Nie można załadować pliku winload.exe, błąd przy próbie uruchomienia systemu

Witam,

Na dość świeżej instalacji Windowsa 10 64bit po aktualizacji co jakiś czas losowo wyskakuje mi taki błąd przy uruchamianiu systemu. Czasami błąd się pojawia i po kilkukrotnym resecie odpuszcza, czasami wogóle się nie pojawia, dzisiaj nie chciał zniknąć mimo resetów, włożyłem płytę od Windowsa, anulowałem boot i się uruchomił. Dysk systemowy to Samsung 850 EVO 250GB, posiadam jeszcze dwa dyski na inne pliki tj. HDD 2TB Seagate i 256GB Crucial. Płyta główna to Gigabyte GA-Z270 Gaming, procesor i7 7700k jeżeli to ma jakieś znaczenie.

Bardzo proszę o pomoc jakie kroki mogę podjąć, żeby wyeliminować ten błąd!

Włóż nośnik z Twoim systemem Windows 10/64-bit do napędu.
Uruchom Wiersz Polecenia jako administrator i wpisz tam:
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:wim:X:\Sources\install.wim:1 /limitaccess
(Uwaga! X - to litera nośnika instalatora systemu, wpisz odpowiednią)
Po zakończenie tej operacji wpisz:
sfc /scannow
i kontynuuj do zakończenia. Restart komputera.

Zrób to co kolega wyżej napisał. System instalowany z legacy/uefi ?

dziękuje Astor44 za pomoc, z operacji wyszło coś takiego - z tego co widze to pierwsza operacja nie zakończyła się sukcesem ale skan nie wykazał nieprawidłowości. czy coś mogę poprawić jeszcze?

kacperor niestety legacy bo dawno nie interesowałem się wogóle tematem sprzetu komputerowego i dopiero po instalacji dowiedziałem się o korzyściach z uefi, a już teraz niebardzo chce mi się wszystko przeinstalowywać.

Sprawdź w biosie, czy jako pierwsze nie jest ustawione bootowanie z uefi

Możesz jeszcze przy działającym połączeniu z siecią:
uruchomić Wiersz Polecenia jako administrator i wpisać tam tylko:
DISM /Online /Cleanup-image /Restorehealth
Jeśli to nic nie da (operacja przerwana), to nie widzę innego rozwiązania jak tylko reinstalacja systemu.

Pokaż S.M.A.R.T. dysku systemowego.

@Astor444 tym razem się udało.

Ale wyszedł niezły kwiatek a mianowicie byłem przekonany że zainstalowałem system na nowym dysku Samsung EVO 850 natomiast system zainstalował się na starym dysku CRUCIAL…

@prz3m3k84 czy zrzut z programu Crystal Disk wystarczy?

Aby ustrzec się takich błędów zawsze należy na czas instalacji systemu odłączyć fizycznie od płyty głównej wszelkie inne dyski, na których nie ma być systemu. Podłączyć je dopiero po zainstalowaniu systemu głównym dysku.
W Twojej sytuacji - zakładając, że system operacyjny na dysku Crutial jest sprawny - możesz dokonać sklonowania całości dysku Crutial na dysk Samsung z opcją (koniecznie!) wyłączenia komputera po sklonowaniu. Następnie odłączyć od płyty głównej dysk Crutial, aby w spokoju (chodzi o BIOS) uruchomić komputer z właściwego dysku, czyli Samsung. Oczywiście, później możesz podłączyć dysk Crutial z powrotem, ale już jako podrzędny.
Z obrazka wynika, że dysk Crutial jest sprawny.

Teraz na przyszłość będę wiedział, mam nauczkę. Mimo wszystko dysk Crucial nie wygląda jeszcze najgorzej i mam nadzieje że trochę popracuje. Będę teraz obserwował system czy błąd dalej wystepuje. Dziękuje za wszystkie rady!

Niestety dzisiaj sytuacja się powtarza. Po resecie komputer się uruchomił, ale nie chcę żeby któregoś dnia system po prostu padł i nie wstał.

Czy jest możliwość aby -

  1. Przeinstalować system na inny dysk zachowując obecną strukturę i instalację programów? Albo je jakoś przywrócić np. z punktu przywracania żeby działały tak jak teraz już po reinstalacji??

Korzystam z wielu specjalistycznych programów, ich instalacje zajmują dużo czasu, wpisywanie kluczy licencyjnych, ściąganie instalatorów itd… Jest jakieś wyjście?

“Przeinstalować system na inny dysk zachowując obecną strukturę i instalację programów? Albo je jakoś przywrócić np. z punktu przywracania żeby działały tak jak teraz już po reinstalacji??”

Zrób obraz partycji (np. AcronisTrueImage) następnie przywróć ją na docelowy dysk.

nawet jeżeli programy mam zainstalowane na dysku systemowym? te instalacje chyba nie będą poprawne bo programy zapewne wpisują też coś do rejestru itp. ?

Mam ten sam problem co Zibem na ostatnim screenie. Przy uruchamianiu systemu Blue screen i błąd 0x0000000f - błąd pliku winload.exe.

Wstyd się przyznać, ale nie mogę sobie z tym poradzić. Wywaliło mi bootloader.

Podłączyłem swój dysk SSD z systemem do innego komputera - żeby zgrać dane z innego dysku.

Po powrocie swojego dysku do laptopa nie da się uruchomić systemu.

Edit: udało mi się naprawić bootloader. System próbuje startować, robi automatyczną naprawę, ale się nie udaje.
Podczas startu systemu jest błąd - bad system config info.
Nie mam obrazu, żeby przywrócić system. Odinstalować ostatniej zainstalowanej aktualizacji też się nie da. Wiersz poleceń działa bez problemu. Próbowałem przywrócić rejestr system, ale bezskutecznie.