Nie startuje z dysku SATA


(Dariuszkuzerazlipnicy) #1

Witam. Ostatnio wymieniłem dysk twardy z ata na sata. Samsung 320 GB to nowy dysk. Podłączyłem go pod złącze sata1 a mam 4 gniazda w płycie. CD mam na ata. Po instalacji systemu nie uruchamia się z dysku twardego system tylko dochodzi poza te czarne tło na początku z białymi napisami i restartuje... Instalacja przebiegła proawidłowo. Po wsadzeniu płyty z Hirens Bootem i wybraniu opcji "boot from disk xp/vista/7" normalnie działa... cd-rom ustawiony na master. Nie wiem jak zrobić żeby normalnie system wstawał bez hirens boota. W biosie normalnie też jest widoczny. Proszę o pomoc.


(system) #2

A nie masz czasem ustawione AHCI w bios dla tego dysku ?


(Dariuszkuzerazlipnicy) #3

Nie, właśnie nie. Nie mam nawet opcji przestaweinia na AHCI bo mam dosyć leciwy komputer


(system) #4

A ma ten dysk zworkę przełączania sata 1<>sata2, bo przy pierwszych płytach z sata czasem było to potrzebne, choć jest tez możliwe, że potrzeba mu zapodać stery pod sata na początku instalacji systemu.

Sprawdz czy czasem producent płyty takowych nie daje.


(Dariuszkuzerazlipnicy) #5

No miejsce na zworki ma… Tylko nie jest podpisane gdzie jest jaka tylko po prostu kilka pinów jest… A nie da rady tych sterów jakoś teraz wygrać? Bo jak się włączy z pomocą Hirens Boota to smiga ladnie. Specyfikacja kompa: MSI 7046 v1, Pentium 4 3,00GHz, 3GB RAM,Samsung 320 GB na sata…


(JNJN) #6

A jak masz kontroler dysku ustawiony w biosie ? jaki tryb? IDE,sata, inne?

 

Jak coś nie wiesz wklej zdjęcia z biosu tych zakładek.

 

Bootowanie w biosie ustaw jako pierwsze z tego dysku.

 

 

Edit:

 

Dysk ma być podpięty do gniazda sata na płycie 0 lub 1


(Dariuszkuzerazlipnicy) #7

Mam coś takiego w BIOS jak dalem na zdjęciu… http://zapodaj.net/a19e8ab143a11.jpg.html

I dysk jest podpięty pod SATA 1


(JNJN) #8

To nic nie mówi - tu masz tylko pokazane urządzenia zainstalowane DVD i dysk, musi być pozycja w bios, która ustawia kontroler dysku jak napisałem wyżej.

 

Weź instrukcję do płyty i szukaj lub wklej zdjęcia bios.


(hirem) #9

Upewnij się w biosie na której pozycji w bootowaniu jest dysk. Przy ewentualnym ustawianiu na pierwszym miejscu dysku i zapisaniu. Przy dalszym problemie sprawdzenie ponowne czy zapisują się ustawienia. Możesz na próbę odłączyć fizycznie napęd czy dalej problem. Przy dalszych problemach próba naprawy rozruchu z płyty instalacyjnej. Sprawdzenie czy partycja systemowa jest aktywna na uruchomionym systemie. Jak na razie z tego co piszesz sam sysyem uruchamiasz poprzez hirensa. Czyli uruchomisz diskpart. Start -uruchom i wpisz diskpart. Po pojawieniu się okna będziesz wpisywał

List disk -enter

sel disk n  -enter

Jak masz więcej dysków to przy ostatniej komendzie wybierzesz dysk na którym jest system poznasz po wielkości i wpiszesz właściwą cyfrę zamiast n.

List part - enter

Wyświetli się lista partycji i systemową  poznasz po wielkości

sel part n -enter

czyli za n partycja systemowa

det part - enter

i powinno wykazać czy partycja jest aktywna czy nie


(Dariuszkuzerazlipnicy) #10

to sprwadziłem tą partycję i jest aktywna. ustawienia zapisuje w bios. nagram filmik co dokładnie się dzieje i poczodzę po biosie to obeznacie co nie tak

nagrałem filmik z włączania komputera i tego co mam w biosie. filmik pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=DjSY8Dd3DaI&feature=youtu.be


(mrFreeze) #11

Pierwsze odłącz ten napęd na ATA. Następnie Hard Disk Boot Priority wejdź tak pokaż co jest w tej zakładce. 1st - Hard Disk, 2st - none, 3rd - none, boot from other device - disabled


(Dariuszkuzerazlipnicy) #12

zrobiłem jak pisałeś, jednak nie dało nic to :frowning: dalej to samo… wstawiam zdjęcia tego co kazałeś mi zrobić:

 

http://zapodaj.net/74b981ed391fb.jpg.html

 

http://zapodaj.net/9cdbf6529627f.jpg.html


(mrFreeze) #13

Twój film 3.17 ostatnia opcja SATA Devices Configuration oraz przedostatnia też IDE Devices Configuration wrzuć zdjęcia z tych zakładek. Przy okazji model płyty głównej. 


(Dariuszkuzerazlipnicy) #14

Zrobiłem :smiley: udało się i wszystko śmiga :smiley: :smiley: :smiley: w tej zakładce sata devices configuration dałem tryb na auto i bez problemu startuje mi system bez hirens boota. dziękuję za pomoc i pozdrawiam :smiley: :smiley: :smiley:


(Bezsennsu71) #15

Witam


(mrFreeze) #16

Powiedź po co chcesz odpalać disparta? Załóż nowy temat bo ten i tak poleci do kosza.


(Bezsennsu71) #17

potrzebuje diskpart bo musze sfomatowac dysk.(z tego co wyczytalam to jedyne co dzialalo to wlasnie format dysku w diskparcie )tylko ze na uszkodzonym laptopie nie pojawiami sie 'DISKPART>".A ,ze jestem nowa na forum i nie wiem zabardzo jak dodac nowy temat dlatego napisalam to tutaj.


(mrFreeze) #18

Diskpart do niczego nie będzie Ci potrzebny. Wrzuć płytę z systemem i w czasie instalacji systemu sformatujesz partycję. Masz pojęcie o instalowaniu systemu? Może napisz jaki to laptop i jaki system zamierzasz zainstalować oraz ilu bitowy.


(Bezsennsu71) #19

(mrFreeze) #20

Z tego co wyczytałem możesz mieć zainfekowany MBR. Może spróbuj zbootować GParted i pod nim wywalić wszystkie partycje? Rozumiem, że w czasie instalacji nie dochodzisz do momentu wyboru partycji?  Wiersz poleceń możesz wywolać SHIFT+F10 następnie diskpart.