(Nie)Polecany sprzęt AGD (kuchenka i pralka)

Witam

W niedługim czasie będę musiał kupić pralkę oraz kuchenkę.Będzie ona używana częściej niż przeciętnie (nawet do 5 razy w tygodniu). Trochę poczytałem na temat pralek i jak zwykle każdy zachwala swoją. Także chciałbym się zapytać, które ze znanych marek są bardzo awaryjne oraz co sądzicie o nowych /?/, koreańskich markach - Samsung i LG (podobnoż LG wykupiło patenty Siemensa odnośnie pralek). I tak właściwie czym się różni pralka ładowana “z góry” a od frontu?

I tak przy okazji zapytam się odnośnie kuchenek gazowo-elektrycznych, jakie markę polecacie (odrazu informuję, że Amica odpada).

Pozdrawiam

Na pewno Bosch/Siemens to dobra marka. Pralka Boscha działa u mnie niezawodnie od wielu lat.

No właśnie tu jest problem, że w tej chwili mam pralkę Boscha (2002r.) i po 2 latach gwarancji wysiadł bęben + spaliło się te “pudełeczko” gdzie się wsypywało proszek, a teraz to wszystkie rzeczy (a szczególnie bluzki) farbuje na taki dziwny kolor szaro-rdzenny, dlatego chyba trzeba będzie ją po cichu zlikwidować :slight_smile: I właśnie tak się zastanawiam …

Pralka ładowana od góry to w zasadzie do kuchni (tak niektórzy tak mają) lub do małej łazienki, bo poza sposobem ładowania główna różnica to bardziej kompaktowe wymiary i najczęściej mniejszy wrzut. Jak masz sporo miejsca to spokojnie “tradycyjna”. W domu mamy pralkę Whrilpool, bangla od niemal 3 lat i jak na razie bez zarzutu. Zwróć przy zakupie uwagę na klasę oszczędnościową produktu (woda, energia), najlepiej A w górę (moja A+A), nieraz warto trochę dopłacić (oczywiście w ramach rozsądku) bo z czasem się zwróci (różnice w zużyciu prądu i wody potrafią być spOOre)…

Pralka ładowana od góry poza wymiarami /mniejsza szerokość/ jest mniej awaryjna jeśli chodzi o łożyska bębna, gdyż jest mocowana z dwóch stron. Niezawodność to tak naprawdę zależy od egzemplarza, na który trafisz, a nie od marki. Sam widzisz, że niezawodny BOSCH u Ciebie się nie sprawdzil. Ja mam Whrilpool ładowany od góry i działa bez naprawy 8 rok. Fakt, że wtedy były jeszcze programatory mechanicznie, wg mnie lepsze, a teraz nie uświadczysz takowych. Według mnie należy kupić sprzęt w przedziale cenowym średnim. Okazyjne przeceny, promocje, obniżki to tak naprawdę wypychanie felernych serii lub egzemplarzy. Sam sie o tym przekonałem kupując w promocji kuchnie gazowo-elektr. marki Mastercook. Złe wykonanie, niedoróbki, itp. na które nie ma gwarancji, bo nie można udowodnić, że się samemu nie zrobiło /np odpadająca emalia w piekarniku-serwis stwierdzil, ze widocznie “wrzucałem” garnki do piekarnika i odprysło/. Pozdrawiam.

U mnie od bagatela 9 lat stoi pralka Mastercook. I jedyną awarią było ostatnio tylko to, że troszkę się mocowanie bębna obluzowało to się dokręciło. Trzeba też powiedzieć, że żywotność pralek zależy od tego jak się je konserwuje. U mnie każdy zapominał o czyszczeniu filtra to zapchał się i czasami przecieka ale to już ewidentna wina człowieka.

stare pralki to był sprzęt nie do zajechania,a jak sie coś popsuło wystaczyło kupić cześć za 5-15zł i samemu łatwo wymienić,teraz najcześciej pada elekronika w 25 miesiącu od zakupu,czyli po gwarancji :-x ,niedawno kupiłem Amice bo dają 5 lat gwarancji,i niemcy teraz przejeli fabryke to się okaże czy warta zakupu

Witam , miałem ostatnio podobny problem , padła po 15 latach pralka Polar . Szukałem w necie , wybór padł na Mastercooka model PTD-105 . Nie za drogi z dużą ilością programów , 1000 obrotów , ładowana od góry i teraz tylko takie bym kupował . Wcale nie mają mniejszego “wrzutu” jak to ktoś wcześniej napisał . Pobór wody 45 l , energii 820 wat , to dane producenta , jak jest w rzeczywistości ? To zapewne zależy od wybranego programu . Pozdrawiam .

Teraz nie ma reguły, czy to Bosch, LG czy Mastercook. Wszystkie są podobnej jakości. Bosche były dobre w latach 90. Obecnie to taki sam chłam i na dodatek części są bardzo drogie. Taka guma przy drzwiczkach kosztuje tyle co pół pralki.

Co do LG. Posiadam lodówkę LG już przeszło 10 lat. Działa świetnie. Pierwsze lodówki z systemem antyfrost. Z pralek polecam też Gorenje. A kuchenki to bez różnicy. Może być Amica, Bosch. Samsungów jako AGD nie polecam. Średnio dopracowane. Kupiłem mikrofalę Samsunga to raz pali potrawy, a raz są zimne.

Samsung jest wręcz rewelacyjny jeśli chodzi o AGD, ale tylko sprzęt robiony na rynek amerykański. Na Europę niczym szczególnym się nie wyróżniają od pozostałych.

IMHO nadal są dobre, a gumy powinny “styknąć” na cały żywot pralki, atutem BOSCHa jest 5 letnia gwarancja (normalnie dwa lata + 3 za wypełnienie i odesłanie prostej ankiety). Jak się spitoli po 5 latach to :arrow: złom i zakup kolejnej :).