Nie można zwiększyć rozmiaru dysku C

Witam.

Podczas instalacji Win7, zrobiłem głupi błąd, i dałem za mało miejsca dysku C. Chciałbym powiększyć ten rozmiar (aktualnie ma on 345GB, a na dysku D ma 555 GB) do 850GB kosztem miejsca na dysku D (prosiłbym się nie czepiać po co mi takie operacje skoro mam tyle miejsca-dzięki :D). Użyłem do tego programu EaseUS Partition Master 10.1, niby wszystko fajnie tylko nie mogę powiększyć rozmiaru partycji dysku C. Z dysku D mogę odjąć te miejsce ale nie mam jak powiększyć dysku D. Ktoś wie jak temu zaradzić? Dziękuję :slight_smile:

Można jeszcze raz po polsku?

 

Przede wszystkim uzasadnij jakoś sens partycji C ponad 500GB? Co chcesz zwiększyć C kosztem D. Wiesz, żeby coś dodać trzeba gdzieś ująć. Jak dobrze rozumiem to 405GB chcesz dołączyć do C kosztem D? Jak tak to czy tyle wolnego miejsca jest na partycji D?

Aktualnie na dysku C mam 345gb w tym 253gb wolnego miejsca. Na dysku D mam 585gb z czego 581gb to wolne miejsce. I chciałbym aby Dysk C miał 880Gb a dysk D 36Gb, tak jak to było przed reinstalacją windowsa.

Jeden wielki chaos w Twojej wypowiedzi.

 

Czyli: zmniejszyłeś D i masz miejsce nieprzydzielone za dyskiem “D”  - w programie Easeus Partition “złap” za partycje “D”  i przesuń ją w prawo tak aby miejsce nieprzydzielone znalazło się obok partycji “C” następnie powiększ “C” o to miejsce nieprzydzielone.

Trzeba myśleć “przestrzennie” i sobie fizycznie wyobrazić te partycje - możesz powiększyć tylko o miejsce nieprzydzielone znajdujące się obok partycji, którą chcesz powiększyć.

Zmniejszasz dysk D z lewej strony (zwolniona przestrzeń musi sąsiadować  z dyskiem C) i powiększasz dysk C z prawej strony o zwolnioną przestrzeń.

Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Najlepiej jest aby dysk systemowy był jak najmniejszy, ale trzeba pamiętać aby programy instalować na innym dysku podobnie umieszczać na dysku D fotki, muzykę, gry, filmy itd.

Dlaczego, tak?

Jeżeli dysk systemowy będzie jak najmniejszy, to wszystkie operacje na tym dysku będą trwały krócej.

Jeżeli dysk C jest dyskiem systemowym to należy o niego szczególnie dbać aby panował na nim ład i porządek.

Temat można zamknąć, dziękuje za pomoc.

 

PS: Mogłem zrobić ci screena ponieważ chyba wiem co widziałem tak?