Nie odnaleziono pulpitu

Witam!

Jakiś czas temu miałem problem z komputerem. Podczas uruchamiania się wczytuje się “GRUB loading, please wait…”. Raz się stało, że zamiast “OK” wystąpił “ERROR”. Komputer nie chciał się uruchomić. Włączyłem tryb awaryjny i jeszcze raz uruchomiłem Windowsa w trybie normalnym. Wszystko było w porządku, ale od tego czasu komputer lubi się bardzo długo wczytywać, a wcześniej to było mniej niż minuta. Żeby było jeszcze ciekawiej, dzisiaj po takim nieudanym “GRUB loadingu” Windows (powoli) się uruchomił, a chwilę po tym wyskoczył komunikat w stylu “Nie odnaleziono pulpitu”. Wtedy jest pokazany Windows w stylu wersji 98 i trybu awaryjnego (oczywiście wszystko bez Aero). Czy ktoś miał taki problem? Mój system to Windows Vista Home Premium 32 bit, a komputer jest firmy NTT, ma trochę więcej niż rok (i od tego czasu go nie formatowałem, a jedyną formą “oczyszczania” był CCleaner). Jeśli ktoś mógłby pomóc będę wdzięczny.

zrób loga i odpowiedz o parę pytań

czy mogłeś mieć różne kompozycje (podmiana pliku uxtheme.dll)

czy bawiłeś się w systemie (jeśli tak to jak)

i co zrobiłeś kiedy włączyłeś tryb awaryjny

  1. Nie. żadnych takich rzeczy nie robiłem.

  2. W systemie… Raczej nie. Ani nic nie ustawiałem, ani nie biegałem po plikach Windowsa.

  3. Jak włączyłem tryb awaryjny to odczekałem minutkę, a potem wyłączyłem komputer i jeszcze raz włączyłem. Później było w miarę OK.

Zapomniałem dodać, że z tym pulpitem to już nie pierwszy raz. Było tak dużo razy wcześniej. Wtedy wystarczyło uruchomić ponownie komputer i wszystko działało. Dopiero teraz wyskoczył błąd z “GRUB”. Aha. Teraz też miałem podobną sytuację (już 3 raz). Włączyłem znów tryb awaryjny i dalej tak jak pisałem w pkt 3.

Co do problemu z grubem, to może jego przeinstalowanie coś pomoże? Napisz jakiego masz Linuksa, to może będę w stanie pomóc Ci go przestalować. Co do systemu, to po mojemu, jest to sprawka uwalonego profilu. Zalogowanie się na konto Administrator, usunięcie obecnego i utworzenie nowego profilu powinno rozwiązać problem. Aby zalogować się na konto Administrator, wejdź w start, wszystkie programy, akcesoria, kliknij ppm na wiersz polecenia i wybierz uruchom jako administrator i wpisz polecenie net user administrator /active:yes, wciśnij enter i wyloguj się. Teraz zaloguj się na konto Administrator, skasuj obecne konto i utwórz nowe. Ewentualnie możesz też spróbować przywracania systemu.

Chyba się nie zrozumieliśmy. Nie mam Linuxa (żadnego), a Windowsa. Pulpit zdarza się sporadycznie, więc, aż tak mi nie przeszkadza.GRUB wywołuje błąd też co jakiś czas. Wcześniej się to po prostu nie zdarzało. Przeinstalować gruba… Jak?

Nie powiem Ci, jak nie dowiem się jakiego masz Linuksa, bo co Ci to da, jak np. masz Mandrivę, a ja podam Ci komendy pod Ubuntu i Ci nie zadziała, bo Ubuntu inaczej przeinstalowuje się gruuba, a w Mandrivie inaczej. Co do pulpitu, skoro to się sporadycznie zdarza, to może przywracanie systemu pomoże raz na zawsze rozwiązać problem, bo to faktycznie nie ma sensu kasować konto, skoro problem występuje rzadko.

Powtórzę jeszcze raz. Na komputerze nie ma zainstalowanego systemu typu Linux. Jest TYLKO Windows. Grub rusza też Windowsa, nie tylko Linuxa.

To niemożliwe, że masz Gruba, bo Grub jest dołączany do Linuksa i bez systemowej bartycji Linuksa, nie ma szans żeby Grub Ci uruchomił Windowsa, bo na niej są przechowywane jego pliki i po każdym rozruchu miałbyś error18, z tego co się nie mylę, tak więc wydaje mi się, ze nie dokńca wiesz o czym piszesz. Windows ma swój własny bootloader i Grub w sumie ma tylko wskazane na której partycji jest Windows i to nie on uruchamia system, tylko dzięki komendzie chainloader Grub inicjuje bootloader Windowsa i windowsowy bootloader przeprowadza rozruch. Dlatego wydaje mi się, że pomyliłeś Gruba z bootloaderem Visty, bo on w sumie z wyglądu jest podobny do Gruba.

W sumie to już teraz się pogubiłem. Przy włączaniu komputera pojawiają się “GRUB loading please wait…” Jak wystąpił jakiś error to potem pojawiło się chainloader (+1) (coś takiego bo tego nie odtworzę w pamięci). Jednak jeśli wszytko pójdzie dobrze (bez errora) to normalnie uruchamia się Vista. I tyle.

Czyli faktycznie masz gruba, nie wiem jakim cudem masz go na dysku, skoro nie masz zainstalowanego Linuksa… :roll: