Nie uruchamianie po restarcie


(Jaqqb) #1

Witam!

Kupiłem niedawno na giełdzie jakiegoś starego kompa koło 900 mhz, 128 ram. Wykorzystam go w takiej przestrzennej instalacji multimedialnej (musze zaliczyć multimedia). Jest z nim mały problem: wszystko działa dobrze do momentu restartu. po restarcie wiatraczki chodzą, dysk słychać ale nie uruchamia się ani monitor ani system nie startuje. jeśli przytrzymam power i za chwilę uruchomię jeszcze raz - to samo. pomaga dopiero odłączenie zasilania na parę minut. Chciałbym uniknąć sytuacji w której komp nie uruchamia się już wcale na egzaminie :stuck_out_tongue: Proszę o pomoc.


(JNJN) #2

Zacznij od sprawdzenia/ podmiany zasilacza.

Konserwacja kompa, zobacz jak wyglądają kondensatory elektrolityczne na płycie głównej.


(Cosik Ktosik) #3

Wygląda na problem z zasilaczem (warto sprawdzić napięcia: najlepiej miernik, w ostateczności Bios, program everest) lub coś z elektroniką. Sprawdź kondensatory na płycie głównej (Klik)

Dodatkowo w biosie załaduj ustawienia optymalne.


(Jaqqb) #4

Kondensatory ok. Po miernik i zasilacz będę musiał jechać do domu bo jak na złość zostawiłem ostatnio.... system miałem linuxa na livecd będę musiał na dysk coś zainstalować żeby everesta albo analogiczne odpalić...


(Cosik Ktosik) #5

Jak Masz miernik, to everest jest niepotrzebny (mierzysz albo podmieniasz zasilacz). Sprawdź napięcia, przeczyść komputer (z kurzu), zresetuj bios.


(Piotr Wik) #6

sprawdź baterię na płycie, jak komp stary to pewnie siadła a wymieniana nie była. Jakby z zasilaczem było cos nie OK to by ci siadał także (a może przede wszystkim) w trakcie pracy


(Jaqqb) #7

Sprawdziłem napięcia w biosie vcore=1,82v 3,3v = 3,36v 5v = 4,95v 12v = 12,18v resetowanie biosu nie pomaga.

W dniu 08.06.2008 , o godzinie 10:30 został dopisany post przez p0mian

Udało się - na razie działa. Pomogło ponowne załadowanie ustawień domyślnych w biosie. robiłem to wcześniej, ale nie zauważyłem, że czasami wyskakuje jakiś błąd sumy kontrolnej i ładują się ustawienia domyślne - wtedy znów przestaje działać.


(JNJN) #8

Sprawdź co pisaliśmy,najlepiej podłącz inny sprawny zasilacz i zobacz teraz.

Odczyty z biosu o niczym nie świadczą - zasilacz trzeba sprawdzać pod obciążeniem, a i to nie daje 100 % gwarancji że zasilacz sprawny, bo normalnie może pracować dobrze, a może mieć problem przy rozruchu kompa.