do odczytu:
udisksctl mount -b /dev/sda4 -o 'ro'

1 polubienie