Nie podłączono głośników ani słuchawek

(Goffel) #1

Wczoraj gdy wróciłem do domu i włączyłem komputer pojawił się ten krzyżyk przy głośniku w prawy dolnym rogu. Pytałem się brata czy coś robił przy głośnikach odpowiedział że jak sprzątał to mógł odłączyć jakiś kabel. Kombinowałem z tymi wtyczkami i dalej nic. Podłączyłem więc słuchawki byłem pewny, że one zadziałają, ale okazało się zę to coś z kartą dźwiękową. NIe widzę też Menedżera Realtek uruchomionego na liście w rogu. Jakieś pomysły, czy jedno odłączenie kabla mogło zepsuć kartę dźwiękową?

(Homik1983) #2

Odłączenie kabla nie powinno wpłynąć na tą sytuację, tymbardziej jeżeli jest to karta zintegrowana z płytą główną. Może Windows Update zainstalował jakieś aktualizacje przez co sterowniki karty się wywalają? Sprawdź w historii aktualizacji czy było coś w ostatnim czasie instalowane. Sugeruję też usunąć kartę z menadżera urządzeń i po jej wykryciu przez system ponowną instalację lub aktualizację sterowników. Co do ikonki w trayu: menadżer Realtek nie jest konieczny do działania karty, jeżeli jednak Ci na nim zależy sprawdź czy startuje wraz z uruchomieniem systemu. Ewentualnie możesz go wyłączyć z autostartu i wówczas sprawdzić czy bez niego karta będzie działać, jeżeli tak pozostaje aktualizacja menadżera Realtek do najnowszej wersji.

(Goffel) #3

Windows update nic ostatnio nie instalował. Po reinstallu tej karty zmieniła się tylko nazwa z AMD HIgh Definition Audio na _Urządzenie zgodne z High Definition. _Automatyczna aktualizacja sterów też nic nie dała. Dalej nie wychwytuje żadnych urządzeń. To jeśli nie kabel to co może być tego powodem?

(Homik1983) #4

To komputer stacjonarny czy laptop/netbook? Jeżeli możesz to podaj model laptopa/netbooka lub producenta oraz model płyty głównej w przypadku komputera stacjonarnego.

(JNJN) #5

A zobacz w biosie,może Realtek jest wyłączony?

Lub kodek uszkodzony?

Nieraz efekt przynosi reset biosu baterią:

Jak to W7/8 powinien już pracować na sterze systemowym lub trzeba wgrać odpowiedni ster, bo może uległ uszkodzeniu.