Nie prawidłowy sygnał HDMI

(Cuba43) #1

Chciałem sprawdzić co nowego w Linuksie i postanowiłem uruchomić Ubuntu. Wczytywanie zaczyna się normalnie by za chwilę wyskoczył komunikat "sygnał nieprawidłowy 33,7kHz/30Hz. To samo dzieje się z Mintem. Windows startuje normalnie. Pierwszy raz mam coś takiego.Na sieci nie znalazłem odpowiedzi.

(pocolog) #2

Jaka karta graficzna? Widocznie xorg źle wykrywa monitor. Czy sygnał jest podawany przez zwykły kabel HDMI czy to jakaś przejściówka/adapter?
Przełącz się TTY ([alt]+[ctrl]+[f1]) i wydaj polecenie:

sudo Xorg -configure
sudo cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

(Cuba43) #3

Zwykły kabel HDMI, sprawdzę później czy zadziała.

(Cuba43) #4

Niestety nie działa. Mam wrażenie, że system się załadował ale ekran czarny. Kurcze jestem lekko sfrustrowany, nigdy mi takich numerów żaden linuks nie wyciął :frowning:

(Cuba43) #5

Nie dawało mi spokoju i postanowiłem uruchomić inną dystrybucję, padło na Magei. i … bingo prawie uruchomiło się gładko. Prawie bo miało problemy z chipsetem ale ruszyło. Dalej nie daje mi spokoju dlaczego nie rusza Ubuntu i Mint.

(Domker) #6

Też miałem podobnie, ale dosyć dawno i dopisanie “nomodeset” do wpisu uruchamiającego system (zamist splash) pomagało. Uruchamiał się trybie niskiej rozdzielczości, ale obraz był.
Po instalacji systemu, albo było ok, albo ustawiłem odświeżanie na sztywno w xorg.conf i działało.