Nie nagrywa płyt DVD+R DL w LG GH22NP20

Witajcie. Mam pewien dość nietypowy problem. Nagrywarka to LG GH22NP20.

Mianowicie chciałem nagrać płyty DVD+R DL (8.5 GB). Otóż dobrze nagrała mi się tylko pierwsza płyta (jedyna nagrana dobrze), pozostałe nie chcą się nagrać. Niby się nagrywają, nagle wywala błąd i koniec - po płycie. Nie wiem co jest nie tak. Zwykłe DVD+R nagrywa bez problemu. Obstawiałem kabel łączący napęd (jak on się fachowo nazywa?), ale przecież wtedy problem byłby i na innych typach nośników. Laser tez odpada, bo przecież jest jeden i wtedy zwykłe DVD tez by się nie nagrywały. Nie wiem co jest powodem. Czy powodem może być coś z dyskiem (jakiś błąd w miejscu gdzie jest plik)? Lecz to też bym odrzucił, bo z innej lokalizacji także nie nagrywa. Dodatkowo nie mogę zaktualizować firmware’u bo wywala mi błąd typu wysyłaj/nie wysyłaj - może coś z flashem? Co jeszcze może powodować problem nie nagrywania tych płyt? Dzięki za pomoc.

PS: Jak odbywa się podział na płycie - program sam dobiera odpowiedni “moment” na “złamanie” danych i zapis na kolejnej warstwie?

Powodem mogą być marnej jakości płyty lub uszkodzone już podczas produkcji. Miałem podobny przypadek z płytkami extreme, z 25 płyt dobrze nagrała się tylko jedna a reszta poszła do śmieci.

Co to za płyty? Może spróbuj innych producentów np.: TDK

u mnie takowym problemem był program nero, psuł każdą płyte dvd/cd/dvd dl

od kiedy zainstalowałem burnAware wszystko nagrywa sie bez problemu

U mnie zawsze przy DL opór stawiały same płytki. Muszą być markowe i dobrej jakości.

u mnie papux to samo do momentu aż usunąłem nero oraz sterowniki STPD (z deamona) zainstalowałem BurnAware i wszystkie Dual Layer / Double Layer nagrywają sie bez najmniejszego problemu, nie wiem z czego to wynika ale wydaje mi sie że nero nie współpracuje z windows7 a problem może leżeć w otrzymywaniu dostępu przez program do dysku (zabezpieczenia windows7) przez co przerywa nagrywanie przy końcowej weryfikacji zapisu, ale mówie w moim przypadku problemy zniknęły po instalacji burnaware

nalepiej Verbatim sprawdzone

w kwestii jakości płyt to dzisiaj cięzko stwierdzić, 7 lat temu jeszcze to miało wielkie znaczenie czy verbatim czy noname 1.50zł z kiosku, zaś dzisiaj te różnice się zatarły, producenci niegdyś dobrych firm poszli po kosztach i zaczeli odwalac fuszerke, tym samym równając sie do noname, jeśli chcesz mieć pewność że płyta posłuży ci 20 lat to kup nagrywarke bluray

Jakie to były płyty i jakim programem były nagrywane ?

Płyty były rożne: Platinium, xtreme. Nagrywałem Nero. Nagrało pierwszą, potem nie chciało nagrywać jak pisałem. Czytałem coś o ustawieniu w biosie “CDROM UDMA Support”, ale przejrzałem bios (AMI) i nie znalazłem takiej opcji. Czy jeżeli “symulacja” przebiega pomyślnie, to nagranie także powinno? Zaktualizowałem firmware do najnowszego 2.00, ale chciałbym zobaczyć ustawienia tego UDMA. Może to mieć jakaś inna nazwę? Czytałem także o sterownikach ASPI, wg. Nero Info Tool systemowych brak, ale z Nero są. Może to przez to? Ale wtedy by nawet tej jednej nie nagrało.

arlid

Zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat wyląduje w koszu.

