Nie można włączyć wbudowanej karty sieciowej

Posiadam płytę główną MSI Neo-3FR z wbudowaną kartą sieciową Gigabit Ethernet. System to Windows Vista SP2 Home Premium.

Problem polega na tym że sterowniki są zainstalowane, a mimo to w menadżerze urządzeń mam wykrzyknik przy karcie sieciowej. Reinstalacja i aktualizacja sterowników nie pomaga. System jest nowy, czysty, bez wirusów i innych przeróbek.

W polu stan urządzenia jest napisane:

Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10)

Opis problemu wg Windows:

Opis:

System Windows pomyślnie zainstalował oprogramowanie sterownika urządzenia, ale oprogramowanie sterownika napotkało problem przy próbie uruchomienia. Kod problemu: 10.


Podpis problemu:

  Nazwa zdarzenia problemu:	PnPDeviceProblemCode

  Architektura:	x86

  Identyfikator sprzętu:	PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_816810EC&REV_02

  Identyfikator GUID klasy instalatora:	{4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}

  Kod problemu PnP:	0000000A

  Nazwa sterownika:	Rtlh86.sys

  Wersja sterownika:	6.250.908.2011

  Data sterownika:	09-08-2011

  Wersja systemu operacyjnego:	6.0.6002.2.2.0.768.3

  Identyfikator ustawień regionalnych:	1045

Jakieś pomysły co można by z tym zrobić? Do tej pory jej nie potrzebowałem, więc nie chciałem tracić czasu na zabawe z tym, a teraz jest mi potrzebna.

Wygląda to niestety na awarię sprzętową. Sam tak miałem już kilkakrotnie w swoim życiu po przepięciach w sieci elektrycznej bądź przy burzach…

Czyżbym trafił na wadę fabryczną? Karta nigdy nie była podpięta do sieci.

Bardzo możliwe, ale równie dobrze tak czy owak po płycie mogło pójść jakieś dzikie napięcie i spalić odpowiadający za kartę chip. Ściągnij jakiegoś livecd linuxa i sprawdź czy pod nim zadziała.

■■■■■■■, to trzeba było sie wtedy tym zainteresować to by mi płyte może wymienili jeśli rzeczywiście coś jest nie tak. Nie miałem wtedy czasu, a potem o tym zapomniałem. ;/ A teraz po gwarancji to już lipa. Zobacze z tym LiveCD w wolnej chwili.

Polecasz jakiegoś? A da się zabootować z pendrive(bo nie jestem pewien czy każdego sie da)?

Ściągnij Parted Magic (również się nadaje).

Ściągnij Universal USB Installer http://www.pendrivelinux.com/downloads/ … .9.1.2.exe , uruchom, na pierwszym ekranie klikasz I Agree, następnie z rozwijanej listy wybierasz Parted Magic , potem wskazujesz plik iso, Step 3 wybierasz swój pendrive (tylko się nie pomyl), na koniec klikasz Create, musisz jeszcze potwierdzić sformatowanie pendriva i powinno zacząć si kopiowanie plików. Na zakończenie procesu powinno pojawić się Installation Done, Process is Complete!

Podłączasz pendrive do laptopa i w biosie ustawiasz bootowanie z pendrive.

Po odpaleniu kompa z LiveCD Ubuntu, sprawa wygląda tak: system widzi kartę, ale po podłączeniu kabla nadal twierdzi że jest nie podłączony, natomiast lampki kontrolne przy gnieździe mrugają.