Nie można zainstalować Windowsa ale Linux instaluje się bez problemu

Mam nietypowy problem. Na laptopie ASUS R556LB próba instalacji Windowsa czy utworzenia partycji z poziomu instalatora kończy się różnymi kodami błędów jak chociażby 0x8007045d czy 0x80070057. Diskpart w instalatorze po próbie użycia “clean” wywala “błąd urządzeń we/wy”. Diskpart nie jest tez w stanie sformatować partycji na NTFS i zatrzymuje się na 0.

Z poziomu bootowalnego iso od Hiren’s, które jest na bazie Windowsa 10 sprawdziłem dysk HDTune i wszystkie parametry są ok. Error scan też nie znajduje błędów. Żaden menedżer partycji spod Windowsa nie potrafił sformatować partycji na tym dysku.

Po odpaleniu Ubuntu z pendriva bez problemu mogę utworzyć w gparted partycję NTFS czy jakąkolwiek inną. Bez problemu samo Ubuntu się również zainstalowało i startuje z dysku.

Stworzyłem przez gparted dwie partycje NTFS i na jedną skopiowałem pliki instalacyjne Windowsa, partycję ustawiłem na bootowalną i próbowałem z niej instalować Windowsa, ale pojawia się ten sam problem.

Korzystałem z dwóch różnych pendrivów i kilka razy pobierałem obraz Windowsa ze strony Microsoftu, ale ciągle jest ten sam problem.

Próbowałem tez wyłączyć lub włączyć SecureBoot, Legacy i inne tego typu opcje w BIOSie. Zaktualizowałem również BIOS do najnowszego.

Co robić?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to opcja zerowania dysku. Bierzesz tą opcję pod uwagę?

Zapomniałem dopisać że zerowałem już z poziomu terminalu na ubuntu.

Włóż inny dysk do komputera i sprawdź.

Problem w tym, że pomimo odkręcenia wszystkich śrub w obudowie i odczepienia zatrzasków dookoła, coś nadał trzyma obudowę w miejscu w którym nie ma śrub, a obudowa jest na tyle cienka, że wygląda jakby miała się złamać.

Spróbuj uruchomić do testu jakiegoś windowsa live.

Pisałem w pierwszym poście że odpalalem Hiren’a które jest na bazie W10, ale próbowałem też Windows To Go i oba działały.

Przywróć ustawienia domyślne w BIOSie. Zainstaluj Windowsa z płytki DVD.

Skoro wygrywałem nowy bios to i ustawienia się zresetowały. Co niby ma dać instalacja z płyty?

1 polubienie
  1. Jakiego Windowsa? (7 czy 10)
  2. Schemat partycji jest GPT czy MBR?
  3. Jaki masz kontroler AHCI na płycie głównej?

10 tak jak napisałem w poście. Ale 7 też próbowałem i to samo. Próbowałem gpt i mbr. Jak sprawdzić jaki jest kontroler ahci?

lspci :wink: w konsoli Linuxa

Wklejam zdjęcie tego co zwróciło lspci

Wildcat Point PCH jest z 2014. Standardowy kontroler AHCI Windows powinien obsłużyć sprzęt. Możesz ewentualnie zintegrować sterowniki Intel RST AHCI z obrazem Windows chociaż nie gwarantuje to sukcesu. Trudno stwierdzić bez szczegółowej diagnozy gdzie leży problem.

Skąd wziąć te sterowniki i jak je zintegrować z instalką?

Potrzebujesz wersji 14.x dla Intel Chipset 9 Series - 14.8.16.1063

ZIP ze sterownikiem do integracji - podania podczas instalacji Windowsa: https://downloadmirror.intel.com/26759/eng/f6flpy-x64.zip
EXE: https://downloadmirror.intel.com/26759/eng/setuprst.zip z Oprogramowaniem Intel Rapid

Integrujesz sterowniki z ISO programem https://www.ntlite.com/

W momencie gdy pojawia się pierwsze okienko instalatora i wybór języka: kombinacja klawiszy Shift+F10. Pojawi się okno wiersza poleceń. Wpisz te komendy:

DISKPART
LIST DISK
SELECT DISK 0
DETAIL DISK
CLEAN
EXIT
EXIT

Pozwoli to na ręczne oczyszczenie i odblokowanie dysku.

1 polubienie

A ty czytałeś w ogóle mój pierwszy post czy tak sobie piszesz żeby nabić post? Clean nie działa.

A z problemem poradziłem sobie robiąc obraz dysku maszyny wirtualnej przez Acronis TrueImage i przywrócenie go na laptopie, a potem nainstalownie na tej partycji windowsa w normalny sposób.

Na drugi dzień dysk padł.

Kupujesz plastikowe padło z marketu to czego innego się spodziewasz?

Zatrzaski trzymają, sprawdź na YT jak to rozbierają.

1 polubienie

facepalm

ASUS to plastikowe padło z marketu to cieakawe co twoim zdaniem jest dobrym laptopem, poza tym już po problemie więc daruj sobie komentarze, które nic nie wnoszą.

1 polubienie