Nie można zaimportować połączenia VPN - brak wtyczki

Próbuje zamportować zapisaną konfigurację vpn niestety wyskakują błąd że brakuje wtyczki.
Co dziwne z innego klienta konfigurację mogę zaimportować (natomiast i tak połączenie pomimo pomyślnego połączenia nie działa , tzn nie mogę surfować po internecie)

Poprzednio korzystałem z zainstalowanego klienta (eddie) i przypuszczam że może instalując go lub coś ustawiając namieszało mi w ustawieniach network-manager-openvpn.

Moje pytanie jest takie co może być przyczyną tego błędy.
Jak można zresetować do stanu fabrycznego ustawienia openvpn? Próbowałem usunąć i zainstalować jeszcze raz ale niestety nie pomogło. Może coś pominałem , może trzeba usunąć jakiś cache ?

A może zwyczajnie mam nieaktualną dystrybucje (mint 17.3) natomiast teraz nie chce wszystkiego aktualizować bo totalnie mi się wysypie.

Instrukcja konfiguracji połączenia VPN w systemie GNU/Linux krok po kroku
(Na przykładzie wczytania pliku konfiguracyjnego (certyfikatu) w formacie ovpn).

W linuxach “debianopochodnych” (menedżer apt lub apt-get)
(Na przykładzie Kubuntu 20.10):

I. Zainstaluj w terminalu network-manager-openvpn

używając komendy:

sudo apt-get install network-manager-openvpn

Program ten pozwala na ustanownienie połączenia VPN poprzez protokół OpenVPN.

W przykładowych innych dystrybucjach linuxa:

Fedora:

sudo dnf install network-manager-openvpn

OpenSUSE:

sudo zypper install network-manager-openvpn

II. Dodaj połączenie VPN


Zaimportuj plik konfiguracyjny w formacie *.ovpn (zawiera on reguły wirtualnego podłączenia się do danej sieci lokalnej).

Po włączeniu połączenia z daną siecią lokalną poprzez tak skonfiguroway tunel VPN możesz nie mieć dostępu do internetu. Dlatego:

III. W ustawieniach połączenia VPN:

  • w zakładce IPv4 w opcjach Trasy… zaznacz Użyj tylko dla zasobów w tym połączeniu.

Patrz:

  1. Missing VPN Plugin?
  2. OpenVPN connecting but no internet access on Ubuntu 16.04 / 18.04