Nie można zainstalować win 10 z USB

Mam problem z instalacją win 10 na Lenovo AIO 310-20IAP Miałem małe problemy z instalacją w sposób tradycyjny. Wyskakiwały mi błędy z instalatorem, więc postanowiłem zainstalować na czysto.
Pobrałem MediaCreationTool i zainstalowałem win 10 na USB jednak i w ten sposób nie mogę go zainstalować. Już mi ręce opadają bo nie wiem co robić, potrzebuję pomocy.
UEFI włączone, więc nie wiem co może być przyczyną tego błędu:

UEFI w Biosie

  1. żle utworzony pendrive z W10 - masz pewnie utworzony pod MBR, a potrzebujesz pod UEFI.

https://techformator.pl/bootowalny-pendrive-windows-10-poradnik/
2. wyłącz w biosie UEFI i daj na Legacy
3. instalator W10 i zaawansowane i na początek usuń wszystkie partycje - dysk ma być jak nowy, załóż nowe i instaluj.

Uwaga:

Punkt 3 stracisz partycje recovery i inne

Jak coś najpierw KOPIA danych.

Jak założyć nowe partycje i jakie, z jaką ilością miejsca? Nigdy tego nie robiłem.

Jeśli to ma znaczenie to mam dysk SSD 240GB

http://www.mamkomputer.info/instalacja-windowsa-10-z-dvd-pendrive-instrukcja/

‘‘Nowy’’ dysk po usunięciu starych partycji podziel sobie np: na dwie partycje lub więcej.

To SSD 240 GB max na dwie partycje.

Zaawansowane - usuń wszystkie obecne partycje, później, nowy i zrób z połowy miejsca pierwszą partycję, to co zostanie zrób drugą partycję i od razu obie sformatuj.

Utworzy się też automatycznie systemowa zastrzeżona 500 MB, to ją zostaw i instaluj system na pierwszej pod systemową.

1 polubienie

Super, dzięki. Wieczorem się za to wezmę. Mam nadzieję że tym razem obędzie się bez jakichś niespodzianek.

Nie koniecznie trzeba usuwać wszystkie partycje w celu poprawienia ich kolejności.
Linux’owy “fdisk” posiada funkcję poprawiającą kolejność partycji. Wystarczy spod dowolnej dystrybucji live:

sudo fdisk /dev/sda
wcisnąć x (tryb eksperta)
następnie f (naprawa kolejności partycji)
następnie w (zapisanie zmian)

Zaczyna mnie to przerastać, za każdym razem jakiś inny problem.
UEFI nie można zmienić jest nieaktywne, więc nagrałem obraz tym sposobem: Bootowalny pendrive
Przy odpalaniu mam coś takiego:

Są tam różne opcje ale nic nie działa, komp mi się przy próbie odzyskiwania obrazu restartuje.

Tam w poradniku są ustawienia pod legacy UEFI (Compatibility Support Module (CSM)) / Bios. Być może stąd komunikat.

Bo raczej nie uruchomił się z pendrive (lub źle zrobiony)? tylko z systemu?

Na pierwszym Twoim screenie idzie instalacja i jesteś już przy partycjach? i przy takim układzie, usuwasz partycje (SSD jak nowy), zakładasz nowe, format i jedziesz.

Najlepiej nagraj sobie płytę DVD z systemem.

Masz tu legalne i porządne ISO.

Zrobiłem tak jak w poradniku. Pobrałem obraz z MediaCreationTool i zrobiłem bootowalny pen, żadne błędy się nie pojawiły.
Przy tym pierwszym razie gdzie doszedłem do instalacji to sformatowałem dyski, więc może to być jakimś błędem że teraz to się dzieje. Spróbuje jeszcze raz wgrać na pena obraz i powtórzyć.

To jest naprawdę prosta czynność… gdy masz dobrze zrobioną instalkę na pendrive.

Ja jednak proponuję pobrać najnowsze ISO i wypalić płytę DVD i z tego instaluj

A może wybrać inny schemat od “schemat partycjonowania MBR dla Bios z UEFI”?

Zobacz, rozwiń opcje,chyba masz też tam schemat GPT dla UEFI.

Zmień UEFI na Legacy Support. Pewnie lapek od Lenovo??

Tak Lenovo. Nie lapek, tylko AIO

w Boot Options masz Typ Bios: zmień z UEFI na Legacy. Na pierwszy rzut oka nie widać tej opcji :stuck_out_tongue_winking_eye:

Na pierwszej stronie instalatora wciskasz Shift+F10.
Pojawia ci się wiersz poleceń.
Wpisujesz diskpart a następnie list disk.
Z listy dysków wybierasz ten na którym chcesz zainstalować Windowsa 10 (komanda select disk numer_dysku)
Następnie wpisujesz clean a następnie convert gpt
Potem zamykasz i instalujesz Windowsa normalnie :wink:

Dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile: Już wszystko okej, system się wgrywa. problemem był pendrive, był źle sformatowany po wcześniejszym wgraniu przez Media Creation Tool. Kolejne sformatowanie i wgranie przez rufusa rozwiązało problem. Jak na razie wgrywa się bez problemu.