Nie można załadować systemu Windows - brak lub uszkodzony plik rejestru

Witam,

mam problem z komputerem. Podczas zwykłego użytkowania komputer mi się przywiesił tak że nie dało nic zamknać nawet przez menedżeta, więc zrobiłęm restart, po którym pojawia się Windows Boot Manager z informacją, że nie może załadować systemu Windows, bo brak lub jest uszkodzony plik systemowy.

Po kliknięcu enter pojawia się poniższe:

Jak kliknę znowu enter to pojawia się jak przy pierwszym obrazku, a jak F8 to coś takiego:

Tyle że w żadnym przypadku nie da się uruchomić trybu awaryjnego, bo ciągle wyskakuje, żeby włożyć płytę instalacyjną i uruchomić naprawę. Ale naprawić nie idzie, włączam każdą z powyższych opcji, łącznie z “trybem przywracania usług katalogowych” i nic. Z samej płytki też mi nie chce ruszyć windows, chociaż ustawiałem w biosie rozruch na cd-rom.
Nie mam płytki naprawczej,pomocniczej, którą się tworzy przy instalacji windowsa do pomocy przy tego typu problemach.
Da się to inaczej zrobić?

Do naprawy wykorzystaj nośnik instalacyjny, odpowiadający Twojej wersji systemu (x86 lub x64).

Uruchom instalator, przejdź przez proces konfiguracji i wybierz opcję NAPRAW zamiast ZAINSTALUJ TERAZ.

Instalator rozejrzy się po systemie, co może być przyczyną problemów uruchomienia, a następnie (w miarę możliwości) sam naprawi usterkę.

Napisz jaki masz system operacyjny (architekturę) , to zapakujemy plik do ZIP-a i możesz spróbować sam podmienić.

No ale właśnie ten windows z płytki mi nie chce ruszyć w ogóle i to jest ten problem. Bo jakby ruszył to wybrałbym w odpowiednim momencie NAPRAW i nie ma problemu.

Jeżeli nie chce ruszyć, to znaczy, że albo jest niepoprawnie skonfigurowane uruchamianie w BIOS-ie komputera, albo nośnik instalacyjny nie jest oryginalny i nie jest BOOT-owalny.

W przypadku pierwszym - pokaż zdjęcia z BIOS-u z zakładki BOOT.
W przypadku drugim… Hmm…

Jako First dałem CDROM, a second HDDisc. Nie zrobię screena, bo nie jestem u siebie. Ale coś jeszcze oprócz teo tam trzeba zaznaczyć?
Myślę, że raczej to drugie. Chociaż na płytce znajdują się jakieś pliki z boot. Ale to chyba nie to?

Jak masz wątpliwości, to zrób tak (porada dla początkujących, pod warunkiem, że dysk masz na złączu SATA).

  1. Odłącz dysk twardy od zasilania
  2. Przestaw w BIOS-ie na uruchamianie z CD (FIRST BOOT DEVICE).
  3. Uruchom komputer i poczekaj, aż instalator wystartuje (może prosić Cię o naciskanie jakichś klawiszy celem uruchomienia - zrób to).
  4. Jak instalator zacznie startować, to podłącz zasilanie do HDD.

Jeżeli powyższe nie pomoże, to przyczyn może być wiele…

  1. Źle przygotowany nośnik (czytaj - wątpliwego pochodzenia)
  2. Uszkodzony napę CD-DVD
  3. Napęd CD-DVD na ATA, podczas gdy kanał ATA jest wyłączony

I wiele, wiele innych…

Kurde, ja nie zwróciłem uwagi, jaki tam jest Win 7, tylko po prostu wziąłem płytkę z domu (bo to u rodziców ten problem, a im informatycy wgrywali, nie wiem nawet jaki) i chciałem odpalić. Czyli jak tam jest Home, a na płytce mam Proffesional, to nie ruszy mi tak czy siak?

I jeszcze pytanko - czy można zrobić rozruch windowsa z pendrive’a?

Nie ma znaczenia, czy na płycie masz HOME, znaczenie ma, czy jest to wersja 32 bitowa, czy 64.
Tak, można zrobić instalator z USB.

Najprościej za pomocą narzędzia do tego przeznaczonego, albo jak ktoś lubi konsole, to za pomocą DISKPART.

Zrobiłem, jak wskazałeś. Odłączyłem dysk, ale mimo to nie chce mi ruszyć płyta. Wyskakuje czarne tło i komunikat, żeby włożyć płytę i wcisnąć ENTER. Wciskam, ale nie chce ruszyć. Podłączałem dwa napędy i to samo.

Ustawiłem BIOSa:

W takim układzie płyta, którą masz, nie jest BOOTOWALNA. Nie da się z niej wykonać rozruchu. Musisz mieć inny nośnik.

Można też ręcznie odzyskać rejestr (a przynajmniej próbować) kopiując na innym komputerze pliki SAM, DEFAULT, SYSTEM, SOFTWARE i SECURITY z C:\Windows\system32\config\RegBak do C:\Windows\System32\Config
Uprzednio dobrze zrobić kopie plików z C:\Windows\System32\Config do jakiejś innej lokalizacji - to obecny rejestr.

Czyli najlepiej iść z tym dyskiem do kogoś innego? Bo tego, co pokazuje kolega na dole, to ja nie zrobię.

Podłącz dysk twardy do komputera jakiegoś znajomego i skopiuj. Jak nie potrafisz sam przenieść tych plików, to poproś znajomego, albo pobierz TeamViewer na komputerze znajomego i poślij do jakiegoś użytkownika z tego tematu ID i HASŁO. Umów się na zdalne połączenie i poczekaj, aż ktoś to zrobi za Ciebie. Jeżeli o mnie chodzi, to dostępna jestem do pomocy po godzinie 15.

To mam problem, bo ja nie mam odpowiednich kabli do podłączenia dysku do laptopa, bo nikt ze znajomych nie ma stacjonarki. Ale jeszcze popytam.

Czyli ja to bym musiał skopiować :SAM, DEFAULT, SYSTEM, SOFTWARE i SECURITY

Mogę to ręcznie, czy totalem? I czy ma znaczenie z jakiego wina to kopiuje, czy musi być ten sam win na tamtym kompie, co u mnie, np tu i tu win 7?

Możesz ręcznie, za pomocą Windowsowego Exploratora, lub za pomocą TotalCommandera. Nie, nie ma znaczenia jakiego używasz systemu operacyjnego podczas kopiowanie plików. Możesz zrobić to w swoim komputerze, za pomocą płyty instalacyjnej (działającej), wykorzystując do tego notatnik.

Zrobić to możesz pod dowolnym systemem, ważne aby dobrze zapisywał NTFS, bo pliki które masz skopiować są przecież na tym samym dysku (kopiujesz z katalogu X:\Windows\system32\config\RegBak do X:\Windows\System32\Config) gdzie “X” oznacza literę jaką nowy komputer przydzielił twojemu dyskowi systemowemu.
Oczywiście należy kopiować z uprawnieniami administratora (np. Total Commander uruchomić jako administrator).