Nie umiem korzystać z Linuxa

I co mam zrobić teraz by to naprawić?

Włącz Windows i zamknij go normalnie (nie hibernuj)
Dla pewności wyłącz też opcję szybkiego zamykania.
http://www.download.net.pl/windows-10-szybki-start-jak-wlaczyc-i-wylaczyc/n/7829/
edit.
Ta porada na końcu dotycząca edycji rejestru jest zbędna, jeśli odhaczysz co trzeba w opcjach.

2 polubienia

Albo porada dla niedowidzących w panelu sterowania jak ten pan Grzegorz.

Mnie ciekawi czy opcja reboot(zrestartuj/uruchom ponownie) nie robi zwykłego zamknięcia bez wyłączania tej opcji w Windows.

Dzięki, działa!
A jeszcze mam jedno pytanie. Jak naciskam na laptopie normalny przycisk zasilania, to włącza się Windows 10. Jak nacisnę ten obok od bootowania (Lenovo Z710) to dopiero mogę wybrać Ubuntu albo Windows. Można jakoś zrobić, żeby domyślnie się włączał Linux?

@VenomX
brakujące opcje

  • nie czyta dvd menu z oryginalnych płyt
  • efekt przelotu w dynamiczych ujęciach , ale oko się przyzwyczaja
  • nie otwiera plików z androida widzi ale podglądu nawet nie daje trzeba plik przenosić na partycję
  • a teraz te napisy ich brak
  • uruchom ponownie nie działa poprawnie
    Na Linux Manjaro

więcej nie pamiętam.

CDA oglądałem angry birdsy kilka tygodni po premierze , tak samo Hotel Transylwania ,a teraz szukam filmu Inferno. YT są filmy kilkuletnie full z lektorem jak i z napisami… Polskie jak i zagraniczne komedia jak i horror np straszny film , superhero, 21 jump street. Jeszcze mamy Vod player Ipla Showmaxy i kilka stronek do przechwyceń tvp2 tvn polsat2 nickodelon CN discovery ,jakby sie uprzeć nie trza już placić zamawiać dekodera ;p
MAMY również powyższe apki na konsoli na smarttv na smartfonie w przeglądarce nie pirać więcej , tak obejrzysz.
A jeszcze mi Vine nie działało - bez gier to ciężko wytrzymać jak się grało , to naj różnica między tymi systemami.

@legeartis
no to potrzebna jest edycja pliku ini boot.ini
Nie wiem jak to jest teraz.

Instalujesz ntfsfix

sudo apt-get install ntfsfix

Dajesz magię gdzie sdb1 to partycja na urządzeniu sdb (Sprawdź za pomocą sudo blkid):

sudo ntfsfix /dev/sdb1

http://manpages.ubuntu.com/manpages/zesty/man8/ntfsfix.8.html

@adamserce Gentoo, Arch Linux, Ubuntu xD :stuck_out_tongue:

Zainstaluj "Grub Customizer" Za jego pomogą ustawisz jaki system ma startować jako domyśli + ustawisz czas, wiele innych opcji .

http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/04/install-grub-customizer-ubuntu-16-04-lts/

Wstukaj to co jest w punk : 1-2 w terminal lub skopiuj, otwórz terminal : CTRL+SHIFT+V - wklej - po kolej i enter .

Na SPECTO, obejrzysz Inferno w HD lektor/napisy - zainteresuj się, gdyż w przeciwieństwie do cda.pl, jest tam większość filmów .

http://filmkodi.com/pl/wtyczka-specto-filmy-i-seriale-w-hd/

Grub Customizer dla początkującego to proszenie się o kłopoty! Najpierw wiedza, potem narzędzia GUI, wcześniej dokumentacja, testy i nauka.

Kłopoty ? Ten soft jest naprawdę pomocny, korzystałem z niego nie mając zbyt dużej wiedzy o systemie linuks, i jakoś nie sprawiłem sobie “kłopotów” a wręcz przeciwnie - bardzo mi pomógł, w tym pomaga do dziś, podczas instalacji nowych systemów .
Co nie zmienia faktu, że tak - wiedza jest potrzebna .

Odnoszę wrażenie, że dziś, osoba, która postanawia postawić Linuksa, w zasadzie nic o nim nie czyta…A potem powstaje narzekanie, w tym masa negatywnych opinii/problemów .