roobal , zmieniłem, mam nadzieję, ze teraz jest ok. Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Płytę DVD zwykłą nagrywa bez problemu (BurnAware). Płytę DVD DL niby zaczęło nagrywać, nagrywało tak z 10-15min i nagle tacka się wysunęła i informacja że nagranie zakończono sukcesem - na płycie nic nie ma - jest czysta. Kolejne próby nagrania dwuwarstwowych spełzają na niczym. Pierwszy komunikat - Przygotowanie kompilacji trwa jakieś 1.5-2min, potem jest niby Rozpoczęcie nagrania, ale ciągle jest 0%, płyta się mieli od czasu do czasu w napędzie. Obserwowałem diodę pracy napędu i podczas trwania “Przygotowania kompilacji” wesoło mruga, po pokazaniu się komunikatu “Nagrywanie rozpoczęte” dioda nie świeci się (płyta się kręci co jakiś czas) przez dłuższy czas, potem znów radośnie miga. Może to jednak być kabel? Sprawdziłem ASPI - nie było ich, doinstalowałem - tez nic nie pomogło.

PS: Gdy tak nic nie nagrywa, po “Nagrywanie rozpoczęte” i kliknę Anuluj, również jest jakby zawiecha programu, nawet nie mogę wyjąc płyty z napędu, tacka się nie wysuwa, napęd nie reaguje na nic. Dopiero po ponownym uruchomieniu komputera działa dalej normalnie. Dziwi mnie tylko fakt, że dla zwykłych DVD nie ma tego problemu.

Jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie prosiłbym o pomoc. Pozdrawiam.Przepraszam także za ten post, który jest pod Twoim roobal , po prostu chciałem “odświeżyć” temat po zauważeniu tych nowości, a nie mogłem usunąć starego posta.

a skąd pewność że nagrywa dual layer / double layer, masz na nagrywarce symbol DL ??

Wiem to stąd, że:

  1. Specyfikacja na stronie producenta

2.NeroInfo Tool

3.Odczytuje te płyty bez problemu

  1. Nagrało jedną (pierwszy post) i ją odczytuje więc powinno nagrać dalej, a nie nagrywa.

Dodam, że znów próbowałem i teraz "Przygotowanie kompilacji’ ok. 2min, potem “Nagrywanie rozpoczęte” i tak mieliło z 2-2,5min i dopiero zaczęło nagrywać. Nagrało ok 1/4 i nagrywarka ścichła - nic się nie działo, płyta się nie kręciła absolutnie nic, cisza jakby tam płyty nie było(dioda mrugała). Zostawiłem to tak i po jakimś czasie (może z 10-15min) nagle pasek postępu się zapełnił do końca wyskoczył komunikat “Nagranie zakończone sukcesem” i płytka się wysunęła. Oczywiście nie nagrana.

Z tego co czytałem to nie może być oddzielnego lasera dla DVD zwykłych i DL, więc laser odpada, bo zwykłe nagrywa bez żadnego ale. Czytałem także o jakimś rozłączaniu napędu w systemie i jego ponownej instalacji, ale nie doczytałem jak to zrobić, może ktoś wie? Może to pomoże. Pozdrawiam.

zapewne może chodzić o usunięcie w menedżerze urządzeń, więc wejdź w menedżer urządzeń usuń nagrywarke uprzednio wypinając kable w środku, jak usuniesz, to wyłącz komputer podłącz nagrywarke i włącz sterowniki zainstalują sie ponownie, ale osobiście wątpie żeby to było przyczyną

Niestety nic, nagrało połowę płyty i nagle cały pasek, znów nagrywanie zakończone sukcesem i koniec. Nie mam już pomysłów co może być tego powodem.

Spróbowałbym jeszcze DVD-DL.

U mnie czasami tak bywało,że nagrywał albo +DL albo -DL.

Paragon B&R Free nagrywa u mnie tylko +DL.

Burn Aware wszystkie nagrywa.

czyli suma sumarum problem rozwiązany i nagrywa wszystko czy nie?

Przepraszam, ni było mnie jakiś czas, więc nie mogłem odpisać. Niestety nie nagrywa, nie wiem co się dzieje, już nie mam nawet pomysłu co może być przyczyna.

teraz wogóle nie nagrywa? sprawdź dysk programem hd tune -> error scan być moze ma bad sectory i nagrywarka nie może odczytac plików

Nie, nie że w ogóle, nagrywa tak jak nagrywało, z tym, ze nie może nagrać żadnej DL. Zobaczę i napiszę co z tego wynikło.