Nie umiem sformatowć visty basic 32bity

chce sformatować laptop z vista basic 32 bity. Chce wgrać xp prof. Ale wyskakuje że nie mogę bo wersja systemu jest nowsza jak ta na dysku cd i pokazuje mi sie rozwiazywanie problemów on line co nic nie daje. Co robić?

Mozesz podczas instalacji w oknie gdzie masz wyświetlone partycje usunąć partycje dysku (np C) i utworzyć na nowo Partycje z niepodzielonego obszaru dysku

Kiedyś spotkałem się z takim problemem u kolegi wtedy skorzystaliśmy z programu do partycjonowania dysku i zrobiliśmy Conwert i po sprawie w wortalu jest troche programów do partycjonowania ja proponuje np Uruchamiany z bootowalnej płytki GParted http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ed+0.3.411

Wchodzisz w bios, zmieniasz ustawiania napędu z którego ma być boot płyty CD/DVD, potem wkładasz CD do napędu, reset kompa i potem WinXp prawie sam Ci sie zainstaluje

radze ci zrobić tak jak radzi kolega dekanet czyli usunąć partycje systemową domyślnie (C:) i z niepzrzydzielonego

miejsca utworzyć np dwie partycje pierwszą jako partycję podstawową ok 10 do 20 GB dla Win_XP a na reszcie wolmej przestrzeni dyskowej

partycję rozszerzoną a naniej kolejne partycje logiczne . Na ten przykład C: partycja podstawowa - na niej znajdzie się Windows a na rozszerzonej kolejne partycje D: , E: itd. wszystkei wszystki jako typ ustawić ntfs.

Powyrzszy opis dotczy opercji wyknywanych za pomocą programu GParted .

a czy ja wyglądam na idiote? Nie można w ogóle instalatora uruchomić

Więc skorzystaj z GParted lub skorzystaj z innego programu do partycjonowania… np. instalka jakiejś wersji mandaryny :wink:

Czytałem że chcba niektóre laptopy z vistą mają jakieś zabezpieczenie przed instalacją xp, ale nie wiem jak się tego pozbyć :frowning: .

owszem chodzi o sterownik SATA że XP go nie ma i wtedy podczas instalacji pojawia się monit ze instalator nie znalazł zainstalowanych dysków twardych w tym komputerze np ACER-y 5220 tak miały wtedy wchodzisz do Bios odszukujesz na którejś z zakładek Polecenie/opcja SATA i zmieniasz wartość się obok niej znajdujacą na IDE zapisujesz zmiany uruchamiasz ponownie i mozesz instalować