Nie umiem korzystać z Linuxa

Chciałem dać szansę temu systemowi, wiele się o nim mówi, że jest ciekawy, nie kradnie danych jak Windows i po prostu z ciekawości. Zainstalowałem najpierw Minta, ale go szybko wywaliłem bo ilość niedoróbek takich jak choćby spolszczenie jest naprawdę na słabym poziomie co mnie osobiście denerwowało. Teraz mam Ubuntu i tu co prawda jest lepiej, udało mi się nawet pobrać jakiś film (wiem, wiem, piractwo, cóż możecie mnie zbanować), ale za cholerę nie jestem w stanie pobrać do niego napisów. Na Windowsie jest coś takiego jak NapiProjekt, a gdy chciałem znaleźć alternatywę na Ubuntu zaczyna się trud nie do przeskoczenia. Trzeba wstukiwać jakieś komendy w tym terminalu czy coś, ja nawet nie wiem o co chodzi i jak mam to zrobić. Totalna magia. Chętnie bym na nim pozostał bo w gry żadne nie gram, jedynie przeglądam internet, oglądam filmy, czasem jakieś dokumenty i to w zasadzie tyle. Czy tak właśnie wygląda radzenie sobie z tym systemem, czy jest bardziej intuicyjny dla zielonych, ale ja o czymś nie wiem?

Niestety, ale Linux jest systemem w którym to ty jesteś Panem i Władcą. Aby wszystko działało po twojej myśli (np. z NapiProjekt) to musisz pogrzebać w terminalu oraz z Wine lub PlayOnLinux :slight_smile:

Daj sobie czas na poznanie tego systemu, sam używam Ubuntu MATE i po pół roku używania jest już bardzo OK, a terminal wydaje mi się nawet bardziej przyjazny niż programy z GUI :smiley:

Na naukę systemów bazujących na kernelu Linuxa trzeba mieć czas i chęci. Tutaj nic się samo nie zrobi i nic od razu nie działa :smiley:

Do pobierania napisów służy Qnapi.

Gry? STEAM + WINE + PLAY ON LINUX

Linux = terminal = komendy :blush:

Windows = GUI = CLICK = BLUE SCREEN :grin:

1 polubienie

Tylko ja nawet jak na stronie mam podane jaką komendę wpisać by mieć te napisy, to wpisuje i nic się nie dzieje, jakiś error wyskakuje. Miałbym czas na uczenie się o nim, tylko chciałbym mieć podstawowe rzeczy, móc obejrzeć film chociażby. A tak ten nieszczęsny Windows :expressionless:

http://qnapi.github.io
http://gnapi.sourceforge.net

Panowie, nie wypisujcie rzeczy niemożliwych…Na Linuks, przeważnie jest dana alternatywa do danego softu Windows - trzeba tylko umieć szukać .
@legeartis - Odpowiednikiem Napiprojekt w Linuks jest Qnapi :

http://qnapi.github.io/

Być może Qnapi znajduje się u ciebie w Menadżerze oprogramowania - otwórz i wyszukaj, jeśli nie. Otwórz Terminal i wpisz w nim :

sudo add-apt-repository ppa:krzemin/qnapi
sudo apt-get update
sudo apt-get install qnapi

W taki sposób zaintalujesz Qnapi .
Co do polskiego języka w Mint ? Nie wiem o czym piszesz ? Zawsze podczas instalacji systemu Linuks miej połączenie z siecią - w taki sposób instalator, dogra odpowiednie sterowniki, w tym język .

Do poczytania :

1 polubienie

Udało mi się wstukać komendę, coś się zainstalowało, a teraz w jaki sposób mam te napisy do filmu pobrać?

Wyszukaj/Otwórz Qnapi - Pojawi się ikona na pasku zadań- kliknij na nią i wskaż dany film .
Więcej opcji poprzez prawy klik .

Otwórz Qnapi z menu programów w Ubuntu > ppm na film > otwórz z pomocą Qnapi
To wyszuka ci napisy :smiley: Dokładną procedurę możesz znaleźć tutaj: https://qnapi.github.io/#description

Na twoim miejscu zainteresowałbym się również Popcorn Time: https://popcorntime.sh/
Działa na tej samej zasadzie co Torrent tylko, że film jest odtwarzany w tym samym czasie co się pobiera (i z miejsca masz możliwość wybrania Polskich napisów) :slight_smile:

Próbuje teraz otworzyć ten film właśnie programem QNapi i nie mam go na liście programów. Dałem wszystkie programy i nie mam go tam :unamused:

… “Tutaj nic się samo nie zrobi i nic od razu nie działa” - koniec cytatu
No tu to trochę przesadziłeś z tym “nic od razu nie działa”.

Zobacz może nie ma napisów w tych 3 bazach lub nazwa pliku nie pozwala na dobre znalezienie?

Dobra, udało mi się! Zawsze to ten 0,001% więcej wiedzy na temat Linuxa! Ale pewnie jeszcze niejednokrotnie o coś Was będę męczył :joy:. Dzięki wszystkim za pomoc, naprawdę - to forum jest najlepsze, od razu odpowiedzi :wink:


Na przyszłość :wink:

1 polubienie

Pliki takie jak sterowniki , programy , tapety pobieramy z Repozytorium (nie szukamy po stronkach każdego pliku jak debil) programy są zawsze w jednym miejscu i zawsze są zatwierdzone czyste. Po co piracić, jak masz już dostęp do filmu online od innych piratów na stronach (cda yt). Nie pomyślałem wcześniej o napisach - mi się ustawiał lektor z płyt dvd.
Spróbuj Linux Manjaro
na powłoce Xfce prosty intuicyjny od pierwszej minuty :slight_smile: kilka prog jest od razu (firefox steam libre office).
Zarzuciłem jeszcze dodatkowe sterowniki video usb android, kilka playerów i już mogłem działać muza film i youtub.
Przydało by się więcej programistów na Linuxa bo trochę opcji brak !!
A nie chce czekać na kolejne gui z programami.

Lepiej postawić KODI + wtyczki jak SPECTO/FANFILM, CDA nie daje takich możliwości, w dużej mierze najnowsze materiały są płatne . W tym jest zdecydowanie bardziej ubogi .

Jakich opcji brak ?

A mam jeszcze takie pytanie bo mam jakieś dwa woluminy których nie mogę otworzyć. Na jednym mam Windowsa, więc chyba dlatego, ale drugiego też nie i wie ktoś o co może chodzić?

być może to wina opcji “szybkie zamykanie” w Windows.
Zazwyczaj widzę info by tę opcje wyłączyć i wtedy próbować się dostawać.

Masz rację. Zresztą jest to napisane w komunikacie :wink: