Nie można załadować systemu Windows - brak lub uszkodzony plik rejestru

(Oskarr) #1

Witam,

mam problem z komputerem. Podczas zwykłego użytkowania komputer mi się przywiesił tak że nie dało nic zamknać nawet przez menedżeta, więc zrobiłęm restart, po którym pojawia się Windows Boot Manager z informacją, że nie może załadować systemu Windows, bo brak lub jest uszkodzony plik systemowy.

Po kliknięcu enter pojawia się poniższe:

Jak kliknę znowu enter to pojawia się jak przy pierwszym obrazku, a jak F8 to coś takiego:

Tyle że w żadnym przypadku nie da się uruchomić trybu awaryjnego, bo ciągle wyskakuje, żeby włożyć płytę instalacyjną i uruchomić naprawę. Ale naprawić nie idzie, włączam każdą z powyższych opcji, łącznie z “trybem przywracania usług katalogowych” i nic. Z samej płytki też mi nie chce ruszyć windows, chociaż ustawiałem w biosie rozruch na cd-rom.
Nie mam płytki naprawczej,pomocniczej, którą się tworzy przy instalacji windowsa do pomocy przy tego typu problemach.
Da się to inaczej zrobić?

(BloodyEyes) #2

Do naprawy wykorzystaj nośnik instalacyjny, odpowiadający Twojej wersji systemu (x86 lub x64).

Uruchom instalator, przejdź przez proces konfiguracji i wybierz opcję NAPRAW zamiast ZAINSTALUJ TERAZ.

Instalator rozejrzy się po systemie, co może być przyczyną problemów uruchomienia, a następnie (w miarę możliwości) sam naprawi usterkę.

Napisz jaki masz system operacyjny (architekturę) , to zapakujemy plik do ZIP-a i możesz spróbować sam podmienić.

(Oskarr) #3

No ale właśnie ten windows z płytki mi nie chce ruszyć w ogóle i to jest ten problem. Bo jakby ruszył to wybrałbym w odpowiednim momencie NAPRAW i nie ma problemu.

(BloodyEyes) #4

Jeżeli nie chce ruszyć, to znaczy, że albo jest niepoprawnie skonfigurowane uruchamianie w BIOS-ie komputera, albo nośnik instalacyjny nie jest oryginalny i nie jest BOOT-owalny.

W przypadku pierwszym - pokaż zdjęcia z BIOS-u z zakładki BOOT.
W przypadku drugim… Hmm…

(Oskarr) #5

Jako First dałem CDROM, a second HDDisc. Nie zrobię screena, bo nie jestem u siebie. Ale coś jeszcze oprócz teo tam trzeba zaznaczyć?
Myślę, że raczej to drugie. Chociaż na płytce znajdują się jakieś pliki z boot. Ale to chyba nie to?

(BloodyEyes) #6

Jak masz wątpliwości, to zrób tak (porada dla początkujących, pod warunkiem, że dysk masz na złączu SATA).

1. Odłącz dysk twardy od zasilania
  2. Przestaw w BIOS-ie na uruchamianie z CD (FIRST BOOT DEVICE).
  3. Uruchom komputer i poczekaj, aż instalator wystartuje (może prosić Cię o naciskanie jakichś klawiszy celem uruchomienia - zrób to).
  4. Jak instalator zacznie startować, to podłącz zasilanie do HDD.

Jeżeli powyższe nie pomoże, to przyczyn może być wiele…

1. Źle przygotowany nośnik (czytaj - wątpliwego pochodzenia)
  2. Uszkodzony napę CD-DVD
  3. Napęd CD-DVD na ATA, podczas gdy kanał ATA jest wyłączony

I wiele, wiele innych…

(Oskarr) #7

Kurde, ja nie zwróciłem uwagi, jaki tam jest Win 7, tylko po prostu wziąłem płytkę z domu (bo to u rodziców ten problem, a im informatycy wgrywali, nie wiem nawet jaki) i chciałem odpalić. Czyli jak tam jest Home, a na płytce mam Proffesional, to nie ruszy mi tak czy siak?

I jeszcze pytanko - czy można zrobić rozruch windowsa z pendrive’a?

(BloodyEyes) #8

Nie ma znaczenia, czy na płycie masz HOME, znaczenie ma, czy jest to wersja 32 bitowa, czy 64.
Tak, można zrobić instalator z USB.

Najprościej za pomocą narzędzia do tego przeznaczonego, albo jak ktoś lubi konsole, to za pomocą DISKPART.

(Oskarr) #9

Zrobiłem, jak wskazałeś. Odłączyłem dysk, ale mimo to nie chce mi ruszyć płyta. Wyskakuje czarne tło i komunikat, żeby włożyć płytę i wcisnąć ENTER. Wciskam, ale nie chce ruszyć. Podłączałem dwa napędy i to samo.

Ustawiłem BIOSa:

(BloodyEyes) #10

W takim układzie płyta, którą masz, nie jest BOOTOWALNA. Nie da się z niej wykonać rozruchu. Musisz mieć inny nośnik.

(Radek68) #11

Można też ręcznie odzyskać rejestr (a przynajmniej próbować) kopiując na innym komputerze pliki SAM, DEFAULT, SYSTEM, SOFTWARE i SECURITY z C:\Windows\system32\config\RegBak do C:\Windows\System32\Config
Uprzednio dobrze zrobić kopie plików z C:\Windows\System32\Config do jakiejś innej lokalizacji - to obecny rejestr.

(Oskarr) #12

Czyli najlepiej iść z tym dyskiem do kogoś innego? Bo tego, co pokazuje kolega na dole, to ja nie zrobię.

(BloodyEyes) #13

Podłącz dysk twardy do komputera jakiegoś znajomego i skopiuj. Jak nie potrafisz sam przenieść tych plików, to poproś znajomego, albo pobierz TeamViewer na komputerze znajomego i poślij do jakiegoś użytkownika z tego tematu ID i HASŁO. Umów się na zdalne połączenie i poczekaj, aż ktoś to zrobi za Ciebie. Jeżeli o mnie chodzi, to dostępna jestem do pomocy po godzinie 15.

(Oskarr) #14

To mam problem, bo ja nie mam odpowiednich kabli do podłączenia dysku do laptopa, bo nikt ze znajomych nie ma stacjonarki. Ale jeszcze popytam.

Czyli ja to bym musiał skopiować :SAM, DEFAULT, SYSTEM, SOFTWARE i SECURITY

Mogę to ręcznie, czy totalem? I czy ma znaczenie z jakiego wina to kopiuje, czy musi być ten sam win na tamtym kompie, co u mnie, np tu i tu win 7?

(BloodyEyes) #15

Możesz ręcznie, za pomocą Windowsowego Exploratora, lub za pomocą TotalCommandera. Nie, nie ma znaczenia jakiego używasz systemu operacyjnego podczas kopiowanie plików. Możesz zrobić to w swoim komputerze, za pomocą płyty instalacyjnej (działającej), wykorzystując do tego notatnik.

(Radek68) #16

Zrobić to możesz pod dowolnym systemem, ważne aby dobrze zapisywał NTFS, bo pliki które masz skopiować są przecież na tym samym dysku (kopiujesz z katalogu X:\Windows\system32\config\RegBak do X:\Windows\System32\Config) gdzie “X” oznacza literę jaką nowy komputer przydzielił twojemu dyskowi systemowemu.
Oczywiście należy kopiować z uprawnieniami administratora (np. Total Commander uruchomić jako administrator).