Nie startuje z dysku SATA

Witam. Ostatnio wymieniłem dysk twardy z ata na sata. Samsung 320 GB to nowy dysk. Podłączyłem go pod złącze sata1 a mam 4 gniazda w płycie. CD mam na ata. Po instalacji systemu nie uruchamia się z dysku twardego system tylko dochodzi poza te czarne tło na początku z białymi napisami i restartuje… Instalacja przebiegła proawidłowo. Po wsadzeniu płyty z Hirens Bootem i wybraniu opcji “boot from disk xp/vista/7” normalnie działa… cd-rom ustawiony na master. Nie wiem jak zrobić żeby normalnie system wstawał bez hirens boota. W biosie normalnie też jest widoczny. Proszę o pomoc.

A nie masz czasem ustawione AHCI w bios dla tego dysku ?

Nie, właśnie nie. Nie mam nawet opcji przestaweinia na AHCI bo mam dosyć leciwy komputer

A ma ten dysk zworkę przełączania sata 1<>sata2, bo przy pierwszych płytach z sata czasem było to potrzebne, choć jest tez możliwe, że potrzeba mu zapodać stery pod sata na początku instalacji systemu.

Sprawdz czy czasem producent płyty takowych nie daje.

No miejsce na zworki ma… Tylko nie jest podpisane gdzie jest jaka tylko po prostu kilka pinów jest… A nie da rady tych sterów jakoś teraz wygrać? Bo jak się włączy z pomocą Hirens Boota to smiga ladnie. Specyfikacja kompa: MSI 7046 v1, Pentium 4 3,00GHz, 3GB RAM,Samsung 320 GB na sata…

A jak masz kontroler dysku ustawiony w biosie ? jaki tryb? IDE,sata, inne?

 

Jak coś nie wiesz wklej zdjęcia z biosu tych zakładek.

 

Bootowanie w biosie ustaw jako pierwsze z tego dysku.

 

 

Edit:

 

Dysk ma być podpięty do gniazda sata na płycie 0 lub 1

Mam coś takiego w BIOS jak dalem na zdjęciu… http://zapodaj.net/a19e8ab143a11.jpg.html

I dysk jest podpięty pod SATA 1

To nic nie mówi - tu masz tylko pokazane urządzenia zainstalowane DVD i dysk, musi być pozycja w bios, która ustawia kontroler dysku jak napisałem wyżej.

 

Weź instrukcję do płyty i szukaj lub wklej zdjęcia bios.

Upewnij się w biosie na której pozycji w bootowaniu jest dysk. Przy ewentualnym ustawianiu na pierwszym miejscu dysku i zapisaniu. Przy dalszym problemie sprawdzenie ponowne czy zapisują się ustawienia. Możesz na próbę odłączyć fizycznie napęd czy dalej problem. Przy dalszych problemach próba naprawy rozruchu z płyty instalacyjnej. Sprawdzenie czy partycja systemowa jest aktywna na uruchomionym systemie. Jak na razie z tego co piszesz sam sysyem uruchamiasz poprzez hirensa. Czyli uruchomisz diskpart. Start -uruchom i wpisz diskpart. Po pojawieniu się okna będziesz wpisywał

List disk -enter

sel disk n  -enter

Jak masz więcej dysków to przy ostatniej komendzie wybierzesz dysk na którym jest system poznasz po wielkości i wpiszesz właściwą cyfrę zamiast n.

List part - enter

Wyświetli się lista partycji i systemową  poznasz po wielkości

sel part n -enter

czyli za n partycja systemowa

det part - enter

i powinno wykazać czy partycja jest aktywna czy nie

to sprwadziłem tą partycję i jest aktywna. ustawienia zapisuje w bios. nagram filmik co dokładnie się dzieje i poczodzę po biosie to obeznacie co nie tak

nagrałem filmik z włączania komputera i tego co mam w biosie. filmik pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=DjSY8Dd3DaI&feature=youtu.be

Pierwsze odłącz ten napęd na ATA. Następnie Hard Disk Boot Priority wejdź tak pokaż co jest w tej zakładce. 1st - Hard Disk, 2st - none, 3rd - none, boot from other device - disabled

zrobiłem jak pisałeś, jednak nie dało nic to :frowning: dalej to samo… wstawiam zdjęcia tego co kazałeś mi zrobić:

 

http://zapodaj.net/74b981ed391fb.jpg.html

 

http://zapodaj.net/9cdbf6529627f.jpg.html

Twój film 3.17 ostatnia opcja SATA Devices Configuration oraz przedostatnia też IDE Devices Configuration wrzuć zdjęcia z tych zakładek. Przy okazji model płyty głównej. 

Zrobiłem :smiley: udało się i wszystko śmiga :smiley: :smiley: :smiley: w tej zakładce sata devices configuration dałem tryb na auto i bez problemu startuje mi system bez hirens boota. dziękuję za pomoc i pozdrawiam :smiley: :smiley: :smiley:

Witam

Powiedź po co chcesz odpalać disparta? Załóż nowy temat bo ten i tak poleci do kosza.

potrzebuje diskpart bo musze sfomatowac dysk.(z tego co wyczytalam to jedyne co dzialalo to wlasnie format dysku w diskparcie )tylko ze na uszkodzonym laptopie nie pojawiami sie 'DISKPART>".A ,ze jestem nowa na forum i nie wiem zabardzo jak dodac nowy temat dlatego napisalam to tutaj.

Diskpart do niczego nie będzie Ci potrzebny. Wrzuć płytę z systemem i w czasie instalacji systemu sformatujesz partycję. Masz pojęcie o instalowaniu systemu? Może napisz jaki to laptop i jaki system zamierzasz zainstalować oraz ilu bitowy.

Z tego co wyczytałem możesz mieć zainfekowany MBR. Może spróbuj zbootować GParted i pod nim wywalić wszystkie partycje? Rozumiem, że w czasie instalacji nie dochodzisz do momentu wyboru partycji?  Wiersz poleceń możesz wywolać SHIFT+F10 następnie diskpart.