1 polubienie

Ludzie NIE MAJĄ CZASU na poszerzanie wiedzy dotyczącej IT (Windows, Linux, Android). Nie wymagaj od ludzi zbyt wiele. Linux wymaga wiedzy i cierpliwości w jej zdobywaniu, w Windowsie wszystko masz OUT-OF-BOX (kupujesz laptopa z Windows, Crapware i Adware :wink: ) Linux to inna bajka, inne zasady i inne możliwości.

Oczywiście Grub Customizer jest wygodny, ale pod warunkiem, że wiesz jak z niego korzystać, nowi użytkownicy dystrybucji Linuxa jeszcze nie mają dostatecznej wiedzy w tym i obawiam się, że może to powodować problemy dla nich i ostatecznie zniechęcić do samego systemu.

Racja, rzecz w tym, że chyba młodzi ludzie, którzy uczęszczają do gimnazjum/liceum, nie są aż tak zapracowani ? Niestety, dostrzegam tu “problem” Mało kto, zwyczajnie wpisuje w “Google” pewne frazy/hasła i coś czyta - tego nie rozumiem . A potem taka osoba wypisuję kocopoły, i ma wrażenie, że wszystko jest takie trudne w tym beznadziejne .

Od Millenialsów wymagasz podstawowej wiedzy IT?? Bicz pliss. Dla obecnej generacji ważny jest stały dostęp do social media i naładowany smartfon. Do tego dołącz laptopa z Windowsem 10, który pozostaje nieskonfigurowany i po jakimś czasie @Atis lub @Acorus ratują dobytek zatroskanych zagubionych - nieświadomych niebezpieczeństwa w Sieci (TEGO nie uczą w liceach i gimnazjach). Brak 2FA, słownikowe hasło powielone w wielu serwisach i brak przeglądu prywatności w social mediach. (ludzie na tacy pokazując co gdzie z kim kiedy i jak).

Żyjemy w czasach, w którym brak czasu. Wszystko przyspieszyło do takiego stopnia, że ludzie się gubią.

Cieszy, że @legeartis chce poszerzać horyzonty i nauczyć się czegoś nowego. BRAWA DLA TEGO PANA. Problem w tym, że trzeba nad samym Linuxem (jako ekosystemem) posiedzieć z rok by pokrótce zorientować się o co tutaj chodzi i jakie są różnice między dystrybucjami Linuxa. 99% problemów, z którymi spotykają się nowi użytkownicy ma swoje rozwiązanie w STACKOVERFLOW albo SUPERUSER ewentualnie na forach anglojęzycznych (ze świecą szukać rzetelnej i aktualnej wiedzy w polskim internecie nt. Linuxa).

Idealnym dla początkującego jest Manjaro Linux (a nie jak się utarło przez lata Ubuntu). Biorąc pod uwagę to, że na dzisiaj nie wiadomo co z Ubuntu zrobi Canonical (porzucenie Unity8 i MIR i przesiadka na GNOME 3 + Wayland (sic)), to myślę, że najbezpieczniejszym wyborem jest Manjaro KDE x86_64 Roling Release, który ma ŚWIETNĄ dokumentację, społeczność międzynarodową i stabilną przyszłość (bez udziwnień) :slight_smile:

@legeartis szlifuj angielski i polub się z bashem :grin: (przyda Ci się)

Nie przesadzaj z tym problematycznym linuksem, gdzie trzeba rok posiedzieć by “cokolwiek”. Nie jest tak. Fakt, że ktoś ma problemy ze spolszczeniem tak prostego systemu jak Mint (w którym używane są te same paczki spolszczające jak w Ubuntu, wynika wyłącznie z tego, że… przez lata przyzwyczajenia, wpierw do Windows, teraz do systemów smartfonowych świadomość pracy na systemach operacyjnych po prostu spada. Ba, nie ma jej żadnej. Jeśli coś jest inaczej - jest źle.
Nie przesadzaj też z Manjaro. Niestety, ale obecnie - ciężko to mówić - to nie jest system, który można polecić komukolwiek. Bardzo chaotycznie robiona dystrybucja, której twórcy - niestety - nie mają czasu na to, by działała ona tak, jak dystrybucja działać winna (choćby spierniczone zależności). Tak to niestety jest, jak próbuje się wprowadzać swoje core do obcej dystrybucji i nie chce się tej dystrybucji macieżystej na tyle przerobić, by po prostu działało to prawidłowo.

Wracając jednak do @legeartis (pomijam, że nick i piracenie filmów zakrawa na sięgnięcie po jakąś - jeszcze niewymyśloną - nagrodę), to tak jak napisał @anon741072. Znasz programy z Windows, to korzystaj z alternativeto.net. Po drugie zamiast tego czegoś, co udaje GUI dla obsługi instalacji paczek i przypomina google’owy sklep - zainstaluj sobie aplikację o nazwie synaptic. Super i działa 100/100.

Mała rada. Gdy jakiegoś programu nie znajdziesz w sklepie z aplikacjami lub będziesz chcieć dodać repozytorium, to przez sklep możesz zainstalować program Synaptic. Jest on bardziej napakowany, co może odstraszać i dezorientować, ale ma to też swoje plusy. Sklep z aplikacjami filtruje wyniki, by użytkownik instalował tylko świadomie.

Wskaż mi proszę, które paczki w repozytoriach mają uszkodzone zależności???
AUR to inna bajka - tam można się naciąć :smiley:

Paweł, proszę Cię, trochę realizmu :smirk:

Wszystkie, odnoszące się np. to linux-lts, którego nie ma w Manjaro. Wystarczy?
O deklarowanym “wsparciu” dla systemu pisania skryptów budujących paczki dla innej dystrybucji przez grzeczność nie wspomnę. Nie mówię też o - doprawdy idiotycznego pomysłu - dodawania PKGBUILDów do AUR przez użytkowników Manjaro, z zależnościami od Manjaro itp.
Inna sprawa - skrypt mhwd dla AMD GCN podaje jako prawidłową alternatywę sterowników otwartych… Catalysta porzuconego przez AMD w 2015 r. Kpina?
Niestety - ale Phil winien sobie w końcu jasno odpowiedzieć na pytanie, czy tylko oferować chce “ułatwiacze” dla Archa (i wówczas w istocie wprowadzić je do AUR), czy też chce tworzyć oddzielną dystrybucję - wówczas musi o nią o niebo bardziej zadbać, a najlepiej stworzyć coś na kształt choćby Chakry. Tu w istocie po rozstaniu się z Archem zrobiono dużą, dobrą robotę. Manjaro to takie pół-na-pół, a jak wiemy pół-dziewica w przyrodzie nie istnieje :slight_smile:

2 polubienia

czy każdy linux musi być rozbudowany do max moźliwości i pod kaźdą osobę (programista , muzyk , grafik , gracz , surfer po necie).
Uważaj co piszesz bo wyjdzie z tego takí syfik jak win10 10gb wszystko na raz wszystkie opce mozliwości i kolejne update i problemy.
Never … To wybierz inna dystrybucje.
Systemu już się nie trzeba uczyć , ciągle powtarzane są standardy które znamy.
MATE jeszcze nie znam, KDE to syf brzydal już wolałbym szarość.
Xfce i Cinamon mi pasi daje najwięcej jedno jak Xp drugie jak Win7 Aero rozbudowane menu start i widgety.
Jak są problemy to nie dawaj tego fixa , proste ;p

Raczej cierpliwości w szukaniu odpowiedzi na problem a nie zadawania tylko pytań czekać jak ktoś znajdzie rozwiązanie, gdzie w 80% odpowiedzi są w necie :wink:

wyrywasz chwasta instalujesz wybrane distro i po problemie, a jeszcze lepiej kupujesz bez zawsze parę groszy w kieszeni :wink:

Od 10 lat nie miałem potrzeby korzystania, a wiem jak korzystać, zbyteczny wynalazek.

No i tu się zgodzę na przykładzie kernela co tydzień nowy, kiedyś był raz w miesiącu, a jeszcze wcześniej nie pamiętam :wink:


A od siebie dodam po tylu latach na Debian i *buntu wszelkich maści stwierdzam że zmarnowałem jakieś 9 lat w sumie dopiero na Arch widzę różnice we wszystkim co mi potrzebna i to mam anie jak na tamtych distrach połowa rzeczy nie potrzebnych ale muszą być bo zależności ( które nic nie robią i są zbyteczne ) z Manjaro podobne instalujesz paczkę ( mam na myśli paczki stricte z Manjaro ) która ciągnie kupę zależności które do niczego nie są potrzebne ( ale ten plus że niektóre da rade wywalić bez perturbacji i utraty stabilności systemu ) na Arch takich rzeczy niem a jak są to da redę to obejść gdzie w tych wyżej wymienionych było problematyczne obejście.

Ot tyle więcej nie pamiętam…

trochę offtop ale nie do końca

1 polubienie

Linux Mint Mate jest fajny

2 polubienia